Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny ratownik też może Cię uratować

Łukasz Klimaniec
Poziom udzielanej pomocy przez osoby niepełnosprawne nie odbiegał od sposobu działania pełnosprawnych ratowników
Poziom udzielanej pomocy przez osoby niepełnosprawne nie odbiegał od sposobu działania pełnosprawnych ratowników Polska Grupa Ratownictwa Medycznego
Osoby niepełnosprawne są coraz lepiej przygotowane do niesienia pomocy - wynika z ogólnopolskich paramistrzostw pierwszej pomocy

Nie boję się udzielić pierwszej pomocy. Choćby polegało to tylko na wezwaniu pogotowia przez telefon. Ale mam tę odwagę i wiem, że co by się nie działo, będę pierwszy, który będzie chciał pomóc - mówi Adam Picheta z Zawiercia, jeden z uczestników zakończonych wczoraj w Szczyrku II Ogólnopolskich Paramistrzostw Pierwszej Pomocy.

Przez dwa dni 11 załóg z różnych stron Polski zmagało się ze specjalistycznymi zadaniami medycznymi. Skład każdej ekipy był zróżnicowany pod względem stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Były osoby niewidome, osoby ze stwardnieniem rozsianym, osoby poruszające się na wózkach, chore na padaczkę czy z ograniczeniami układu krążenia.

- Najtrudniej przekonać osoby niepełnosprawne do uczestnictwa w tej rywalizacji - przyznaje Irena Chumięcka, szefowa Klubu Niepełnosprawnego Honorowego Dawcy Krwi PCK „Dar Życia” przy Oddziale Rejonowym PCK w Bielsku-Białej, pomysłodawczyni zawodów. - To osoby, które często mają wiele barier i oporów. Dlatego cieszy, że załóg jest więcej - mówi.

Paramistrzostwa to efekt warsztatów medycznych dla osób niepełnosprawnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które w Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo w Szczyrku odbywają się od kilku lat. Każdego roku bierze w nich udział 60-70 osób, które szkolą się pod okiem ratowników. Rywalizacja podczas pa-ramistrzostw weryfikuje umiejętności i wiedzę.

Ratowników zawodowych jest tylko 107 z rzeszy kilku tysięcy ratowników ochotników, więc myślę, że to jest pasja dla ludzi, którzy kochają góry, którzy chcą nieść pomoc w tych górach - mówi o swojej pracy Jacek Dębicki, naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
GOPR otrzymało od swojego sponsora, marki Tatra, cenny prezent. - W ramach współpracy sponsorskiej przekazaliśmy środki finansowe, które posłużyły m.in. na zakup sprzętu specjalistycznego, środków transportu czy sprzętu narciarskiego - wyjaśnia Jacek Caputa z firmy Tatra.

- Scenki były bardzo realistyczne - przyznaje Łukasz Szczyrba, jeden z uczestników. - Pozoranci krzyczeli, a świadkowie zdarzeń w niektórych przypadkach, chcąc nam pomóc, po prostu przeszkadzali. Stres był duży, ale mistrzostwa pokazały, że można sobie z nim poradzić i pomóc osobom na tyle, na ile jesteśmy w stanie. Wprawdzie nie przeniesiemy ważącego 100 kg mężczyzny nawet w czwórkę, bo każdy z nas nie ma nogi, ale możemy zaangażować innych do akcji ratunkowej i służyć wiedzą - dodaje.
Prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej, ocenia, że poziom paramistrzostw w Szczyrku był bardzo wysoki, a zadania, które miały do wykonania ekipy niepełnosprawnych ratowników, nie odbiegały od zadań, jakie mieli do wykonania uczestnicy rozpoczętych także wczoraj Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. - W przyszłym roku chcemy, by każdy konsultant wojewódzki mógł wpłynąć na to, by z każdego województwa załoga wystartowała w paramistrzo-stwach w Szczyrku - dodaje.

Prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, zaznacza, że poziom udzielanej pomocy przez uczestników paramistrzostw nie odbiega od sposobu działania pełnosprawnych ratowników.

- Z podziwem oglądałem realizację zadań i skuteczność. Byłoby świetnie, gdyby wszyscy byli tak wyszkoleni jak osoby biorące udział w paraolimpiadzie - mówi.

Do tej pory w ramach warsztatów medycznych w Szczyrku z zakresu udzielania pierwszej pomocy zostało przeszkolonych około 800 niepełnosprawnych osób. Irena Chumię-cka podkreśla, że zainteresowanie warsztatami rośnie. Ich głównym celem jest jak najlepsze przekazanie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy, a paramistrzostwa to tylko okazja, by ją wykorzystać. Bo rzeczywistość pokazuje, że osoby niepełnosprawne w chwili zagrożenia czyjegoś życia świetnie zdają egzamin.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!