18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Tuska i Kaczyńskiego: Kiedy język i narodowość śląska [LIST OTWARTY]

Redakcja
Rada Górnośląska
Rada Górnośląska Arkadiusz Ławrywianiec
Organizacje skupione w Radzie Górnośląskiej wystosowały list otwarty do przywódców PO i PiS. Pytają w nich o ważne dla regionu sprawy. Czy doczekają się odpowiedzi? OTO TREŚĆ LISTU

W najbliższy weekend konwencja PO w Chorzowie i kongres PiS na Śląsku. Rada Górnośląska z tej okazji wystosowała list otwarty w sprawie m.in. narodowości śląskiej i języka śląskiego.

OTO TREŚĆ LISTU:

Panów partie wybrały nasz region na miejsce korespondencyjnego pojedynku, który stoczony zostanie w sobotę 29 czerwca. Podobnie jak w przypadku wielu poprzednich wizyt prominentnych polityków na Górnym Śląsku, padnie wiele ciepłych i krzepiących słów pod adresem tej ziemi i jej mieszkańców. Zostaniemy zapewnieni o niezmiennej trosce o naszą przyszłość i nasz dobrostan. Nie chcielibyśmy jednak, by zwyczajowa w takich sytuacjach kurtuazja przesłoniła kwestie istotne dla naszej społeczności. Dlatego, jako Rada Górnośląska reprezentująca kilkanaście organizacji działających w regionie i na rzecz regionu, oczekujemy od Panów ugrupowań ustosunkowania się do poniższych kwestii. Tak, by górnośląscy wyborcy dysponowali wiedzą, która może mieć istotny wpływ na ich preferencje i decyzje.

Samorząd – największy inwestor w Polsce – wskutek notorycznego przekazywania mu kolejnych zadań bez źródeł finansowania, dotknięty jest postępującym paraliżem. Grozi to gwałtownym zahamowaniem rozwoju całego państwa i poważnymi problemami z wykorzystaniem środków unijnych w perspektywie 2014-2020. Politycy powszechnie deklarują potrzebę dokończenia reform samorządowych. Jaki jest pomysł Panów partii na reformę samorządu? Jakie kroki i w jakim terminie zamierzacie Panowie podjąć, by rozwiązać ten palący problem?

Kulejąca służba zdrowia z punktu widzenia obywatela stanowi jedną z podstawowych ułomności państwa. W województwie śląskim w pamięci mieszkańców bardzo dobrze zapisała się Śląska Regionalna Kasa Chorych. Dziś, zamiast powrotu do zdecentralizowanego modelu, reprezentowanego przez regionalne kasy, minister Bartosz Arłukowicz proponuje faktyczne wzmocnienie roli centrali. Czy i kiedy zamierzacie Panowie podjąć działania w celu przywrócenia mechanizmu zbierania składki zdrowotnej i częściowego stanowienia regulacji w regionach?
W spisie powszechnym 2002 roku 173 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską, natomiast 57 tys. posługiwanie się językiem śląskim. W spisie w roku 2011 było to już odpowiednio 847 tys. (w tym 436 tys. jako narodowość pierwszą, a 376 tys. jako jedyną) i 529 tys. obywateli. Czy i kiedy Panów partie zamierzają wyciągnąć wnioski z badania tożsamości obywateli Rzeczypospolitej, inicjując nowelizację Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym? Czy przewidujecie Panowie inną formę prawnego usankcjonowania narodowości śląskiej i języka śląskiego?

Zgodnie z diagnozą socjologów, badających tożsamość młodzieży w województwie śląskim, śląskość związana jest dziś często z poczuciem wykluczenia, nie zaś z pozytywną identyfikacją z wartościami kulturowymi. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak edukacji regionalnej, przybliżającej owe wartości. Stanowi to problem dotyczący wszystkich regionów Rzeczypospolitej Polskiej, które w efekcie ujednoliconych programów nauczania, stają się pozbawioną świadomych gospodarzy ziemią niczyją. Czy i kiedy Panów ugrupowania podejmą kroki w celu wprowadzenia przedmiotu Wiedza o Regionie, ujętego w siatce godzin na każdym szczeblu kształcenia?

Liczymy na to, że udzielą Panowie konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania. Jesteśmy przekonani, że wymaga tego szacunek dla mieszkańców regionu, który zapewne nie przez przypadek wybrany został na miejsce kongresów Panów partii.

Z poważaniem
13 organizacji członkowskich Rady Górnośląskiej

CO MYŚŁISZ O LIŚCIE RADY GÓRNOŚLĄSKIEJ? NAPISZ KOMENTARZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Do Tuska i Kaczyńskiego: Kiedy język i narodowość śląska [LIST OTWARTY] - Dziennik Zachodni