Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawa w piątek nie jest zakazana [NOWE 4. PRZYKAZANIE KOŚCIELNE]

Sławomir Cichy
Zabawa w piątek nie jest zakazana
Zabawa w piątek nie jest zakazana arc
Nowe 4. przykazanie kościelne: To historyczne wydarzenie dla katolików w Polsce. Podczas 362. zebrania Konferencji Episkopatu Polski w Wieliczce biskupi ograniczyli formalny zakaz zabaw jedynie do Wielkiego Postu. Purpuraci tłumaczą, że odtąd jeśli ktoś "ze słusznej przyczyny" będzie chciał uczestniczyć w przypadającej w piątek imprezie, będzie mógł to zrobić, nie łamiąc przykazania.

4. przykazanie kościelne brzmi teraz inaczej

Do czasu zmiany wprowadzonej przez biskupów zakaz udziału w zabawach i jedzenia mięsa dotyczył wszelkich okresów pokutnych, czyli także każdego piątku. Wynikało to wprost z zapisu IV przykazania kościelnego które od 2003 r. brzmiało: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach".

CZYTAJ KONIECZNIE:
KOŚCIÓŁ: NOWE CZASY W KOŚCIELE PAPIEŻA FRANCISZKA

Jednak w miejsce dotychczasowego zapisu przyjęto właśnie nowe brzmienie: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach". A to zmienia zupełnie wydźwięk i charakter zakazu, łagodząc go w sposób jednoznaczny.

Dotychczasowy zapis zagubił swoje znaczenie

Biskup Marek Mendyk, komentując na gorąco t ę zmianę, powiedział, że jest ona podyktowana faktem, iż wielu wiernych coraz częściej organizowało zabawy w piątek. - Dotychczasowy zapis zagubił swoje znaczenie - przyznał duchowny, który w Konferencji Episkopatu Polski wchodzi w skład Rady Stałej i Komisji Duszpasterstwa, a także jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego i asystentem Rady Szkół Katolickich.

- Osoby, które chcą zachować wstrzemięźliwość w piątek, mogą to nadal robić - zaznaczył jednocześnie, odnosząc się do komentarza Episkopatu, który mówi wprost, że zmiana przykazania nie zmienia jednak w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni "modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość". Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości.

Czy szkolna zabawa to wyjątkowa uroczystość?

Jeszcze kilka lat temu o tym, że nie wolno urządzać szkolnych zabaw w piątek, przypominał m.in. biskup Janusz Zimniak, wówczas wikariusz generalny bielsko-żywie- ckiej kurii, dziś jej biskup senior.

W obowiązującym na terenie diecezji zarządzeniu dla księży i katechetów przypominał: "W piątki nie jadamy pokarmów mięsnych, w czasie Wielkiego Postu odprawiamy w tym dniu Drogę Krzyżową i nabożeństwa pasyjne. Studniówki, komersy i dyskoteki są w sprzeczności z pokutnym charakterem piątku. Jak ma postąpić duszpasterz, jeśli się dowie, że uczniowie chcą się bawić w piątek? Najpierw poinformować o niestosowności takich imprez nauczycieli, rodziców i uczniów. Jeśli mimo ostrzeżeń, piątkowa zabawa się odbędzie, wówczas na znak protestu ma się na niej nie pojawiać"- pisał biskup.

Teraz przewodniczący KEP abp. Józef Michalik powiedział, że dotychczasowe sformułowanie czwartego przykazania było dość ogólnym stwierdzeniem, które powodowało niejasności wśród wiernych. Częstym problemem były właśnie piątkowe zabawy dla dzieci. - Dziecięca zabawa nie przekracza tego przykazania. Czy mamy więc prawo mnożyć grzechy i nie prostować, lecz komplikować sprawy sumienia? - pyta.

Z kolei publicysta katolicki Tomasz Terlikowski uważa zamianę przegłosowaną przez biskupów za błąd Kościoła.
- Nie rozumiem tych zmian, nie wiem czemu mają służyć, są ukłonem w kierunku rozluźnienia zasad obowiązujących od stuleci. Idąc tym tokiem rozumowania, można przegłosować wszys- tko, choćby rezygnację z niedzielnej mszy świętej, bo przecież 60 proc. katolików w niej nie uczestniczy - argumentuje.

Kongregacja Nauki Wiary

Zmiana IV przykazania kościelnego jest realizacją przez Episkopat zaleceń Kongregacji Nauki Wiary Kurii Rzymskiej, która nakazała zaakceptowanie podobnych wytycznych we wszystkich krajach. Do kompetencji Kongregacji należą bowiem wszystkie sprawy, dotyczące doktryny wiary lub moralności. Odpowiada ona też za weryfikację pism teologicznych. Jej podstawowym zadaniem jest dbanie o prawowierne głoszenie i obronę wiary kato-lickiej w całym Kościele. CIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zabawa w piątek nie jest zakazana [NOWE 4. PRZYKAZANIE KOŚCIELNE] - Dziennik Zachodni