Ważne
  Częstochowa: Policja prosi, aby prokuratura oceniła, czy...

  Częstochowa: Policja prosi, aby prokuratura oceniła, czy poseł Jaskóła złamał prawo

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Policja przesłała do prokuratury materiał i prosi, aby ta oceniła, czy podczas niedzielnego happeningu poseł Tomasz Jaskóła złamał prawo.
  Częstochowska prokuratura oceni, czy podczas niedzielnego happeningu poseł Tomasz Jaskóła naruszył prawo

  Częstochowska prokuratura oceni, czy podczas niedzielnego happeningu poseł Tomasz Jaskóła naruszył prawo ©Bartłomiej Romanek

  Czy poseł Kukiz’15, Tomasz Jaskóła, złamał w niedzielę prawo zasłaniają tablicę poświęconą „bohaterom-jeńcom Armii Radzieckiej” planszą z wizerunkiem Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc? Policja ma poważne wątpliwości, dlatego wysłała materiał z tego zdarzenia do częstochowskiej prokuratury. Prosi, by ta oceniła, czy poseł naruszył artykuł 261 Kodeksu karnego.

  Do zdarzenia doszło w niedzielę przed budynkiem rektoratu Politechniki Częstochowskiej na ulicy Dąbrowskiego. Poseł Jaskóła chciał zakryć tablicę wiszącą na budynku własną planszą z „Warszycem”, protestując przeciwko upamiętnianiu w Częstochowie dnia 17 stycznia, kiedy do miasta wkroczyła Armia Czerwona. Poseł, który z zawodu jest historykiem, uważa, że w rzeczywistości nie było to żadne wyzwolenie, a nowa okupacja.

  Powieszenie tablicy z bohaterem AK uniemożliwiła mu jednak policja. Po przepychankach i wzajemnych oskarżeniach o naruszenie nietykalności funkcjonariuszy i poselskiej, happening Tomasza Jaskóły zakończył się częściowym sukcesem, bo „Warszyc” na chwilę przesłonił tablicę wiszącą na budynku rektoratu.

  Komendant miejski policji w Częstochowie w trybie postępowania wyjaśniającego podda ocenie zachowanie policjantów, ale sprawą zajmie się również częstochowska prokura-tura.

  - Przekazaliśmy materiały z tego zdarzenia do prokuratury, aby oceniła, czy w tym przypadku doszło do złamania prawa - tłumaczy Joanna Lazar, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Chodzi o artykuł 261 Kodeksu karnego, który mówi, że „kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. - Dotarły do nas notatki policyjne z tego zdarzenia, które zostaną poddane naszej ocenie. Najpóźniej na początku przyszłego tygodnia będzie znana nasza decyzja w tej sprawie - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

  Poseł Tomasz Jaskóła o działaniach prokuratury dowiedział się od nas. Nie krył zaskoczenia. - Jestem zaskoczony, bo w środę byłem na policji i powiedziano mi, że nie ma żadnego protokołu i że mogę go jedynie uzyskać, jeśli oficjalnie o niego wystąpię - mówi Tomasz Jaskóła. - W ocenie mojej i mojego prawnika, który widział cały film nagrany w niedzielę, nie ma mowy o żadnym złamaniu prawa.

  Tablica na Dąbrowskiego znajduje się w wojewódzkiej ewidencji miejsc pamięci narodowej. Dlatego z mocy prawa opiekę nad nią musi sprawować Urząd Miasta w Częstochowie.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taka zabawa kosztem podatnika

   Miras (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Całkowita żenada, młody chłopaczek kryjąc się za immunitetem robił z policjantów debili. Co do tablicy to można było sprawę załatwić formalnie, ale Jaskóła chciał błysnąć i pewnia dla młodych...rozwiń całość

   Całkowita żenada, młody chłopaczek kryjąc się za immunitetem robił z policjantów debili. Co do tablicy to można było sprawę załatwić formalnie, ale Jaskóła chciał błysnąć i pewnia dla młodych ludzi będzie wzorem..tylko czego..zadym ? zwiń

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama