Żywiecczyzna: pochodnie na... domach

  Żywiecczyzna: pochodnie na... domach

  JM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  - Czy musi dojść do tragedii, aby niektórzy mieszkańcy naszego powiatu zrozumieli, że w budynkach mieszkalnych opalanych drewnem, węglem lub innym paliwem stałym należy systematycznie czyścić przewody kominowe - pyta Marek Tetłak, rzecznik żywieckich strażaków. W ciągu pierwszych trzech tygodni na Żywiecczyźnie doszło już do 21 pożarów z czego aż 10 to pożary sadzy w kominie.
  Żywiecczyzna: pochodnie na... domach
  Najwięcej tego typu zdarzeń strażacy odnotowali w Żywcu - cztery. Po jednym natomiast w Milówce, Koszarawie, Soli, Łękawicy, Korbielowie i Cięcinie. W jednym z tych pożarów lekkiemu zatruciu uległ 63-letni mężczyzna.

  Co zrobić, jeśli już dojdzie do pożaru sadzy w kominie?

  Należy niezwłocznie powiadomić o tym straż pożarną dzwoniąc pod numer 998; jak najszybciej wygasić ogień w piecu, kominku usuwając z niego wszystkie materiały palne i wynieść je na zewnątrz – palące się materiały w piecu, kominku jeszcze bardziej podniecają palącą się sadze; zamknąć dopływ powietrza do pieca, kominka, najlepszym sposobem na gaszenie palącej sadzy jest wsypanie w wylot komina soli kuchennej. W przypadku jej braku można użyć piasku; najlepiej jednak szybko zgłosić informację o zdarzeniu strażakom i kontrolować wszystkie pomieszczenia, z którymi styka się komin.

  - Broń Boże nie wlewajmy do komina wody ani nie chłódźmy go wodą. Może to doprowadzić do popękania przewodu kominowego, a nawet jego rozerwania - apeluje Marek Tetłak.

  Każdorazowo po pożarze sadzy należy dokonać szczegółowej kontroli komina. Dokonać tego może wykwalifikowany mistrz kominiarski. To on musi zdecydować, czy konkretny komin nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też wymagane są jakieś działania naprawcze. Ci co zastanawiają się, czy należy dokonywać kontroli okresowej swojego komina lub kto go ma czyścic, powinni pamiętać, że jest to obowiązek ustawowy i jeśli dojdzie do uszkodzenia komina lub pożaru domu a przyczyną będzie pożar sadzy to instytucje ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty ubezpieczenia za poniesione straty.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama