Rynek w Chorzowie: Nie ma świateł i pasów. O stłuczkę...

  Rynek w Chorzowie: Nie ma świateł i pasów. O stłuczkę nietrudno [ZDJĘCIA]

  Barbara Siemianowska-Aniol

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piesi swobodnie chodzą po rynku, także po torowisku. Trudno się dziwić, skoro przejścia dla nich nie zostały namalowane
  1/20
  przejdź do galerii

  Piesi swobodnie chodzą po rynku, także po torowisku. Trudno się dziwić, skoro przejścia dla nich nie zostały namalowane ©Arkadiusz Gola

  Chorzowski rynek to wciąż plac budowy, ale tramwaje, autobusy i auta tu jeżdżą. Nie ma jednak świateł i pasów. O stłuczkę nietrudno.
  Przeprawa przez chorzowski rynek w ostatnim czasie do łatwych nie należy. Centrum przesiadkowe funkcjonuje, ale rynek to nadal plac budowy. Przejść dla pieszych tu brak, sygnalizacji świetlnej nie ma. Jest za to dezorientacja, chodzenie i jeżdżenie na pamięć.

  - Nie odnotowaliśmy tu żadnych zdarzeń drogowych, ale faktycznie docierają do nas sygnały od kierowców, którzy mają zastrzeżenia co do organizacji ruchu w tym miejscu - mówi Arkadiusz Bień z chorzowskiej drogówki.


  Policjant podkreśla jednak, że wynika to nie z niewystarczającego czy złego oznakowania, ale po prostu z przyzwyczajeń kierowców.

  Do chaosu na rynku trzeba się przyzwyczaić. Potrwa kilka miesięcy. „Zebry” na jezdni nie namalowano, ale w zamian pojawiły się taśmy, cały czas o przejściu dla pieszych informują też znaki. Z sygnalizacją świetlną rzecz ma się tak, że światła widzimy od zeszłego tygodnia, ale nie świecą i świecić na razie nie będą.

  - Jeśli chodzi o pasy, to nie zapomnieliśmy o tych elementach, to żadne zaniedbanie, ale efekt tego, że tramwajarze oddali nam ten teren w drugiej połowie grudnia, jest wilgotno i zimno, o malowaniu pasów będziemy mogli pomyśleć dopiero, kiedy temperatura wzrośnie powyżej zera i będzie sucho - mówi Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. - I tak dużym sukcesem w roku 2015 było wykonanie nawierzchni jezdni w rejonie prowadzonych robót, co umożliwiło zlikwidowanie wszystkich objazdów - podkreśla Wojtala.

  Zapowiada też, że najważniejsze prace komunikacyjne wokół płyty rynku wciąż przed nami. Dlatego sygnalizacja świetlna na razie nie będzie działać.

  - Światła włączymy dopiero po wykonaniu wszystkich robót, bo projekt organizacji ruchu w tym miejscu będzie wciąż się zmieniał, na razie więc stawiamy na migające światło ostrzegawcze - zaznacza Wojtala.

  Najpierw jednak będą wykonane wszystkie nawierzchnie wokół strefy rynku. Ulica Katowicka na odcinku od Kościuszki do Moniuszki zostanie całkowicie wyłączona z ruchu pojazdów. Powstanie nowy układ drogowy umożliwiający objazd zamkniętego odcinka ulicy. Na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Moniuszki powstanie rondo. To wszystko prace, które potrwają nawet do końca 2016 roku.

  Chorzowianie są cierpliwi. - Teraz trzeba tu po prostu bardziej uważać, ale na pewno warto. Pozostaje nam tylko czekać na finał tych wszystkich robót - mówi Jacek Moś, mieszkaniec Chorzowa.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyletanctwa c.d. Cudo/dziwo wybudowali - teraz jak po tym jeździć ?

   Schitzmann (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Byle bonzy mieli spokój pod magistrackimi oknami , to jedyna przyczyna "przebudowy ". Reszta załatwiona będzie mandatami , które oduczą starych przyzwyczajeń , niesfornych kierowców .Brak...rozwiń całość

   Byle bonzy mieli spokój pod magistrackimi oknami , to jedyna przyczyna "przebudowy ". Reszta załatwiona będzie mandatami , które oduczą starych przyzwyczajeń , niesfornych kierowców .Brak koncepcji komunikacyjnej , widoczny na każdym kroku , nie tylko w Chorzowie . Katowice ,Bytom i inni ostro prześcigają się w pomodernizacyjnych absurdach drogowych ! W centrum Katowic , kolejny rok funkcjonują : ruch lewostronny (Słowackiego /Pocztowa ) , zjazd "miszczów", czy bzdurny węzełek Pocztowa/Dworcowa/św.Jana ! W razie kolizji : winni nieostrożni kierowcy ,a bzdur drogowych przybywa . Tylko autorzy ich nie dostrzegają .Byle marża była .Kisch machen ! !
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   absurd

   Chorzowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   To całe centrum przesiadkowe to wyrzucone pieniądze przeniesiono szyny z jednej strony na drugą, z reszta robót strasznie się ślimaczą ,rynek wstrętny ,a sam Chorzów coraz bardziej upadający.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama