Ważne
  Państwo zwiększa kontrolę nad kobietami w ciąży

  Państwo zwiększa kontrolę nad kobietami w ciąży

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ośrodki pomocy społecznej na Śląsku zaczynają wśród kobiet akcję informacyjną dotyczącą nowych zasad wypłacania tzw. becikowego. W Katowicach - poprzez swoje placówki, w Knurowie nawet za pośrednictwem księży. Na razie znany jest jeden warunek - w czasie błogosławionym panie muszą poddawać się badaniom lekarskim, a następnie przedstawić na to dowód w opiece społecznej.
  Konieczność wykonywania przymusowych badań już rozgrzała kobiece fora w internecie. Panie nazywają nowe uregulowania szantażem, a sam przepis nie rozwiewa wielu wątpliwości.

  Wypłatę becikowego pod rygorem wizyt u lekarza wprowadzono w grudniu ubiegłego roku, nowelizując kodeks pracy. Przepis ma wejść od 1 listopada. Becikowe jako jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł przysługuje niezależnie od sytuacji materialnej. Aby je otrzymać, panie będą musiały przedstawić dokument od ginekologa, potwierdzający, że od 10 tygodnia ciąży do porodu znajdowały się pod opieką specjalisty. Ustawa nie precyzuje jednak, czy wymóg ma dotyczyć pań, które urodzą po tym terminie, czy też tych, które w listopadzie będą w 10 tygodniu ciąży?
  Sytuację komplikuje fakt, że wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka można złożyć w terminie 12 miesięcy od jego narodzin. Nie wiadomo też, czy honorowane będą zaświadczenia od lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, mówi, że jest za wcześnie, by odpowiedzieć na tak szczegółowe pytania. Wiemy natomiast, że resort pracuje nad wzorem zaświadczenia potwierdzającego fakt przebywania ciężarnych pod opieką lekarską.

  Prof. Anita Olejek, wojewódzki konsultant ds. ginekologii, już miała pacjentki proszące o ich wystawienie.

  - Wbrew pozorom, nie są to rzadkie sytuacje, że ciężarna u lekarza pojawia się dwukrotnie. Raz, by stwierdzić ciążę i wreszcie na sam poród. Dla lekarza nie jest to komfortowa sytuacja, bo nie wie nic o przebiegu ciąży. Wymuszenie na kobietach wizyt u lekarza uważam więc za słuszne. Nie wiem, jak będzie z ich realizacją, bo mam sygnały, że choć zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami fizjologiczna ciąża powinna być oceniana raz na cztery tygodnie, to są problemy z ustaleniem wizyt z taką częstotliwością. Tymczasem są badania, które powinny być wykonane w konkretnym tygodniu ciąży - mówi prof. Olejek.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdury

   dziadek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Czyli jak urodziła, ale nie ma badań - nie dostanie ? Potrzebne jest również świadectwo szczepienia na odrę dziadka i babci, oraz szczegółowy opis stosunku płciowego rodziców dziecka.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama