Ważne
  Kolejka wąskotorowa w Bytomiu rusza dziś w trasę. Pierwszy...

  Kolejka wąskotorowa w Bytomiu rusza dziś w trasę. Pierwszy kurs w 2013! [ZDJĘCIA]

  BS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kolejka wąskotorowa w Bytomiu rusza dziś w trasę. Pierwszy kurs w 2013! [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Lucyna Nenow

  Teraz znów będzie można wybrać się w podróż ciuchcią z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Kolejka wąskotorowa tym razem ruszy z dworca głównego w Bytomiu, nie jak tej do tej pory z Karbia.
  Zabytkowa kolejka wąskotorowa w Bytomiu to wakacyjna atrakcja - będzie kursować dwa razy dziennie w każdy weekend przez całe wakacje.

  Wciąż mamy 21 km torów


  Kolejka wąskotorowa w Bytomiu to nie lada atrakcja, zadziwia swoją historią i wciąż dostarcza swoim pasażerom niezapomnianych przeżyć.

  Tor bytomskiej ciuchci to ostatni zachowany szlak najstarszej czynnej nieprzerwanie kolei wąskotorowej na świecie. Zaczęto budować ją w pierwszej połowie XIX w.

  CZYTAJ TAKŻE:
  KOLEJKA WĄSKOTOROWA W BYTOMIU RUSZA W TRASĘ


  Nie tak dawno, bo jeszcze w latach 80. XX w. szlak kolejki wąskotorowej łączył huty, kopalnie i zakłady przemysłowe. Teraz ma zaledwie 21 km na trasie Bytom – Miasteczko Śląskie. Część rozkradli złomiarze, część została planowo zlikwidowana. Na szczęście wciąż mamy 21 km trasy dla kolejki wąskotorowej. Pomyśleć, że mogłoby zabraknąć nawet tego odcinka…

  Kolejka wąskotorowa w Bytomiu. Walka o przetrwanie


  O przetrwanie kolejki wąskotorowej zabiegało kilku niepoprawnych entuzjastów. Teraz też funkcjonuje dzięki nielicznym zapaleńcom. To głównie studenci i uczniowie techników zaglądają do parowozowni w Bytomiu. Troszczą się o sprzęt, majsterkują, uzupełniają tory. Wszystkich łączy wspólna pasja i troska o losy kolejki. Poświęcają swój czas i pieniądze, żeby zabytek utrzymać przy życiu. Teraz mogą być z siebie dumni, już jutro kolejka znowu ruszy. Miasto pomogło wyremontować wagony pasażerskie, teraz każdy będzie mógł się udać w bezpieczną podróż pełną atrakcji.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  JERZY GORZELIK NAPRAWIAŁ TORY


  Kolejka rozmaitości


  Czego mogą się spodziewać pasażerowie tej nietypowej wycieczki kolejką wąskotorową? Wrażeń oczywiście. Pociąg wyjeżdża z Bytomia i mija rzadkie już dziś postindustrialne perełki – zabytkową elektrociepłownię Szombierki, uwagę zwrócą też ściany wyrobisk byłej kopalni dolomitu. Zobaczymy też kopalnię srebra w Tarnowskich Górach. Kolejka zawraca w Miasteczku Śląskim, tu z kolei działała huta cynku i ołowiu.

  Absolutne hity


  Hitem bytomskiej parowozowni jest wagon salonowy z 1912 roku. Legenda mówi, że miał z niej korzystać ostatni cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern. W Bytomiu – Karbiu można też dotknąć najstarszej w Polsce szyny kolejowej z 1868 roku. Odlano tę datę na szynie jako datę produkcji. Nikt jednak by jej nie zauważył, gdyby szyna nie pękła ze starości. Dopiero podczas naprawy torów zauważono datę „1868”.

  Pierwszy wakacyjny kurs


  Dziś, 29 czerwca o 9 rano kolejka wąskotorowa ruszy po raz pierwszy w te wakacje. Organizatorzy cały czas myślą jak jeszcze bardziej uatrakcyjnić wąskotorówkę. Myślą o pozyskaniu środków unijnych, poza tym zapraszają do parowozowni przy ul. Reja wszystkich, którzy mają jakiś pomysł, by o kolejce bytomskiej zrobiło się głośno.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a cO z KOLEKOM wonskotrówkom

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 28

   przy WESOŁYM MIASTECZKU?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama