Węglokoks na plusie

  Węglokoks na plusie

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowicki Węglokoks SA w opcje zaangażował co piątą złotówkę przychodów z eksportu. Koszty tych niekorzystnych umów pokrył nadwyżkami z kursów walut uzyskanych z innych transakcji. W 2008 r. i tak zyskał na tym 24 mln zł.
  - Nie ukrywamy, że wycena instrumentów finansowych na koniec 2008 r. była ujemna. Podkreślam jednak, że nie spekulowaliśmy opcjami. Podpisywaliśmy takie umowy, by się zabezpieczyć. Robimy to od lat. Zawsze zdawaliśmy sobie sprawę z możliwości zmian w notowaniach - wyjaśnia Jerzy Galemba, rzecznik prasowy Węglokoksu SA.

  O liczbach mówić nie chce, bo precyzyjne podanie wysokości strat jest niemożliwe. - Jedna opcja się kończy, druga zaczyna. Wycena jest krocząca - dodaje.

  Węglokoks nie podejmował żadnych kroków, by renegocjować umowy opcyjne. Rzecznik nie wyklucza jednak, że rozmowy z bankami zostaną podjęte. - Jeśli sugerowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa lub Ministerstwo Gospodarki rozwiązania pozwalałyby ograniczyć ewentualne straty związane z opcjami i pozostawały w zgodzie z literą prawa, Węglokoks z takich rozwiązań skorzysta - wyjaśnia.

  Pomóc w obniżeniu strat ma przyjęty dwa dni temu rządowy projekt ustawy o pozwach zbiorowych. Podobne sprawy (minimum 10) mają być łączone i razem rozpatrywane przez Sąd Okręgowy.
  Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że firmy (przy kursie euro 4,80 zł) mają do spłaty prawie 15 mld zł. Część może tego nie wytrzymać i zbankrutować. Niektóre firmy chcą praw dochodzić w prokuraturze i sądach. Z pozwem przeciwko pracownikom sześciu banków wystąpiła niedawno Huta Batory.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama