Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze ze Śląska potrafią przeszczepić serce, wątrobę, twarz

Agata Pustułka
Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Lekarze ze Śląska stali się specjalistami w transplantacjach. Ale pierwszy zabieg przeprowadzono pół wieku temu w Warszawie.

Dzień, w którym narodziła się polska transplantologia to 26 stycznia 1966 roku, gdy doszło do pierwszego udanego przeszczepu nerki, wykonanego przez Zespół I Kliniki Chirurgicznej i I Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Nielubowicza i prof. Tadeusza Orłowskiego (rok wcześniej próbę taką podjął po raz pierwszy zespół prof. Wiktora Brossa z Wrocławia).

Od tego czasu liczba operacji rosła. Wystarczy powiedzieć, że tylko w ubiegłym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które jest transplantacyjnym kombajnem doszło do 33 przeszczepów serca u dorosłych i dzieci, 14 transplantacji płuc (w tym 5 u chorych na mukowiscydozę, a te operacje stały się właśnie specjalności zabrzańskiego szpitala). Wczoraj w Centrum spotkali się lekarze i ich pacjenci, którzy podzlili się wspomniami z dnia, w którym mogli swoje życie liczyć od nowa.

Pani Teresa jedenaście lat temu miała przeszczep wątroby. Teraz do idei transplantacji przekonuje innych. Dziś ma zaplanowane spotkanie w mysłowicką młodzieża.

Nie ograniczać talentu

Liczba chorych oczekujących na przeszczep ciągle wzrasta, a tym samym wydłuża się czas oczekiwania na operację. Wynika to z tego, że wiedza społeczeństwa o tym jaką wartość dla setek śmiertelnie chorych osób ma przeszczepienie narządów jest nadal niewystarczająca. Często sprzeciw na pobranie narządu wyrażany jest przez rodzinę zmarłego a to powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym. Dlatego, tak ważne jest prowadzenie stałej kampanii edukacyjnej, informującej o potrzebach i wynikach przeszczepiania narządów, która może pomóc przekonać społeczeństwo o skuteczności tej metody leczenia.

Niewiarygodną siłę oddziaływania miał film o pierwszym przeszczepie serca “Bogowie”, poświęcony operacji zespółu prof. Zbigniewa Religii z listopada 1985 r. Jak wykazała analiza przygotowana przez ,,PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” od stycznia 2014 roku pojawiły ok. 1,5 tysiąca różnych materiałów poświęcontcgh przeszczepom. W ten właśnie sposób buduje się świadomość społeczną. - Młodzież z II LO w Zabrzu sama poprosiła nas o spotkanie. Obejrzeli oddział transplantacji serca, płuc. Wyrastają nam pokolenia coraz bardziej świadomych ludzi - ocenia Bogumiła Król ze Śląskiego Centrum.
Warto odnotować oświadczenie obecnego prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wyznał publicznie, iż chce, jeśli dojdzie do takiej sytuacji , oddać swoje narządy potrzebującym. Prezydent podpisał oświadczenie woli podczas otwarcia XII Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Osoba wyrażająca zgodę na oddanie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia dla ratowania życia i przywracania zdrowia ludziom chorym może nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie woli. Takie oświadczenie ma charakter informacyjny i nie zwalnia lekarza, mającego zamiar pobrać narządy z obowiązku sprawdzenia w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, czy osoba ta nie wyraziła sprzeciwu za życia.Aktualnie w Polsce na przeszczep narządu oczekuje ok 1500 osób.

Milowe kroki medycyny

  • 1966 pierwsze w Polsce transplantacje nerek - J.Nielubowicz /Warszawa/, W.Bross /Wrocław/
  • 1969 pierwsza transplantacja serca - J.Moll /Łódź/
  • 1985 pierwsza pomyślna transplantacja serca - Z.Religa /Zabrze/
  • 1987 pomyślna transplantacja serca po uprzednim wszczepieniu sztucznych komór (BIVAD) - Z.Religa /Zabrze/
  • 1997 pierwsza pomyślna transplantacja pojedynczego płuca - M.Zembala /Zabrze/ pierwszy w Polsce przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy J.Hołowiecki, Szpital im. Mielęckiego.
  • 2001 pierwsza pomyślna transplantacja serca i płuc- M.Zembala /Zabrze/
  • 2002 pierwsza zakończona powodzeniem jednoczasowa transplantacja serca i nerek - R.Przybylski, L.Cierpka /Zabrze-Katowice/
  • 2005 pierwsza transplantacja obu płuc - Y.Toyoda /Zabrze/
  • 2007 pierwsza transplantacja u chorego z pierwotnym nadciśnieniem płucnym - J.Wojarski /Zabrze/
  • 2010 Transplantacja serca u 6-cio miesięcznego dziecka -T.Hrapkowicz /Zabrze/
  • 2011 pierwsza transplantacja u chorego z mukowiscydozą - J.Wojarski /Zabrze/
  • 2013 pierwszy przeszczep twarzy w Polsce i na świecie - A.Maciejewski Centrum Onkologii w Gliwicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!