Minister edukacji: Dutkiewicz nie dba o najmłodszych

  Minister edukacji: Dutkiewicz nie dba o najmłodszych

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Anna Zalewska, minister edukacji

  Anna Zalewska, minister edukacji ©Piotr Smolinski

  - Rafał Dutkiewicz mówi nieprawdę informując, że pozostawienie sześciolatków w przedszkolach będzie kosztowało budżet Wrocławia blisko 30 mln zł - twierdzi w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. - Zapraszam Rafała Dutkiewicza do siebie, jeżeli ma problemy z liczeniem, to chętnie mu pomogę. Mogę mu wszystko rozrysować - mówi minister. Według Anny Zalewskiej, Wrocław może mieć problemy z miejscami dla dzieci w przedszkolach nie na skutek decyzji Prawa i Sprawiedliwości, ale przez to, że "nie dba o najmłodszych".
  Anna Zalewska, minister edukacji

  Anna Zalewska, minister edukacji ©Piotr Smolinski

  Wrocławski magistrat już w grudniu alarmował, że jeżeli sześciolatki nie pójdą we wrześniu 2016 do szkół, w przedszkolach zabraknie miejsc. Mocno ucierpi też na tym miejski budżet. – Pozostawienie sześciolatków w przedszkolach może kosztować budżet Wrocławia blisko 30 mln zł – wyliczał prezydent Rafał Dutkiewicz. A jego urzędnicy tłumaczyli, że część tej sumy to odprawy dla nauczycieli, bo zwolnienia będą nieuniknione.

  Wrocławski magistrat zaapelował więc, żeby rodzice wysyłali 6-latki do pierwszych klas. Według Anny Zalewskiej, minister edukacji narodowej taki apel to nic innego, jak polityka. - Prawo i Sprawiedliwości dało wolność wyboru rodzicom, a władze Wrocławia chcą w ten sposób tych rodziców szantażować - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl minister edukacji narodowej. Według niej, problemy we Wrocławiu są skutkiem chaotycznej polityki oświatowej miasta. Zalewska nie zgadza się także z wyliczeniami wrocławskiego magistratu.

  - Stwierdzenie, że przez zmiany Wrocław straci 30 mln zł jest nieprawdziwe. Już zapowiedziałam zwiększenie subwencji dla uczniów. Poza tym, prezydent Wrocławia musi pamiętać, że subwencja to nie jest podatek, który się należy gminie. To pieniądze idą za dzieckiem. Gmina nigdy nie może być pewna kwoty subwencji. Rodzice na podjęcie decyzji mają czas do 30 marca. Dopiero w kwietniu będzie wiadomo, ilu uczniów rozpocznie naukę w pierwszej klasie - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl minister edukacji.

  - Wrocław namawia rodziców, by wysyłali 6-latki do szkół, ponieważ nie będzie miał dostatecznej liczby miejsc w przedszkolach. To skutek tego, że miasto nie stara się o najmłodszych. Władze Wrocławia nie mogą jednak przymuszać rodziców, żeby wysyłali dzieci do szkół - mówi Zalewska i proponuje prezydentowi Dutkiewiczowi pomoc. - Zapraszam Rafała Dutkiewicza do siebie, usiądziemy, rozrysujemy wszystko i policzymy, jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości - mówi minister.

  - Rozważamy także w ministerstwie wprowadzenie subwencji dla przedszkolaków. Kwota byłaby wypłacana od 2017 roku. Będziemy się konsultować w tej sprawie z samorządami - dodaje Anna Zalewska.
  Czytaj także

   Komentarze (61)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żaden przymus

   rodzic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nikt nikogo nie zmusza w innych miastach (Kraków) też proponuje się aby 6-ciolatki poszły do szkół wówczas zwolnią się miejsca w przedszkolach, co mają zrobić rodzice 3-latków ani sami do pracy...rozwiń całość

   Nikt nikogo nie zmusza w innych miastach (Kraków) też proponuje się aby 6-ciolatki poszły do szkół wówczas zwolnią się miejsca w przedszkolach, co mają zrobić rodzice 3-latków ani sami do pracy ani dzieci do przedszkola.... polityka prorodzinna?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Minister edukacji: Dutkiewicz nie dba o najmłodszych

   GrubyRycho (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Zachodzące słońce z Mikstatu dba o kolesi ze spółek miejskich , którzy w niedalekiej przyszłości muszą mu zapewnić miejsce pracy !.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak się bawi szlachta jerozolimska za nasze pieniądze

   WWR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   https://youtu.be/-mGF-uNfFns

   http://chidusz.com/otwarcie-synagogi-mala-synagoga-szul-wroclaw

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duduś to szmata która patrzy jak tu tylko kabze napchac

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Tak samo zresztą jak donaldinio dupolizy niemieckie i tyle w temacie.
   Won dziadu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a o co on dba?

   że nawiążę do tytułu? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   o:
   -stadion
   -nfm
   -szpilkostradę
   -skrót na tumski (ta 6 rano wizyta u biskupa) taa...
   -ITS
   -przejście świdnickie/galerię/księgarnię/lumpex
   -europejską stolicę korków/kiczu
   -sylwestra z...rozwiń całość

   o:
   -stadion
   -nfm
   -szpilkostradę
   -skrót na tumski (ta 6 rano wizyta u biskupa) taa...
   -ITS
   -przejście świdnickie/galerię/księgarnię/lumpex
   -europejską stolicę korków/kiczu
   -sylwestra z muzycznymi trupami dla gawiedzi z dwr/dsw/db/dj/dst/doa/dsr/dst?

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz rację

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Ale od DWR weź się odpierdol.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naprawde pomyślcie dlaczego

   DW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Dzieci potrzebują po pierwsze jedzenia po drugie opieki po trzecie obecności z rodzicami a nie z przypadkową sprzątaczką w szkole czy woźnym. Przedszkole zapewnia całodobową opieke szkoła nie i tu...rozwiń całość

   Dzieci potrzebują po pierwsze jedzenia po drugie opieki po trzecie obecności z rodzicami a nie z przypadkową sprzątaczką w szkole czy woźnym. Przedszkole zapewnia całodobową opieke szkoła nie i tu jest pies pogrzebany.Dudkiewicze kłamią że nie będzie pracy dla nauczycieli .Powinno się zwiększyć zakres pracy świetlic szkolnych również dla starszych klas,obecnie to dzieci starsze tułają sie po dworze bez nadzoru.Szerzy się bałagan i olewatorstwo dzieci sie nudzą a rodzice harują.Dziadką dajcie spokój bo to nie ich rola.Więc do reform i krzesła w szkole niech dudi wymienia bo na obecnych to rosną kaleki 'i jeszcze jedno tornistry są za ciężkie przez kopaczową dlaczego jeszcze nic nie słychać o szafkach w szkole reforma jest b.potrzebna...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i dobrze

   Mycha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

   Rodzice są od dbania o dzieci ,co jeszcze? Becikowe-srecikowe ,po 500 zł i może ku..wa gwiadke z nieba ? Gdyby odemnie zależało to fige z makiem i odebranie dzieci co najwyzej byscie dostali Nie...rozwiń całość

   Rodzice są od dbania o dzieci ,co jeszcze? Becikowe-srecikowe ,po 500 zł i może ku..wa gwiadke z nieba ? Gdyby odemnie zależało to fige z makiem i odebranie dzieci co najwyzej byscie dostali Nie stać? Nie rób.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty suko

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Szkoda że twoi starzy cię zrobili, teraz tylko wkurwiasz innych i tlen marnujesz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie zalewaj

   DW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Może dzieci uczysz robić ale nie wiesz co mówisz. Temat jest o roli państwa w przedszkolach i szkole. Nie wszystkie dzieci mają dziadków z emeryturą policjanta ub lub urzędnika.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "...aktualna władza przyjmuje rozwiązania antyrozwojowe.

   Finansowanie nierentownych kopalń, podatki bankowe i od dużych sieci handlowych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 19

   dowodzą, że PiS stawia na wykorzystanie zasobów już istniejących, a nie na bogacenie się poprzez innowacje i twórcze myślenie."

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krystyna Skarżyńska - prof. psychologii społecznej Uniwersytetu SWPS i PAN

   Antyrozwój PiS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17   W exposé premier Szydło słowo "rozwój" pojawiało się często. Ale kolejne deklaracje i poczynania rządzących wzbudzają wątpliwości, czy jakikolwiek rozwój będzie w Polsce możliwy.

   Wygląda bowiem...rozwiń całość   W exposé premier Szydło słowo "rozwój" pojawiało się często. Ale kolejne deklaracje i poczynania rządzących wzbudzają wątpliwości, czy jakikolwiek rozwój będzie w Polsce możliwy.

   Wygląda bowiem na to, że Jarosław Kaczyński chce w Polsce zmiany kulturowej. Uważa, że impuls rozwojowy może dać tylko odwołanie się do tradycyjnych wartości narodowych: "Nigdy nie będziemy modernizować "polskiego ducha", bo on właśnie ma być podstawą wszystkiego, co chcemy uczynić dla Polski".

   Zapowiedź powstania narodowych mediów, tworzenia na zamówienie dzieł sławiących Polskę i bohaterskich Polaków, zmiany lektur szkolnych, sprzeciw wobec "mieszaniny kultur i ras" - wskazują, że PiS zamierza konserwować w szeroko rozumianej kulturze to, co w świetle wielu badań antropologów jest antyrozwojowe.

   Proponowany (nie zawsze jawnie) zestaw wartości, przekonań, praktyk życiowych zwykle skutecznie hamuje rozwój ekonomiczny i demokrację. Mentalny "powrót do przeszłości" nie ma w sobie niczego prorozwojowego.

   Po pierwsze, odrzuca wiarę w odpowiedzialną samosterowność jednostki, chce kontrolować ludzkie pragnienia, sterować wyobraźnią, ujednolicać styl życia, nawet upodobania kulinarne. Filmy, teatr, media, lektury szkolne mają być narodowe i służyć jednej opcji politycznej, a nie rozwojowi potencjału jednostki. Humanistyczna "Ida", pokazująca trudne wybory jednostki, jest dla PiS-u za mało pronarodowa. W systemach autorytarnych jednostka i jej dylematy są zerem, liczą się masy. Edukacja ma urabiać umysły na narodową modłę, zamiast wzmacniać samodzielne docieranie do prawdy. Wzorowy Polak nie może mieć rozterek moralnych, ma wiedzieć, co czarne, a co białe.

   Po drugie, chce uczynić Polaków świętymi bohaterami, dla których dbałość o własne dobro w ramach wyznaczonych przez prawo i normy odpowiedzialności jest czymś wstrętnym i podejrzanym. Tymczasem wiadomo, że rozsądny egoizm i chęć polepszania jakości życia jest ważnym czynnikiem proinnowacyjnym. Po trzecie, polityka PiS-u jest historyczna w tym sensie, że odwołuje się do przeszłości, gloryfikuje ją i w niej szuka wzorców. Prorozwojowe byłoby skupianie się na niedalekiej przyszłości, którą sensownie można planować. Także w zakresie "bazy" aktualna władza przyjmuje rozwiązania antyrozwojowe. Finansowanie nierentownych kopalń, podatki bankowe i od dużych sieci handlowych dowodzą, że PiS stawia na wykorzystanie zasobów już istniejących, a nie na bogacenie się poprzez innowacje i twórcze myślenie.

   I jeszcze to, co dzisiaj widać najwyraźniej: demokratycznie wybrana władza odchodzi od zasad demokracji liberalnej i państwa prawa. Idzie w kierunku populistycznej i narodowej demokracji ludowej - albo nawet tylko stwarza pozory takiej demokracji, bo faktycznie rządzi krajem jedna osoba. Nie ma ona żadnej prawnej legitymacji dla swojej władzy: nie jest urzędnikiem państwowym, nie jest ani wybranym, ani dynastycznym królem; nie ponosi prawnej odpowiedzialności za swoje decyzje. W tak zarządzanych krajach nie ma ani rozwoju ekonomicznego, ani spokoju społecznego; są kryzysy, agresja, regres.

   Część społeczeństwa da się uwieść nowej władzy lub podporządkuje się "sile przewodniej". Liczne demonstracje i mnogość listów protestacyjnych dowodzą jednak, że PiS-owska rewolucja kulturalna łatwo nie przejdzie. Przyjemność i duma z bycia razem z innymi wolnymi i pogodnymi obywatelami to potężna pokojowa siła. Warto ją pielęgnować.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz

   oskaR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   W pełni zgadzam się z diagnozą Pani Profesor. Problem w tym, że Pani słowa maja marne szanse na dotarcie do umysłów milionów Polaków. Ponad ćwierćwiecze ogłupiania obywateli przez tzw. rządzące...rozwiń całość

   W pełni zgadzam się z diagnozą Pani Profesor. Problem w tym, że Pani słowa maja marne szanse na dotarcie do umysłów milionów Polaków. Ponad ćwierćwiecze ogłupiania obywateli przez tzw. rządzące elity oraz nachalna indoktrynacja kościelna zrobiły niestety swoje. W dodatku ci, którzy pretendują do miana opozycji antypisowskiej w dalszym zachowują się irracjonalnie ułatwiając PISowi realizację swoich niecnych planów. A to wyjdą z sali sejmowej w czasie głosowania, a to milczą zawzięcie w czasie " polskiej" debaty w europarlamencie. Takie postępowanie wywołuje coraz glośniejszy kaczy rechot a gorszych Polaków wprawia w osłupienie wymieszane z przerażeniem. Wygląda na to, że PO kompletnie nie rozumie z czym i kim ma walczyć ani tym bardziej jak ma ta walka wyglądać. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przedszkola

   Joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   ale ta reforma, że sześciolatki idą do szkoły to dopiero co weszła a jakoś przed nią dzieci w wieku 3 do 7 lat były w przedszkolach, to jeśli wracamy do tej formuły, uważam, że dobrze dla wielu...rozwiń całość

   ale ta reforma, że sześciolatki idą do szkoły to dopiero co weszła a jakoś przed nią dzieci w wieku 3 do 7 lat były w przedszkolach, to jeśli wracamy do tej formuły, uważam, że dobrze dla wielu dzieci, o o co te awantury. Bo chyba krytykantom PiS nie o ich dobro chodzi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   epoka kamienia łupanego

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Tak będzie wyglądała Edukacja , rozwalona całkowicie przez nową Minister ale ona ma na względzie dobro dzieci - a ciemny lud to kupi i będziemy wychowywać matołków w szkole bo ciemną masą się...rozwiń całość

   Tak będzie wyglądała Edukacja , rozwalona całkowicie przez nową Minister ale ona ma na względzie dobro dzieci - a ciemny lud to kupi i będziemy wychowywać matołków w szkole bo ciemną masą się łatwiej rządzi . W całej Europie idą dzieciaki od 6 lat ale nasze są chyba głupsze i muszą każdy rok robić po 2 razy bo tak się zgodziła Pani Minister - dla dobra dzieci brawo i Alleluja i do przodu .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama