Internetowi oszuści polują na hasła do naszych kont...

  Internetowi oszuści polują na hasła do naszych kont bankowych

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Internetowi oszuści polują na hasła do naszych kont bankowych

  ©sxc.hu

  Hakerzy nie ustają w poszukiwaniu nowych sposobów na oszukiwanie internautów. Śląska policja poinformowała o ich kolejnych działaniach
  Internetowi oszuści polują na hasła do naszych kont bankowych

  ©sxc.hu

  Działalność oszustów finansowych nie ogranicza się jedynie do wysyłania niechcianych przez nas przesyłek pocztowych czy wykorzystania tzw. metody na wnuczka, o których pisaliśmy już na naszych łamach. Nie można zapominać, że osoby, które czyhają na nasze pieniądze, bardzo aktywnie działają również w internecie.

  Sposób działania hakerów jest prosty. Wykorzystują naszą niewiedzę i starają się nas zaskoczyć wiadomościami przesłanymi na skrzynkę mailową.
  Taki mail może dotyczyć między innymi wyroku sądowego czy też egzekucji komorniczej. Pod żadnym pozorem nie możemy uruchamiać załączonych do takich wiadomości plików o rozszerzeniu pdf, ponieważ wtedy staniemy się ofiarą oszustów.

  Konsekwencje mogą być bardzo poważne, o czym przypominają funkcjonariusze w Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  Hakerzy, dzięki złośliwemu oprogramowaniu, które zostanie pobrane na nasz komputer, mogą przejąć między innymi dane o rachunkach bankowych czy też hasła do naszych kont - nie tylko bankowych, ale także tych, które założyliśmy na portalach społecznościowych. Oszuści są na tyle przebiegli, że dzięki jednej wiadomości przesłanej na nasz adres mailowy, mogą ukraść nasze oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

  Jak ustrzec się przed internetowymi oszustami? Nie otwierajmy linków i załączników od nieznanych osób

  Na temat oszustw internetowych rozmawiamy ze starszym aspirantem Adamem Jachimczakiem z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  W jaki sposób działają osoby, które próbują oszukać nas w internecie?
  Mamy do czynienia z bardzo szerokim wachlarzem przestępstw internetowych. Oszuści cały czas modyfikują sposób działania, podobnie jak te osoby, które próbują oszukać nas w realnym świecie. Kiedy my ostrzegamy przed jakimś rodzajem oszustwa, które się akurat pojawiło, oszuści - by zaatakować kolejne ofiary - starają się zmieniać sposób oszukiwania, by utrudniać rozpoznanie mechanizmu.

  Jakie rodzaje oszustw są teraz najczęstsze?
  Mamy do czynienia między innymi z oszustwami na portalach aukcyjnych, ale dochodzi także do przestępstw bankowych, kiedy korzystamy z przelewów przez internet. W takich sytuacjach również musimy liczyć się z tym, że możemy paść ofiarą oszustów.

  W jaki sposób możemy uchronić się przed działaniem hakerów?
  Istnieją różne sposoby, by temu zapobiec. Najlepiej w ogóle nie otwierać załączników czy też linków, które otrzymujemy mailowo z podejrzanych adresów. W niektórych mailach oszuści sugerują, że nasze pieniądze są zagrożone, a jeśli klikniemy w podany link, to zalogujemy się do strony internetowej naszego banku i uzyskamy więcej informacji. Takie wiadomości mogą również dotyczyć paczki, której nie odebraliśmy i rzekomo grozi nam za to kara. Zasada jest prosta: Nie otwierajmy żadnych linków, które mają przekierować nas na nieznane strony internetowe oraz od osób, których nie znamy, ponieważ jest to potencjalne zagrożenie. Kliknięcie w taki link może spowodować, że aktywujemy na swoim komputerze szpiegowskie oprogramowanie, które pozwoli oszustom przejąć kontrolę nad naszym komputerem. Hakerzy mogą poznać m.in. login i hasło do naszego konta bankowego. Takie podejrzane maile możemy zgłaszać do najbliższej jednostki policji. Takie wiadomości są rozsyłane hurtowo i tego typu sygnały docierają m.in. do naszych policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości. Te maile już na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nam podejrzane, ponieważ oszuści spoza granic naszego państwa tłumaczą język danego kraju poprzez różnego rodzaju translatory internetowe. Treść maila może być wtedy napisana łamaną polszczyzną.

  A co zrobić, jeśli już zapiszemy na naszym komputerze podejrzany plik?
  Wtedy ratunkiem może być legalne, w pełni funkcjonalne i aktualizowane oprogramowanie antywirusowe. Dzięki takiemu programowi możemy zorientować się, że na naszym komputerze wykonywane są niepożądane przez nas operacje.

  Rozmawiał: Patryk Drabek


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   XXI wiek ,świat komputera świat oszustwa.!

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Świat szerzącego się oszustwa i to na wielką skalę.! Pieniądz co to jest? Środek płatniczy powie niejeden z nas. Dokąd nie znano przekrętów bankowych i wszelakich haseł /tyle jesteś wart ile masz...rozwiń całość

   Świat szerzącego się oszustwa i to na wielką skalę.! Pieniądz co to jest? Środek płatniczy powie niejeden z nas. Dokąd nie znano przekrętów bankowych i wszelakich haseł /tyle jesteś wart ile masz na koncie itp/Społeczeństwo nie zabiegało o założenie konta w banku no bo i po co. Ile zarabiano to były środki na stałe utrzymanie domu i rodziny. Każdy musiał być obliczalny.! Kiedy do naszych bram kraju wkradło się ZŁODZIEJSTWO a to papiery wartościowe i giełdy.! Wielu jest takich ze nie dojada ale zadowolony bo bierze udział w grach giełdowych , no i coś mu tam się udało ugrać .Nie pojmuje zasady że jeden wygra a stu innych straci bo takie reguły posiada każda z gier.!!!
   Opisuje się tu i ówdzie o hakerach bankowych czy też giełdowych i przeróżnego typu przekrętach ale jak widać nigdy winy nie ponosi bankier który wypłacił NAM pożyczkę pomyłkowo a pieniędzy nigdy nie oglądaliśmy. Dowiadując się o fakcie kiedy do drzwi zapukał KOMORNIK. Co się dzieje z takimi oszustami.??? Polskie prawo w tym temacie milczy jak GRÓB.!!! W takim razie więcej się należy obawiać nieuczciwych bankierów a niżeli jakiś tam hakerów.! Zasadne jest by pracować na utrzymanie rodziny i własnego gospodarstwa a nie szykowanie NIEBOTYCZNYCH KONT na przyszłość swych powinowatych.!!! Nie ma takiej możliwości by takie fortuny zbijać z pracy rąk a raczej z OSZUSTWA I KRADZIEŻY.! Tu nie ma powiedzenia że zarabiam np. 30 tyś. bo takie mam wynagrodzenie. ! To nie zapłata za pracę ale zapłata za milczenie i pozwalanie w oszukiwaniu innych. Nie kreujmy ludzkiej głupoty i chciwości ,bo to pieniądz z nas czyni obrzydliwie zachłannych i bogatych ale kosztem stu innych , chodzących głodnych.! Wiem że wielu rzeknie a po mnie to tylko POTOP. Gdzie wiec przepada nasza uczciwość ludzka? Gdzie zgubiona została KULTURA po drodze.?
   Nie czyńmy okazji dla złodzieja a będziemy szczęśliwi zarówno My jak i sam złodziej który nie będzie mieć okazji. Zawrócę jeszcze do jednego aspektu a mianowicie do bankierów. Czyż to są "święte krowy "" Ludzie nieomylni, bez jakiejkolwiek odpowiedzialności.? Postępując przeciw ustawie i paragrafowi a tylko pilnują prawa bankowego są poza wszelkim podejrzeniem o machloje?
   t.z.w. niechciane pomyłki. Jak przeżyłem tyle lat nie słyszałem o zatrzymaniu bankowca za krętactwo i oszustwo , zawsze to klient jest tym poszkodowanym. To chyba jakaś zmowa milczenia kosztem tego poszkodowanego. Tobie bank za konto zapłaci grosze a zarobi na twej złotówce sto innych złotych na swą korzyść. Gdzie tu jakakolwiek sprawiedliwość by leżący pieniądz przynosił plony
   zarówno jego właścicielowi jak i bankowi.! To znaczyło by ze nie należy pracować tylko kłamać,kraść i kombinować jak to się pisze o Polaku na świecie.!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama