Plebiscyt Dziennika Zachodniego na Sportowca Roku 2015 rozstrzygnięty. Zobacz kto wygrał?

Przemysław Dudek
Tytuł Sportowca 2015 Roku w województwie śląskim otrzymała Weronika Nowakowska-Ziemniak. Jej przewaga była bezdyskusyjna - zwyciężyła ponad dwukrotną przewagą głosów. W kategorii „Trener Roku” walka trwała do ostatniego momentu – ostatecznie wygrał trener Zagłębia Sosnowiec Artur Derbin. Tytuł „Drużyny Roku” nasi Czytelnicy przyznali zawodnikom AZS Silesia Rebels. To trójka laureatów sportowego plebiscytu Dziennika Zachodniego.

Sportowiec roku

Ubiegły rok był niezwykle owocny dla Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak – katowicka biathlonistka zaczęła go od zdobycia w Estonii srebra Mistrzostw Europy w sprincie. Później było jeszcze lepiej, gdyż z marcowych Mistrzostw Świata wywiozła dwa medale. W fińskim Kontiolahti zawodniczka AZS-AWF Katowice była druga w sprincie, a trzecia w biegu pościgowym. W klasyfikacji Pucharu Świata zajęła 14. miejsce, co wśród reprezentantek Polski było najlepszym wynikiem. W plebiscycie otrzymała 11308 głosów.

Drugie miejsce zgarnęła Angelika Wątor, która była rewelacją Igrzysk Europejskich w Baku. W pasjonującym stylu wywalczyła złoty medal w turnieju szablistek i podbiła serca kibiców nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Podczas mistrzostw Europy zawodniczka klubu ZKS Sosnowiec dotarła na drugą lokatę w rywalizacji zespołowej, a na mistrzostwach świata również drużynowo stanęła tuż za podium. Na krajowym podwórku wygrała mistrzostwa Polski juniorów drużynowo oraz indywidualnie, a w kategorii seniorów zdobyła srebro w drużynie. W głosowaniu otrzymała 6197 głosów.

Na ostatnim miejscu podium uplasował się Michał Krzak, jeden z najwybitniejszych polskich zawodników karate kyokushin. Reprezentant Polskiej Kadry Narodowej oprócz mnóstwa poprzednich sukcesów w 2015 roku zdobył tytuł mistrza świata w swojej dyscyplinie. Zawodowo nauczyciel wychowania fizycznego oraz nauczyciel akademicki w ubiegłym roku został uhonorowany również tytułami pozasportowymi. Za swoje osiągnięcia otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice, a także Nagrodę Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Zdobył 5581 głosów.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI:

Tu wyniki: Sportowiec roku 2015

Tu wyniki: Trener roku 2015

Tu wyniki: Drużyna roku 2015

Trener roku

W kategorii „Trener roku 2015” z 4553 głosami wygrał trener Zagłębia Sosnowiec Artur Derbin. Wychowanek i wieloletni zawodnik sosnowieckiej drużyny w marcu ubiegłego roku zasiadł na ławce trenerskiej klubu i od tamtej pory z sukcesami prowadzi swoich zawodników. Największym osiągnięciem jakie może sobie przypisać było niewątpliwie długo wyczekiwane wprowadzenie Zagłębia do I ligi oraz awans do półfinału Pucharu Polski.

Drugie miejsce niewielką różnicą głosów zajął Szymon Wesołowski – postać bardzo istotna dla śląskiego środowiska futsalowego. Trener między innymi TS 10ka.pl, Śląskiej Akademii Futbolu i II trener FC Remedium Hybryd Pyskowice. W naszym konkursie o niewiele ustąpił zwycięzcy – otrzymał 4424 głosy.

Trzecie miejsce zajął szkoleniowiec futsalowej drużyny Rekordu Bielska-Białej Andrzej Szłapa. Były zawodnik futsalu z bogatą przeszłością na polskich i międzynarodowych parkietach (występy m.in. w Clearexie Chorzów czy Wiśle Kraków) i eks-reprezentant Polski obecnie z powodzeniem prowadzi ekstraklasowy klub. Uczestnik EURO 2001 dostał 770 głosów.

Drużyna Roku

Złoty laur w kategorii „Drużyna Roku” po zaciętej walce zgarnęli zawodnicy AZS Silesia Rebels. To pierwsza na Śląsku i najstarsza drużyna futbolu amerykańskiego, powstała w 2006 roku. Obecnie ma za sobą mistrzostwo Polski w 2009 roku, Mistrzostwo PLFA II w 2014 roku i dwukrotne III miejsce PLFA8. Klub poza licznym i głośnym wsparciem kibiców może pochwalić się również rozwijaniem sekcji juniorskiej. Futboliści zdobyli 9126 głosów.

Na drugim miejscu uplasowały się koszykarki KU AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zawodniczki trenera Michała Batorskiego w ubiegłym sezonie zajęły 3. miejsce w rozgrywkach II ligii kobiet i w tym roku nie kryją ambicji na awans do I Ligii. Równie ambitnie walczyły w plebiscycie, gdzie otrzymały 9055 głosów.

Stawkę w ostatniej kategorii zamyka TS 10ka.pl Zabrze. Drużyna z amatorskiego projektu stała się pierwszą futsalową siłą w Zabrzu. Jej siłą są zawodnicy z „dużego boiska”, a klub cały czas rośnie w siłę. Od czytelników dostał 1554 głosy.