Menu Region

Zabawa w piątek nie jest zakazana [NOWE 4. PRZYKAZANIE...

Zabawa w piątek nie jest zakazana [NOWE 4. PRZYKAZANIE KOŚCIELNE]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Sławomir Cichy

9Komentarzy Prześlij Drukuj
Zabawa w piątek nie jest zakazana [NOWE 4. PRZYKAZANIE KOŚCIELNE] Zabawa w piątek nie jest zakazana [NOWE 4. PRZYKAZANIE KOŚCIELNE]

Zabawa w piątek nie jest zakazana (© arc)

Nowe 4. przykazanie kościelne: To historyczne wydarzenie dla katolików w Polsce. Podczas 362. zebrania Konferencji Episkopatu Polski w Wieliczce biskupi ograniczyli formalny zakaz zabaw jedynie do Wielkiego Postu. Purpuraci tłumaczą, że odtąd jeśli ktoś "ze słusznej przyczyny" będzie chciał uczestniczyć w przypadającej w piątek imprezie, będzie mógł to zrobić, nie łamiąc przykazania.

4. przykazanie kościelne brzmi teraz inaczej


Do czasu zmiany wprowadzonej przez biskupów zakaz udziału w zabawach i jedzenia mięsa dotyczył wszelkich okresów pokutnych, czyli także każdego piątku. Wynikało to wprost z zapisu IV przykazania kościelnego które od 2003 r. brzmiało: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach".


CZYTAJ KONIECZNIE:
KOŚCIÓŁ: NOWE CZASY W KOŚCIELE PAPIEŻA FRANCISZKA


Jednak w miejsce dotychczasowego zapisu przyjęto właśnie nowe brzmienie: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach". A to zmienia zupełnie wydźwięk i charakter zakazu, łagodząc go w sposób jednoznaczny.

Dotychczasowy zapis zagubił swoje znaczenie


Biskup Marek Mendyk, komentując na gorąco t ę zmianę, powiedział, że jest ona podyktowana faktem, iż wielu wiernych coraz częściej organizowało zabawy w piątek. - Dotychczasowy zapis zagubił swoje znaczenie - przyznał duchowny, który w Konferencji Episkopatu Polski wchodzi w skład Rady Stałej i Komisji Duszpasterstwa, a także jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego i asystentem Rady Szkół Katolickich.

- Osoby, które chcą zachować wstrzemięźliwość w piątek, mogą to nadal robić - zaznaczył jednocześnie, odnosząc się do komentarza Episkopatu, który mówi wprost, że zmiana przykazania nie zmienia jednak w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni "modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość". Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości.
1 »
9

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

5 przykazanie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MyślącyCzłowiek (gość)  •

5 przykazanie: dawaj więcej na tacę, żeby ksiądz mógł kupić sobie nowego mercedesa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zabawy w piątek

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Stronka (gość)  •

https://www.facebook.com/pages/NIE-dla-imprez-w-pi%C4%85tek/631754876941989
Jeśli są tu jacyś katoliccy konserwatyści, albo ktokolwiek komu zmiana przykazania się nie podoba, to serdecznie zapraszam na Facebooka. Pozdrawiam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Śmiechu Warte

+16 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Imprezowicz (gość)  •

Widać, że przykazania kościelne można zmieniać jak rękawiczki w zależności od sytuacji, co świadczy i potwierdza, że to ludzie wymyślili religię, a nie jakieś siły nadprzyrodzone, których nikt nie widział i nikt nie dotykał. Panie Terlikowski biczuj się Pan i wędruj od parafii do parafii i protestuj Pan biczując się, aby owce widziały, jak cierpisz za Decyzję mordziastych Biskupów bo Pan żyjesz w mrokach średniowiecza !!! widać, że decyzje podjęte przez "CZERWONE BERETY" potwierdzają fakt, że wszelkie doktryny rzekomo ustalone przez Boga czy Chrystusa można zmieniać na potrzeby komercyjne!!

skomentuj

Prawo

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mateusz Pralala (gość)  •

Kolego, to jest prawo KOŚCIELNE, nie Biblia. Kościół swoją drogą, Chrystus swoją... Choć nie zawsze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

piatek

+9 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kadzidlo (gość)  •

Przykazania koscielne to kompletna bzdura, nie na nasze czasy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

piatek

+17 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kadzidlo (gość)  •

Przykazania koscielne to kompletna bzdura, nie na nasze czasy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak w PZPN --lesne stare dziadki

+20 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

imc (gość)  •

oni sobie a zycie sobie.W obecnych czasach wszyscy chca byc,,,gwiazdami,, oni tez.Nikt nie chce byc planetami.Masowy przekaz medialny to czyni.Liczy sie tylko,,gwiazdorstwo,,Kiedys sie mowilo---jak wszyscy beda PANAMI to kto bydzie ten gnoj wyciepowol.Iproblem bo technika nie wszystko zalatwia.A uczyc sie nie wielu chce a nauki coraz wiecej. i klapa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kuzwa ;Moherstwo..

+15 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Didek (gość)  •

A loni zerom..ino im tuszcz po brodzie sciyko.Mie na to niy chycicie.!

skomentuj

coś

+12 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maniek (gość)  •

Widzę ze niektórzy nie mają pojęcia o religii a wypowiadają się
O.k kazdu wolno. Nikt nie zmienia przykazań Bozych tylko koscielne a to jest prawo ustalone przez ludzi o ludzie mogą je zmieniać tak jak każde onne prawo o ole sluzy dobru.

odpowiedzi (0)

skomentuj