18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Król Wacław III - ostatni Przemyślida [HISTORIA DZ]

Tomasz Borówka
Wacław III jest jednym z najbardziej zapomnianych królów Polski. Wzgardził nim w swoim poczcie Jan Matejko. Jeżeli się o nim wspomina, to na ogół zbywany jest lakonicznymi wzmiankami: odziedziczył tron, sprzedał Pomorze, zginął...

A przecież dzieje tego kilkunastoletniego chłopca to gotowy materiał na historyczną powieść czy film. Ba - gdyby historia Wacława III obiła się o uszy Szekspirowi, mogłaby go zainspirować do napisania tragedii o randze "Hamleta" czy "Ryszarda III".

Chwała królestwa Czech

Czeski królewicz przyszedł na świat 6 października 1289 r. Jedynemu synowi króla Wacława II można było wróżyć świetną przyszłość. Jego dziad Przemysł Ottokar II sięgał nawet po cesarską koronę! A choć przegrał z kretesem i zapłacił za t własnym życiem, to i tak dobitnie zaświadczyło to o silnej pozycji Czech w Rzeszy, w której skład wchodziły. Wchodziły - ale też były w praktyce krajem suwerennym. W początkach XIII wieku sukcesem zostały uwieńczone starania króla Przemysła Ottokara I o dziedziczną koronę, a cesarz zrzekł się większości swych prerogatyw względem Czech.

HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

Ich potęga opierała się na solidnych podstawach. Dzięki intensywnej kolonizacji wzrastała liczba ludności, kwitł handel, do skarbca szeroką rzeką płynęło srebro z kopalń Igławy, Niemieckiego Brodu i Kutnej Hory. Praga była metropolią na miarę kontynentu, zaś dynastia Przemyślidów liczyła się w Europie. Nic zatem dziwnego, że za panowania Wacława II energia zmagazynowana w czeskim królestwie ponownie zaczęła szukać ujścia.

Imperium Przemyślidów

Król Niemiec (formalnie tytuł ten brzmiał “król rzymski”) Rudolf von Habsburg umiejętnie skierował uwagę zięcia (Wacław pojął za żonę jego córkę Gutę) w kierunku Polski. Przemyślida podporządkował sobie większość jej terytoriów i w 1300 roku koronował się na jej króla. Następne na liście były Węgry, gdzie wygasła tamtejsza dynastia Arpadów. Wacław sięgnął po ich koronę dla swego syna. 27 sierpnia 1301 niespełna dwunastoletni chłopiec został koronowany w Székesfehérvár jako król Władysław V.

Kolos się chwieje

Jednak nad dwoma z trzech koron Przemyślidów zbierały się już czarne chmury. W Polsce bruździli Piastowie - Henryk głogowski i Władysław Łokietek. Na Węgrzech pojawił się popierany przez papieża Bonifacego III rywal do tronu - Karol Robert Andegaweński. Na wrogie pozycje ponownie przeszedł Albrecht Habsburg. I w takiej to sytuacji, 21 czerwca 1305, król Wacław II zmarł, pozostawiając młodemu synowi w spadku wielkie, lecz już trzeszczące w spoinach imperium.

Król i biskup

Walka na tyle frontów była niemożliwa. Wacław III m.in. odpuścił sobie Węgry. Ale już z Polski rezygnować nie zamierzał. Tam na śmierci jego ojca skorzystał przede wszystkim Łokietek, który opanował większość kluczowej Małopolski.
Jednak Wacław wciąż mógł liczyć na silne poparcie. Jego potężnym sojusznikiem był biskup krajowski Jan Muskata. Postać to niezwykła, w Polsce zaś otoczona iście czarną legendą - że Niemiec, że polakożerca, że zaprzysięgły wróg Łokietka... Tymczasem Muskata, Ślązak z pochodzenia (urodził się we Wrocławiu) był po prostu zwolennikiem innej opcji politycznej niż ta, która ostatecznie wygrała rywalizację o koronę Królestwa Polskiego. Biskup krakowski popierał Czechów - wpierw Wacława II, a następnie jego syna. Bynajmniej nie zresztą z ideowych pobudek - miał w tym własne cele polityczne. Ale przegrał - a historię , jak to zwykle bywa, napisali zwycięzcy...

Drogę Wacława III na Wawel, podobnie jak w przypadku jego ojca, prowadzić miała przez Śląsk. Muskata zaaranżował iście polityczne małżeństwo króla z Wiolą, córką księcia cieszyńskiego Mieszka. Po stronie Wacława stanęły Zakon Krzyżacki i Brandenburgia Na rzecz tej ostatniej zrzekł się Pomorza Gdańskiego, co gorzko wypominają mu polscy historycy. Aprzecież to było tylko jedno z serii posunięć Wacława, które rozpatrywane jako całość wydają się z punktu widzenia strategii wcale poprawne.

Królobójstwo

Ambitne plany rewindykacji Królestwa Polskiego znalazły swój tragiczny finał 4 sierpnia 1306 r. w Ołomuńcu. Tam to Wacław III, ostatni z królewskiej linii Przemyślidów, zginął z ręki skrytobójcy w drodze do Polski.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
*Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
*Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
*Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!