Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet w pięknej Brazylii nie wszyscy kochają piłkę nożną

Jacek Sroka
Trwający obecnie Puchar Konfederacji w piłce nożnej oraz mundial 2014 będą kosztować Brazylię co najmniej 15 miliardów dolarów. Nie wszystkim Brazylijczykom podoba się taka rozrzutność. Ludzie demonstrują na ulicach przeciwko tym gigantycznym wydatkom zaprzeczając obiegowej tezie, że każdy mieszkaniec Kraju Kawy kocha futbol, a jednym z tych, który protestuje najgłośniej jest słynny były piłkarz Romario.

- Na organizację mistrzostw świata wydamy dwa razy więcej niż Niemcy i RPA na poprzednie mundiale. Za te pieniądze można by zbudować 8 tys. nowych szkół lub 28 tys. sportowych boisk w całym kraju albo kupić 39 tys. szkolnych autobusów - powiedział Romario, który w 1994 r. poprowadził "canarinhos" do tytułu mistrza świata zostając najlepszym piłkarzem finałów MŚ w USA, a w całej swojej karierze strzelił tysiąc bramek.

Bezpośrednim powodem wybuchu społecznego niezadowolenia w Brazylii była zapowiedź 20-procentowej podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w największych miastach. Samorządy szybko wycofały się z tej decyzji, ale protesty i demonstracje trwają praktycznie od początku rozgrywek Pucharu Konfederacji przyćmiewając swoją skalą turniej organizowany przez FIFA. Doszło do tego, że głos w tej sprawie zabrał najwyższy rangą, obok przewodniczącego Seppa Blattera, przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej Jerome Valcke.

- Co zrobiliśmy źle? Proszę mi wybaczyć, ale nie widzę powodów, by FIFA mogła mieć poczucie, że ponosi winę za to, co się stało i co się dzieje w Brazylii. My nie jesteśmy za to odpowiedzialni - stwierdził sekretarz generalny FIFA dodając, że FIFA odpowiada za organizację 64 spotkań MŚ, ale za wszystko, co dzieje się wokół odpowiedzialni są gospodarze turnieju.

Tymczasem poważnych wpadek w Kraju Kawy nie brakuje. Przy tym co dzieje się teraz w Brazlii przygotowania Polski i Ukrainy do Euro 2012 wyglądały niemal na wzorowe. Otwarcie Maracany, najsłynniejszego brazylijskiego stadionu, na którym odbędzie się zarówno finał Pucharu Konfederacji, jak i przyszłorocznego mundialu, przesuwano dwukrotnie m.in. z powodu tego, że gdy w łazienkach odkręcano prysznice, to ścieki z wadliwie wykonanej kanalizacji zalewały szatnie, a murawa boiska była systematycznie podtapiana. Przebudowana kosztem 500 mln dolarów Maracana zainaugurowała swoją działalność dopiero 3 czerwca meczem Brazylia - Anglia, niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem Pucharu Konfederacji.

Na innej z aren tego turnieju stadionie Fonte Nova w mieście Salvador pod koniec maja pod wpływem deszczu zapadła się część dachu. Stało się to zaledwie kilka tygodni po jego oficjalnym otwarciu. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń, a szkody udało się naprawić i w stolicy stanu Bahia w poprzednim tygodniu odbyły się mecze Nigerii z Urugwajem i Brazylii z Włochami, a w niedzielę czeka nas spotkanie o 3. miejsce w turnieju.

Puchar Konfederacji będący generalnym sprawdzianem przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata rozgrywany jest na sześciu stadionach, które są już gotowe. Na pozostałych sześciu obiektach ciągle trwają prace. W położonym w sercu amazońskiej dżungli Manaus powstaje 43-tysięczny obiekt, na budowę którego 6,7 tys. ton stali sprowadzono statkami aż z Portugalii, bo w pobliżu nie było żadnej huty. Po MŚ użytkować go ma grający w IV lidze klub Nacional, na którego mecze przychodzi średnio 600 widzów. Równie kuriozalnym pomysłem jest budowa 42,5-tys. stadionu w Cuiabie, które to miasto nie ma swojego przedstawiciela ani w pierwszej ani w drugiej lidze. Już wiadomo, że po MŚ część trybun zostanie rozegrana i pojemność widowni zmniejszy się do 28 tys., ale i tak jej wypełnienie kompletem fanów graniczyć będzie z cudem.

FIFA dała organizatorom mundialu koniec grudnia jako nieprzekraczalny termin oddania wszystkich stadionów do użytku, lecz dziś już wiadomo, że przynajmniej w kilku przypadkach będzie on bardzo trudny do dotrzymania. Dla przykładu budowę futbolowej świątyni w Porto Alegre wydłużono o 269 dni, bo wykonawca nie mógł dojść do porozumienia z przyszłym właścicielem obiektu - klubem Internacional Porto Alegre. Duże opóźnienia są także na stadionach w Cuiabie, Manaus i Natal, których budowa przez pewien czas stała w miejscu. W Sao Paulo ma się odbyć mecz otwarcia, a tymczasem obiekt, który w przyszłości ma użytkować klub Corinthians, będzie gotowy najpóźniej, bo dopiero na trzy miesiące przed turniejem. Czy zatem w związku z tymi wszystkimi problemami możliwe jest przeniesienie rozpoczynających się 12 czerwca 2014 roku finałów MŚ do innego kraju?

- Skoro Puchar Konfederacji FIFA jest rozgrywany w Brazylii, to i przyszłoroczne mistrzostwa świata tutaj się odbędą i na pewno tak się stanie- stanowczo stwierdził sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke w wywiadzie dla brazylijskiej gazety "O Globo".

Areny finałów mistrzostw świata

BELO HORIZONTE stadion Mineirao pojemność: 62.547 (arena Pucharu Konfederacji)
BRASILIA stadion Estádio Mane Garrincha pojemność: 76.935 (arena Pucharu Konfederacji)
CUIABA stadion Arena Pantaanal pojemność: 42.968 (trwa budowa)
CURITIBA stadion Arena da Baixada pojemność: 40.000 (trwa budowa)
FORTALEZA stadion Arena Castelao pojemność: 64.846 (arena Pucharu Konfederacji)
MANAUS stadion Arena Amazonia pojemność: 42.377 (trwa budowa)
NATAL stadion Arena das Dunas pojemność: 42.086 (trwa budowa)
PORTO ALEGRE stadion Estadio Beira-Rio pojemność: 50.287 (trwa budowa)
RECIFE stadion Arena Cidade da Copa pojemność: 43.921 (arena Pucharu Konfederacji)
RIO DE JANEIRO stadion Maracana pojemność: 76.395 (arena Pucharu Konfederacji)
SALVADOR stadion Fonte Nova Arena pojemność: 56.000 (arena Pucharu Konfederacji)
SAO PAULO stadion Arena de Sao Paulo pojemność: 65.807 (trwa budowa)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!