Król Wacław III - ostatni Przemyślida [HISTORIA DZ]

  Król Wacław III - ostatni Przemyślida [HISTORIA DZ]

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Król Wacław III - ostatni Przemyślida [HISTORIA DZ]
  1/3
  przejdź do galerii

  ©digital-guide.cz

  Wacław III jest jednym z najbardziej zapomnianych królów Polski. Wzgardził nim w swoim poczcie Jan Matejko. Jeżeli się o nim wspomina, to na ogół zbywany jest lakonicznymi wzmiankami: odziedziczył tron, sprzedał Pomorze, zginął...
  A przecież dzieje tego kilkunastoletniego chłopca to gotowy materiał na historyczną powieść czy film. Ba - gdyby historia Wacława III obiła się o uszy Szekspirowi, mogłaby go zainspirować do napisania tragedii o randze "Hamleta" czy "Ryszarda III".

  Chwała królestwa Czech


  Czeski królewicz przyszedł na świat 6 października 1289 r. Jedynemu synowi króla Wacława II można było wróżyć świetną przyszłość. Jego dziad Przemysł Ottokar II sięgał nawet po cesarską koronę! A choć przegrał z kretesem i zapłacił za t własnym życiem, to i tak dobitnie zaświadczyło to o silnej pozycji Czech w Rzeszy, w której skład wchodziły. Wchodziły - ale też były w praktyce krajem suwerennym. W początkach XIII wieku sukcesem zostały uwieńczone starania króla Przemysła Ottokara I o dziedziczną koronę, a cesarz zrzekł się większości swych prerogatyw względem Czech.

  HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

  Ich potęga opierała się na solidnych podstawach. Dzięki intensywnej kolonizacji wzrastała liczba ludności, kwitł handel, do skarbca szeroką rzeką płynęło srebro z kopalń Igławy, Niemieckiego Brodu i Kutnej Hory. Praga była metropolią na miarę kontynentu, zaś dynastia Przemyślidów liczyła się w Europie. Nic zatem dziwnego, że za panowania Wacława II energia zmagazynowana w czeskim królestwie ponownie zaczęła szukać ujścia.

  Imperium Przemyślidów


  Król Niemiec (formalnie tytuł ten brzmiał “król rzymski”) Rudolf von Habsburg umiejętnie skierował uwagę zięcia (Wacław pojął za żonę jego córkę Gutę) w kierunku Polski. Przemyślida podporządkował sobie większość jej terytoriów i w 1300 roku koronował się na jej króla. Następne na liście były Węgry, gdzie wygasła tamtejsza dynastia Arpadów. Wacław sięgnął po ich koronę dla swego syna. 27 sierpnia 1301 niespełna dwunastoletni chłopiec został koronowany w Székesfehérvár jako król Władysław V.

  Kolos się chwieje


  Jednak nad dwoma z trzech koron Przemyślidów zbierały się już czarne chmury. W Polsce bruździli Piastowie - Henryk głogowski i Władysław Łokietek. Na Węgrzech pojawił się popierany przez papieża Bonifacego III rywal do tronu - Karol Robert Andegaweński. Na wrogie pozycje ponownie przeszedł Albrecht Habsburg. I w takiej to sytuacji, 21 czerwca 1305, król Wacław II zmarł, pozostawiając młodemu synowi w spadku wielkie, lecz już trzeszczące w spoinach imperium.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Morawy obchodzą dziś dzień swojej flagi

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   Dziennik "Rzeczpospolita" (05-07-2013):
   "W 750 miejscowościach Moraw w Republice Czeskiej wywieszono dziś, 5 lipca, złoto-czerwone flagi morawskie. To jedna trzecia samorządów morawskich. Jest to...rozwiń całość

   Dziennik "Rzeczpospolita" (05-07-2013):
   "W 750 miejscowościach Moraw w Republice Czeskiej wywieszono dziś, 5 lipca, złoto-czerwone flagi morawskie. To jedna trzecia samorządów morawskich. Jest to jednocześnie dzień św. Cyryla i Metodego, patronów Moraw. Obaj święci byli chrześcijańskimi misjonarzami, który przynieśli nową religię do istniejącego na terytorium dzisiejszych Moraw i Słowacji (Velehrad, Nitra) Państwa Wielkomorawskiego w IX wieku.

   Wywieszanie flagi jest na Morawach zwyczajem dość nowym – zapoczątkowały go wystąpienia studentów w Brnie w 2010 r. Domagali się oni formalnego uznania narodowości morawskiej i poszanowania dla lokalnej tradycji kulturowej. Od tego czasu - jak twierdzi Lenka Holaňová z morawskiej wspólnoty narodowej – liczba samorządów przyłączających się do akcji wywieszania flagi zwiększyła się dziesięciokrotnie.

   Co ciekawe flaga morawska pojawiła się także na budynku samorządu w miejscowości Vysoko Mýto leżącej w Czechach. To hołd dla urodzonego tam morawskiego działacza Aloisa Vojtěcha Šembera, który zaprojektował flagę podczas Wiosny Ludów w 1848 r. Świadomość odrębności Morawian jest coraz silniejsza, choć nie ma mowy o lokalnym separatyzmie.

   Chodzi raczej o uznanie odrębności tradycji i kultury. W czeskiej państwowości od dawna istnieje świadomość odrębności poszczególnych regionów (Czech, Moraw i Śląska) czego odbiciem jest nawet powszechnie używana nazwa państwa „Republika Czeska". Określenie Czechy skrótowo używane przez Polaków w istocie odnosi się do ziem czeskich, czyli środkowej i zachodniej części państwa."

   PS. Na zdjęciu w w/w artykule "Rzepy", na żółto-czerwonej fladze Moraw umieszczono herb Moraw - orzeł w biało-czerwoną szachownicę (vide herb Chorwacji !) na błękitnym polu.

   We wczesnym średniowieczu część Chorwatów (Białochorwaci), zamieszkujących wówczas m.in. Śląsk (nad górną Odrą i górną Nysą Kłodzką) i północne Morawy, udała się do Dalmacji nad Adriatyk. zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Ród Poznanów z Wielkich Moraw

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

   Szanowny Panie Tomaszu!
   Teorię prof. Przemysława Urbańczyka o pochodzeniu dynastii Piastów od morawskich Mojmirowiców dodatkowo może wesprzeć nazwa … Poznań, głównego grodu Mieszka I.
   Poznan to...rozwiń całość

   Szanowny Panie Tomaszu!
   Teorię prof. Przemysława Urbańczyka o pochodzeniu dynastii Piastów od morawskich Mojmirowiców dodatkowo może wesprzeć nazwa … Poznań, głównego grodu Mieszka I.
   Poznan to imię słowiańskie, zaś ród Poznanów pochodzi z okolic słowackiej Nitry (vide prof. Tomasz Jasiński, „Początki Polski w nowym świetle”, [w:] "Nauka" 4/2007, s.7-18), czyli państwa wielkomorawskiego !!!

   Warto zauważyć, że główne miasta Polski wywodzą swoje nazwy od imion książąt chorwacko-czesko-morawsko-słowackich :
   Kraków – chorwacki Krak (Krk)
   Przemyśl – czeski Przemysł (Přemysl)
   Wrocław – czeski Wratysław (Vratislav)
   Poznań – morawsko-słowacki Poznan
   Warszawa – czeski Wrszow (Vršov)

   Pyrsk !
   ślůnski Ojroper
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   "Mieszko Pierwszy Tajemniczy"

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

   Witam panie Euro.
   Książka prof. Urbańczyka już do mnie jedzie. Raz jeszcze dziękuję za jej podpowiedzenie.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZ

   Zdjęcie autora komentarza
   Bardzo mi się podoba szanowni państwo jak sobie tutej piepszycie bojki o królach

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

   A w tym czasie śląski węgiel służy wzmocnieniu potęgi Państwa Polskiego, hehehehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   państwo jak sobie tutej piepszycie bojki oTUMANACH

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

   PIOSkoWYCH vaRIATACH ograNICZONYCH z KLAPAMI na sLYPIACH POlski nacjiNOOlizacji.

   Zdjęcie autora komentarza
   @Sandman

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 18

   Witam.
   Mimo wszystko chciałbym zainteresować Pana historią średniowieczną. Zmienia się kultura, technika - ale polityka wciąż toczy się na tych samych zasadach, co przed wiekami. Te "bojki o...rozwiń całość

   Witam.
   Mimo wszystko chciałbym zainteresować Pana historią średniowieczną. Zmienia się kultura, technika - ale polityka wciąż toczy się na tych samych zasadach, co przed wiekami. Te "bojki o królach" nadal więc mogą czegoś nauczyć.
   Ot choćby to zamordowanie Wacława III przez samotnego kilera (szaleńca?) - czy się aby z czymś nie kojarzy?
   Tomasz Borówka / DZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak już sobie gdybamy: czy za śmiercią Wacława III stoi Łokietek i jego zbiry?

   sarmacki obciach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

   Jest takie powiedzonko łacińskie "cui bono...". Łokietek był głównym zainteresowanym a wcześniej polityczni przeciwnicy tego władcy opuszczali ten świat w sposób gwałtowny...


   Zdjęcie autora komentarza
   @sarmacki obciach

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 16

   Witam.
   To rzeczywiście zastanawiające, kto stał za mordercą króla (domniemanym zresztą, bo i tu pewności nie ma), Konradem z Botenštejnu. Lecz poza Łokietkiem Wacław miał więcej wrogów, m.in....rozwiń całość

   Witam.
   To rzeczywiście zastanawiające, kto stał za mordercą króla (domniemanym zresztą, bo i tu pewności nie ma), Konradem z Botenštejnu. Lecz poza Łokietkiem Wacław miał więcej wrogów, m.in. Albrechta Habsburga. Tej zagadki historycy jak dotąd nie rozwikłali - i specjalnie się na to nie zanosi.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdybamy...

   sarmacki obciach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

   ...ale w jakich okolicznościach zginął: w czasie organizowania wyprawy na Kraków. Czasy były gwałtowne i historycy już nikogo nie złapią za rękę a i tradycja dworska późniejszej europejskiej potęgi...rozwiń całość

   ...ale w jakich okolicznościach zginął: w czasie organizowania wyprawy na Kraków. Czasy były gwałtowne i historycy już nikogo nie złapią za rękę a i tradycja dworska późniejszej europejskiej potęgi nie sprzyja tego rodzaju poszukiwaniom (później za Zygmunta III cenzura uniemożliwiała publikację Dzienników Dugosza, bo brzydko pisał o poprzednich władcach i przodkach wilekich rodów - choć Długosz sam był wysokim dostojnikiem). W otoczeniu Łokietka trup słał się dość gęsto: od Henryka Probusa - podejrzewano otrucie, poprzez Przemysła (raz wroga a raz sojusznika - a do tego potencjalnego dawcy spadku. Lecz tu chyba sprawę wyjaśniono, iż nie Łokietek palce maczał...) a na Wacławie skończywszy...zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   @sarmacki obciach

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

   Witam ponownie.
   Nie można tego wykluczyć, choć dowodów brak.
   Zwróćmy uwagę, jak zamaszyście Kostucha kosiła w tym okresie koronowane głowy Europy Środkowej. Oprócz Wacława III zamordowano...rozwiń całość

   Witam ponownie.
   Nie można tego wykluczyć, choć dowodów brak.
   Zwróćmy uwagę, jak zamaszyście Kostucha kosiła w tym okresie koronowane głowy Europy Środkowej. Oprócz Wacława III zamordowano przecież Albrechta I Habsburga. Śmierć Przemysła Ottokara II w bitwie pod Suchymi Krutami też w gruncie rzeczy była morderstwem. Zaś prócz Wacława II ofiarą choroby padł również Rudolf III Habsburg.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ależ oczywiście, ma Pan całkowitą słuszność... :-)

   @sarmacki obciach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

   proszę jednak zwócić uwagę na to jak prezentowane są te wydarzenia w tradycyjnej historiografii (redagowanej w Kongresówce - a jakże...). Poparcie dla Piastów "mazowiecko - kujawskich" w ich...rozwiń całość

   proszę jednak zwócić uwagę na to jak prezentowane są te wydarzenia w tradycyjnej historiografii (redagowanej w Kongresówce - a jakże...). Poparcie dla Piastów "mazowiecko - kujawskich" w ich uzurpacji do tytułu królewskiego nie było wcale takie jednoznaczne (patrz nie tylko lojalność książąt Śląskich wobec Przemyślidów ale i 'bunt Alberta i biskupa Jana" popierający sukcesorów Przemyślidów ale bunt przeciw nieudolnemu Łokietkowi w Wielkopolsce a popierający księcia Henryka z Głogowa...). W zasadzie aż do traktatu Trenczyna tytuł królewski Piastów był kontestowany (jako "królów z Krakowa" jedynie - stąd nowe miejsce koronacji - patrz Wyrozumski...).... Skomplikowane rozgrywka polityczno-dyplomatyczno-dynastyczna kreująca w istocie dopiero polityczny kształt Srodkowej Europy prezentowana w polskich podrcznikach jako hagiografia królów i historia "polskiego" zbawienia. Przypadek, ależ skąd: polityka historyczna. Po prostu przyszłe Królestwo i Wielka Rzeczpospolita narodziła się raczej jako "państewko Łokietka i Kazimierza" dopiero w XIV w. a tropy wiodące do Mieszka miały raczej charakter mitotwórczy - ale wtedy "odwieczna" granica kończyłaby się na rzece Białej plus ewentualnie Wielkopolska, bo nawet legitymizacja panowania nad Prusami Królewskimi sięgałaby najwyżej układów w Kaliszu i pokoju z Torunia, a nie mitycznych czasów Konrada mazowieckiego... co ciekawe XIX wieczne mitotwórstwo polskie nie jest wyjątkiem: śmiano się w XIX w., że czeskie królestwo jako czeskie państwo narodowe a nie Koronę św. Wacława wynalazł w rzeczywistości wielki Frantiszek Palacky, a o rolę spadkobiercy Ruryka i św. Włodzimierza z Kijowa rywalizują zarówno Ukraińcy (i Kozacy) jak i Carowie z Moskwyzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Średniowieczny Śląsk pomiędzy Czechami a Polską

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 25

   Witam Panie Tomaszu.
   Przychylam się do Pańskiego spostrzeżenia, że "Wacław III, ostatni Przemyślida, jest jednym z najbardziej zapomnianych królów Polski. Wzgardził nim w swoim poczcie Jan...rozwiń całość

   Witam Panie Tomaszu.
   Przychylam się do Pańskiego spostrzeżenia, że "Wacław III, ostatni Przemyślida, jest jednym z najbardziej zapomnianych królów Polski. Wzgardził nim w swoim poczcie Jan Matejko".

   Dodać należy, że Jan Matejko w swoim poczcie pominął też innego króla Czech i Polski, a mianowicie Wratysława II (1085-1092). A o silesiofobii Mistrza Jana z Krakowa, to szkoda słów.
   Co ciekawe, wielu polskich patriotów z XIX wieku, w tym Jan Matejko (Matějka), Karol Szajnocha (Scheinoha-Vtelenský), czy Feliks Koneczny (Konečný), było … pochodzenia czeskiego. Jak przystało na narodowych neofitów, wielbili polańskich Piastów – zwłaszcza tych najbardziej brutalnych, jak Bolesław Chrobry i Władysław Łokietek – a nienawidzili czeskich Przemyślidów.

   Prawie przez cały XX wiek, podejście polskich elit naukowych i artystycznych do historii Polski, Czech i Śląska w zasadzie się nie zmieniało.

   Dopiero ostatnio, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej, można zaobserwować próby nowej interpretacji średniowiecznych dziejów Europy Środkowej, w tym Czech, Moraw i Śląska (vide dr Marzena Matla-Kozłowska, "Pierwsi Przemyślidzi i ich państwo (od X do polowy XI wieku)", Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2008).

   Pozdrawiam,
   dr Euro

   PS. Jako współredaktor Wikipedii, m.in. w wersji angielskiej, jestem świadkiem notorycznego usuwania przez polskich nacjonalistów (głównie z Polski, USA i Wielkiej Brytanii) wszelkich faktów historycznych, które nie odpowiadają mitomańskiej, narodowej wizji historii Polski, rodem z XIX wieku.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLSKA MANIA WyŻszośCI

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

   TO STAŁy poWÓD NISZCZENA ŚLONSKA It TEGO obce NIEPOlskie.

   Zdjęcie autora komentarza
   Dziękuję.

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 21

   Witam Panie Euro.
   Dziękuję za jak zwykle ciekawy komentarz. A szczególnie za podpowiedzenie obowiązkowej jak dla mnie lektury: "Pierwsi Przemyślidzi i ich państwo (od X do polowy XI wieku)"...rozwiń całość

   Witam Panie Euro.
   Dziękuję za jak zwykle ciekawy komentarz. A szczególnie za podpowiedzenie obowiązkowej jak dla mnie lektury: "Pierwsi Przemyślidzi i ich państwo (od X do polowy XI wieku)" Marzeny Matla-Kozłowskiej. Nie znałem tej pracy - muszę się za nią rozejrzeć.
   Odnośnie Szajnochy i Piastów warto jednak dodać, że to właśnie ten historyk - rzadkość na tle polskiej historiografii - był zwolennikiem teorii o normańskiej genezie państwa piastowskiego. Cenię też jego niewątpliwy talent literacki.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Skąd pochodzi dynastia Piastów ?!

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 21

   Witam ponownie!
   Co do Karola Szajnochy, to z jednej strony był nieprzytomnie antyniemiecki, a z drugiej rzeczywiście miał odwagę głosić teorię o normańskich korzeniach Polski ("Lechicki początek...rozwiń całość

   Witam ponownie!
   Co do Karola Szajnochy, to z jednej strony był nieprzytomnie antyniemiecki, a z drugiej rzeczywiście miał odwagę głosić teorię o normańskich korzeniach Polski ("Lechicki początek Polski", Lwów 1858).
   Należy jednak zauważyć, że wraz z końcem epoki romantyzmu (upadek powstania styczniowego 1863-1864), narodowa historiografia polska bezwzględnie odrzuciła dotychczasowe różne teorie i hipotezy, dotyczące genezy państwa polskiego. Odtąd miała obowiązywać jedna - "jedynie słuszna" - teoria autochtoniczna, czyli rodzima, słowiańska, polańska, gnieźnieńsko-poznańska.
   I tak to trwa w zasadzie do dzisiaj, chociaż najnowsze badania archeologiczne w Wielkopolsce (powstanie głównych grodów piastowskich - Ostrów Lednicki po 930 roku, Poznań ok. 935, Bnin ok. 938, Gniezno ok. 940, Giecz po 960 roku) mocno podważyły ten mit narodowy.

   W XXI wieku niespodziewanie pojawiły się w Polsce nowe, rewizjonistyczne teorie i hipotezy, w tym prof. Przemysława Urbańczyka, autora książki "Mieszko Pierwszy Tajemniczy" (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2013), który podejrzewa „obcy” rodowód Piastów.
   Przemysław Urbańczyk, mediewista archeolog, profesor UKSW w Warszawie i członek PAN, zakłada, że Mieszko I, wywodził się z rodu morawskich Mojmirowiców, którego członkowie - po upadku państwa wielkomorawskiego na początku X wieku - rozpierzchli się na tereny północne...

   Na shledanou !zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   "Mieszko Pierwszy Tajemniczy"

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19

   Witam Panie Euro.
   ... Czyli kolejna książka do przeczytania. :)
   Ale już od razu, zanim po nią sięgnę, zapytam z ciekawości: a jak tam, w myśl tej hipotezy, z wiarą Mieszka? Czyżby nie poganin, a...rozwiń całość

   Witam Panie Euro.
   ... Czyli kolejna książka do przeczytania. :)
   Ale już od razu, zanim po nią sięgnę, zapytam z ciekawości: a jak tam, w myśl tej hipotezy, z wiarą Mieszka? Czyżby nie poganin, a chrześcijanin obrządku słowiańskiego? I co na to archeologia?
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Mieszko (Misicho, Misico, Mšk, m.sh.q.ah) chrześcijanin obrządku słowiańskiego ?!

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

   Panie Tomaszu.
   Coraz więcej polskich historyków uważa, że Mieszko I przyjął chrzest najpierw w obrządku słowiańskim, a dopiero później biorąc ślub z Dobrawą (965 r.), po raz drugi przyjął go w...rozwiń całość

   Panie Tomaszu.
   Coraz więcej polskich historyków uważa, że Mieszko I przyjął chrzest najpierw w obrządku słowiańskim, a dopiero później biorąc ślub z Dobrawą (965 r.), po raz drugi przyjął go w obrządku łacińskim (966 r.).
   Świadczyć o tym może kolejność wydarzeń, gdzie w X wieku chrześcijańska księżniczka wychodzi za mąż za poganina, i ten dalej jest ... poganinem.
   Stąd kuriozalne tłumaczenie tej sytuacji przez klasyka polskiego kronikarstwa, jakoby małżeństwo Dobrawy z Mieszkiem przez cały rok ... nie zostało skonsumowane (sic!).
   Zresztą wystarczy porównać casus litewskiego poganina Jagiełły w XIV wieku, gdy najpierw został ochrzczony, a dopiero później zawarł ślub z chrześcijanką Jadwigą.

   - Chciałem przedstawić całkowicie hipotetyczną sytuację - opowiadał
   archeolog, prof. Przemysław Urbańczyk w Polskim Radio. Jego zdaniem historia
   Mieszka mogła wyglądać tak: Państwo Wielkomorawskie, które odziedziczyli
   po swoim ojcu Świętopełku I Wielkim bracia Mojmir II i Świętopełk II
   chyliło się ku upadkowi. W 905 roku w wielkim starciu pod Bratysławą z
   Madziarami, którzy przez 50 lat terroryzowali połowę Europy, rozbita
   zostaje wielka armia morawska. Państwo się zapada, znikają elity
   rządzące, zamierają grody...

   Prof. Przemysław Urbańczyk zastanawia się gdzie te elity państwa
   Wielkomorawskiego mogły się podziać? Gdyby książę Mojmir II, albo
   Świętopełk II zginęli pod Bratysławą, mielibyśmy takie informacje od
   ówczesnych kronikarzy.
   - Najprawdopodobniej się uratowali. Jedynym logicznym miejscem ucieczki
   byłby kierunek północny. Tylko tam można było poszukać szansy
   odbudowania swojej pozycji - opowiadał profesor.
   Ziemie za Karpatami były Morawianom doskonale znane, zjawiska
   archeologiczne wskazują, że byli tam wcześniej obecni. Natomiast wybór
   Wielkopolski, kolebki polskiej państwowości, byłby dla Morawian
   doskonały, bo tam nie było żadnej konkurencji politycznej, ani
   militarnej.

   - Argument, który historycy pomijają skrzętnie to imię Świętopełk -
   mówił profesor w "Skarbcu Nauki Polskiej" - Mieszko zgodnie z ówczesnym
   obyczajem synowi nadawał imię swojego ojca, albo swojego dziada. Musiał
   to być ktoś, kto już nie żył.
   Morawianie byli jednak chrześcijanami i to od kilku pokoleń, więc jak w
   tej koncepcji mieści się chrzest Mieszka?
   - Wywędrowawszy do Wielkopolski oni pewnie w dalszym ciągu czuli się
   chrześcijanami. Ale byli tak daleko od jakichkolwiek ośrodków
   kościelnych, ich wiara została więc przez kilkanaście lat
   zniekształcona. To dopiero było groźne. W tym czasie dla kościoła takie
   odstępstwa od ortodoksji były zapowiedzią schizmy, podważeniem jedności
   - opowiadał profesor.

   Poparcie dla tej hipotezy przynosi archeologia. Na Ostrowie Tumskim w
   Poznaniu odkryto kamienne palatium wiązane z Mieszkiem I i obok niego
   maleńką kaplicę. Jedynym dobrym datownikiem jest belka progowa z tego
   palatium, którą wydatowano na po roku 941. Nie wiemy ile słojów z tej
   belki brakuje, ale nawet jeśli nawet dwadzieścia to i tak jesteśmy przed
   datą 966, czyli przed przybyciem chrześcijańskiej księżniczki Dobrawy,
   pierwszej żony Mieszka. Do tego, przy ówczesnych technikach, budowa
   musiała trwać kilkanaście lat.
   - Jesteśmy w czasach przedchrześcijańskich. Żaden poganin nie buduje kościoła. A co charakterystyczne nikt ze współczesnych kronikarzy i obserwatorów sceny
   środkowoeuropejskiej w ogóle nie zauważył chrztu Mieszka - opowiadał
   profesor.

   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   must read

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22

   Witam ponownie.
   Intrygujące! W takim razie już żadna tam "kolejna książka do przeczytania", a "must read".
   Dziękuję i pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najbardziej miarodajna jest wersja Gala Anonima

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 30

   nie ma najmniejszych powodów , żeby w nia wątpić. TYM, bardziej że w 100%ach pokrywa sie ze źródłami pisanymi. Gdyby Piastowie byli obcego pochodzenia na 100% byłoby o tym u Galla i w innych...rozwiń całość

   nie ma najmniejszych powodów , żeby w nia wątpić. TYM, bardziej że w 100%ach pokrywa sie ze źródłami pisanymi. Gdyby Piastowie byli obcego pochodzenia na 100% byłoby o tym u Galla i w innych źródłach. Przed Mieszkiem byli ZIEMOWIT , LESZEK ZIEMOMYSŁ
   PS. W ogóle gadanie o tym obcym pochodzeniu Piastów (moze germańskim?) pachnie teoriami niemieckich faszysów. zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   @.

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 21

   Teoria normańska ma w Polsce tego właśnie pecha, że kojarzy się ją z III Rzeszą - od której jest przecież starsza. To wcale nie "niemieccy faszyści" ją wymyślili.
   A tak w ogóle - dlaczego...rozwiń całość

   Teoria normańska ma w Polsce tego właśnie pecha, że kojarzy się ją z III Rzeszą - od której jest przecież starsza. To wcale nie "niemieccy faszyści" ją wymyślili.
   A tak w ogóle - dlaczego ewentualny normański rodowód pierwszej polskiej dynastii stanowiłby powód do wstydu? Są kraje, gdzie normańscy władcy to trwały element narodowej tradycji.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czekamy na teorię o kosmicznym pochodzeniu Piastów

   Nie z tej ziemii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 27

   ....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   myślenie magiczno-spiskowe

   fox (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

   @. prezentuje myślenie magiczno-spiskowe, typowe dla polskich narodowych katolików.

   Zdjęcie autora komentarza
   @.

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

   Panie Kropka, proponuję nie bawić się w konspirację. :)))
   Tomasz Borówka / DZ

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama