B jak Barbara-Chorzów, czyli bardzo długa historia i wielka...

  B jak Barbara-Chorzów, czyli bardzo długa historia i wielka katastrofa [ALFABET KOPALŃ]

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dawną kopalnię można zobaczyć ze stacji kolejowej Chorzów Stary

  Dawną kopalnię można zobaczyć ze stacji kolejowej Chorzów Stary ©marzena bugała-azarko

  Kopalni Barbara-Chorzów już nie ma, ale pozostało po niej pod ziemią trochę węgla, którym interesują się prywatni przedsiębiorcy. Niewykluczone, że w przyszłości Chorzów znów będzie więc miastem górniczym.
  Dawną kopalnię można zobaczyć ze stacji kolejowej Chorzów Stary

  Dawną kopalnię można zobaczyć ze stacji kolejowej Chorzów Stary ©marzena bugała-azarko

  Kopalnia Barbara-Chorzów była jednym z najstarszych zakładów górniczych na Górnym Śląsku. Jej początku sięgają końca XVIII wieku. W 1791 roku powstała kopalnia Król, z której ostatecznie wyewoluowała działająca do lat dziewięćdziesiątych kopalnia Barbara-Chorzów. Kopalnia Król dysponowała czterema polami. Wschodnie i południowe utworzyło później osobną kopalnię Prezydent. Z pola zachodniego (rejon ul. Lompy) powstała kopalnia Barbara, a północnego - Wyzwolenie (Łagiewniki), które od 1937 do 1970 roku z przerwą na okres wojny tworzyły jedną kopalnię Barbara-Wyzwolenie.

  Rok 1870 to z kolei początek eksploatacji w kopalni Hrabina Laura (rejon stacji Chorzów Stary) przemianowanej później na Królewską Hutę, a w 1939 (i ponownie w 1945 r.) na KWK Chorzów. 1 stycznia 1970 roku oba zakłady połączono tworząc kopalnię Barbara-Chorzów, która pod taką nazwą funkcjonowała do końca swojej działalności w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ostatnia tona węgla na powierzchnię w 1993 roku.

  Do dziś pamiątką po niej jest szyb Kolejowy II położony tuż przy stacji Chorzów Stary, który pełni dzisiaj funkcje odwadniające tak, by woda nie zalała wyrobisk wciąż działających sąsiednich zakładów górniczych.

  Historia kopalni Barbara-Chorzów jest bardzo długa, ale nie brakuje w niej elementów tragicznych. Tak właśnie w historii nie tylko chorzowskiego i nie tylko śląskiego, ale całego polskiego górnictwa zapisał się dzień 21 marca 1954 roku. W jednym z wyrobisk kopalni Barbara-Wyzwolenie wybuchł pożar, kttóry szybko ogarnął całość wyrobisk. Kłęby dymu wydobywały się na powierzchnię. Górnicy rzucili się do ucieczki, ale nie wszystkim się tu udało.

  Liczba tych, którzy zginęli trudna jest dzisiaj do ustalenia. Mówi się o dziewięćdziesięciu ofiarach, ale mogło ich być nawet sto dwadzieścia. Ówczesne władze tuszowały te wydarzenia, bo wśród poszkodowanych górników byli żołnierze batalionów pracy i więźniowie. Pożar w chorzowskiej kopalni był też jedną z przyczyn, po której w polskich kopalniach pojawiły się aparaty ucieczkowe.


  *Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Długa historia kopalni...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   krótki artykuł. I wspomniana jedna katastrofa.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama