Kłobuck: Burmistrz pod gradem pytań sołtysów [ZDJĘCIA,...

  Kłobuck: Burmistrz pod gradem pytań sołtysów [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kłobuck: Burmistrz pod gradem pytań sołtysów
  1/19
  przejdź do galerii

  Kłobuck: Burmistrz pod gradem pytań sołtysów ©Piotr Ciastek

  W Kłobucku sołtysi i przewodniczący osiedli spotkali się w środę z burmistrzem i przedstawicielami rady gminy. Nie obyło się bez spięcia między burmistrzem Zakrzewskim a radnym Tokarzem. Co wynikło ze spotkania?
  Cykliczne spotkania z władzami gminy mają pomóc ułożyć współpracę między urzędem miasta a organem pomocniczym gminy, jakim są sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli. W ubiegłym roku takiego spotkania nie było. Jednak burmistrz Zakrzewski na prośbę sołtysów i przewodniczących postanowił wrócić do tej praktyki.

  Na początku spotkania burmistrz podkreślił, że chciałby aby zebrania pomogły sołtysom i przewodniczącym zapoznać się ze zmianami w prawie i ułatwić podejmowanie dobrych decyzji.
  Niestety jak zauważył burmistrz Zakrzewski pytania jakie do niego skierowano jeszcze przed spotkaniem to "koncert życzeń", który w dużej mierze dotyczy budżetu i to na kilka kadencji do przodu, gdyż prośby te wymagałyby sporych wydatków z kasy gminy.

  Głównym tematem spotkania był fundusz sołecki i cele jego dysponowania. - Wskazany cel musi być w granicach prawa, czyli ustawy o samorządzie gminnym. Ten cel może być celem zadania własnego gminy, bądź innego zadania prawnego zgodnie z ustawą o finansach publicznych - mówiła skarbnik Katarzyna Jagusiak. Kto decyduje o sposobie dysponowania środkami? - Zarząd osiedla bądź też sołtys określa sposób dysponowania środkami do końca marca roku budżetowego. Jeśli taką dyspozycję złoży, możliwa jest realizacja wydatku, gdy ten cel mieści się w granicach limitu, bądź burmistrz wyrazi zgodę na realizację tego celu poprzez dołożenie z środków własnych gminy - wyjaśniała skarbnik.

  Kwestią dyskusyjną okazało się właśnie to, kto powinien zdecydować o przeznaczeniu środków, gdyż według opinii prawnej, którą posiada urząd w Kłobucku, to właściwie cel wydatków powinien być ustalony przez zebranie mieszkańców bądź też zebranie wiejskie. Sołtysi weszli w spór na temat tego, kto powinien decydować o tych wydatkach.

  - Ponieważ w mieście frekwencja na zebraniach jest nędzna, to nie silmy się na to, żebyśmy zmieniali ten tryb, który obowiązuje jeszcze dziś i nie próbowali zmusić zebrania mieszkańców, żeby zdecydowali, jak te pieniądze wydać. Pozostawmy to radzie osiedla - mówił przewodniczący osiedla nr 2 Bolesław Błaszczykowski.

  - Ja bym to widział tak, żeby zebranie mieszkańców dało upoważnienie zarządowi osiedla do dysponowani tymi kwotami. Wtedy będzie wilk syty i owca cała - proponował Aleksander Tokarz, przewodniczący osiedla nr 3, a także radny gminy Kłobuck.

  - Sołtys i rada sołecka wskazują mieszkańcom cele, a mieszkańcy przy dyskusji i akceptacji zebrania podejmują decyzję na co wydać fundusze - Barbara Ziętal, sołtys Łobodna.

  Z kolei inne zdanie na ten temat miała sołtys Kopca Alina Rokita. - Uważam, że decydującą rolę powinni odgrywać mieszkańcy. I tak niewielu przychodzi, a powinni czuć się związani ze swoją miejscowością i sołectwem. Nie powinni czuć, że nie mają nic do powiedzenia. Jeżeli zostaną pozbawieni takiego prawa, to poczują się odrzuceni - skwitowała sołtys Kopca.

  - Radę sołecką wybierali mieszkańcy i wiedzieli na kogo głosują. Jak każdy będzie miał inne zdanie, co do tego na co wydać pieniądze, to nic z tego nie wyjdzie - mówił z kolei radny i sołtys Białej, Zygmunt Bełtowski.
  Swoje zdanie w tym temacie wyraził także burmistrz Kłobucka. - Po co te wybierane demokratycznie rady sołeckie i zarządy osiedli? Właśnie po to, żeby dysponowali limitem sołeckimi i funduszem, a na zebraniach sprawozdawczych, że tak to ujmę: spowiadali się z wykonanych zadań. Oni najlepiej wiedzą, co dzieje się dzisiaj na osiedlu. Wiedzą jakie to środki i co jest realne do wykonania - mówił Jerzy Zakrzewski.  Ostatecznie sołtysi i przewodniczący osiedli zdecydowali, że decyzje na co przeznaczyć posiadane środki będą podejmowane tak jak dotychczas, czyli przez rady osiedli i sołectwa.

  Na zebraniu poruszono też temat wysokości prowizji, jakie otrzymują za zbieranie podatków sołtysi, problemów z gminnymi tablicami i zrywaniu z nich plakatów informacyjnych,a także wieszaniu nielegalnych ogłoszeń. Zgłoszono też pilne sprawy w dzielnicach i na wsiach, jak niebezpieczne dla ludzi ubytki w chodnikach. Sołtysi i przewodniczący osiedli uznali, że podobne spotkania powinny odbywać się co roku.


  *Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama