Alarm smogowy na Śląsku dla Rybnika, Żor i Jastrzębia Zdroju

  Alarm smogowy na Śląsku dla Rybnika, Żor i Jastrzębia Zdroju

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kaszel, trudności z oddychanie, bóle w klatce piersiowej? To może być wina smogu
  1/3
  przejdź do galerii

  Kaszel, trudności z oddychanie, bóle w klatce piersiowej? To może być wina smogu ©Olga Krzyżyk

  Smog na Śląsku utrzymuje się na wysokim poziomie. 19 stycznia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informowało, że w Rybniku, Żorach, Jastrzębiu Zdroju i powiatach mikołowskim, pszczyńskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławskim i żywieckim jest ryzyko wystąpienia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3).
  W środę, 20, stycznia, jakość powietrza wciąż będzie bardzo niekorzystna. Jest duże prawdopodobieństwo przekroczenia wartości dobowej pyłu PM10 (200 µg/m3). Dlaczego ostatnio ciągle słyszymy o smogu? Powodem są warunki meteorologiczne. Obecna pogoda utrudnia rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.

  Najbardziej narażeni na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby, które cierpią z powodu przewlekłych chorób serca, a zwłaszcza osoby, które chorują na niewydolność serca, czy chorobę wieńcową. Takie osoby mogą czuć się gorzej i odczuwać ból w klatce piersiowej. palpitacje serca, brak tchu i znużenie.

  Smog jest też sporym utrudnieniem dla osób, które cierpią na przewlekłe choroby układy oddechowego, takie jak astma, czy przewlekła choroba płuc. Zwiększenie zawartości pyłu w powietrzu może nasilić takie dolegliwości, jak kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Nie tylko chore osoby mogą mieć takie dolegliwości. Drażniący pył może również wywołać takie stanu u osoby zdrowej. Na podrażnienia związane ze smogiem narażone są też dzieci i osoby starsze.

  Zobaczmy jakie powinny zostać podjęte środki ostrożności związane z alarmem smogowym. Jeżeli stężenie dobowe pyłu PM10 jest na poziomie 200 – 300 µg/m3 to powinno się unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Nie powinno się także ćwiczyć na dworze, czy wykonywać czynności, które związane są z wysiłkiem fizycznym.

  Jeśli dobowe stężenie pyłu przekroczy poziom 300 µg/m3 wtedy osoby, które są najbardziej narażone na szkodliwe działanie pyły powinny zostać w domach i nie przemęczać się. Zaleca się unikanie otwartej przestrzeni.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama