Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za potrzebą do wychodka w... silosie

Justyna Przybytek
Wyróżnienie: szalet w kształcie silosów
Wyróżnienie: szalet w kształcie silosów materiały prasowe
302 pomysły na eleganckie szalety publiczne. Te, które mamy na Śląsku, burzą poczucie estetyki

Szalet może być budynkiem wolno stojącym, częścią innej budowli albo znajdować się pod ziemią. Generalnie najlepiej, jeśli jednak trafia pod ziemię, daj Boże głęboko, żeby nie ranił oczu patrzącego. A że i tak pogwałci poczucie estetyki korzystającego, to pewne. Chyba że został zaprojektowany i wykonany przez artystów. No i jeszcze ktoś dopilnował, by był zawsze czysty...

Kilka dni temu rozstrzygnięty w Katowicach konkurs na Projekt Łazienki 2013 pokazał, że publicznie za potrzebą oznacza także w ludzkich warunkach.

Ponad 300 młodych projektantów przygotowało koncepcję publicznych wychodków na ulicę Tylną Mariacką w Katowicach. Toaleta publiczna jest tu potrzebna, jak nigdzie indziej w mieście. Tuż obok jest ulica Mariacka, deptak z kilkudzie-sięcioma lokalami, przez który przewijają się wiosną i latem tysiące ludzi. Niczego tak bardzo tu nie brakuje, jak szaletu i kultury. A jak będzie szalet, to i kultury nieco przybędzie, bo bywalcy deptaka nie będą załatwiali potrzeb fizjologicznych na ulicy i w jej okolicach.

Projektanci zaprojektowali szalety wewnątrz czyste i eleganckie, w standardzie tych z katowickiego dworca albo galerii handlowych, czyli generalnie cieszące oko.

Z zewnątrz jednak do szaletów niepodobne - gdyby nie błyszczący neon "WC", można by je minąć myśląc, że to pub, galeria albo sklep. Poważnie. Jury konkursu spośród prac wyróżniło sześć. Grand Prix zdobył projekt Zuzanny Szpo-cińskiej i Anny Boruty, studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Projektantki zaproponowały, aby szalet zasłoniła ściana w okładzinie z blachy kortenowej, harmonijnie wpisująca się w otoczenie Tylnej Mariackiej. Przestrzeń między ścianą a dwupoziomową toaletą daje możliwość dyskretnego wejścia do szaletu, jest tu też miejsce na stojaki rowerowe. Zwyciężczynie zgarnęły nagrodę w wysokości 20 tys. zł i być może doczekają się realizacji swojego projektu w Katowicach.

- Jesteśmy zainteresowani jego realizacją, ale trudno w tej chwili mówić o terminach, czy realizacja nastąpi w przyszłym roku, czy dopiero za dwa lata - przyznał Waldemar Bojarun, naczelnik Wydziału Promocji w katowickim magistracie.

Konkurs "Projekt Łazienki 2013" jest 15. edycją przedsięwzięcia realizowanego przez Sanitec Koło wspólnie z polskimi miastami.
W 2009 roku projektowano toaletę dla Dworca Centralnego w Warszawie, wcześniej szalet w Tatrzańskim Parku Narodowym i na Helu. W 2011 roku toaletę dla Piotrkowskiej, a w ubiegłym roku w rejonie Ronda Mogilskiego w Krakowie.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
*Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
*Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
*Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Za potrzebą do wychodka w... silosie - Dziennik Zachodni