Ważne
  Bytom: Obozy jenieckie. Pamiętniki, dokumenty i...domek dla...

  Bytom: Obozy jenieckie. Pamiętniki, dokumenty i...domek dla lalek. Wystawa w Muzeum Górnośląskim

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Obozy jenieckie. Pamiętniki, dokumenty i...domek dla lalek. Wystawa w Muzeum Górnośląskim
  1/40
  przejdź do galerii

  ©MANO

  Bytom: Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowej. W środę 27 stycznia została otwarta nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim. Można ją będzie oglądać do 17 kwietnia.
  Bytom: Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowej. Wystawa w Muzeum Górnośląskim. Można ją będzie oglądać do 17 kwietnia. Czesko-polski projekt

  Obozy jenieckie Lamsdorf i Teschen, jak też podległe im komanda pracy na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim, funkcjonujące w latach II wojny światowej stanowią mikroskalę zjawiska na tle makroskali historii powszechnej. Trudna historia i pamięć o tych miejscach, stały się podstawą dla stworzenia czesko-polskiego projektu, któremu przyświeca idea zachowania czasu, miejsc i tysięcy ludzkich dramatów od zapomnienia.
  r

  - Wystawa, na którą zapraszamy, wynika z konieczności zaakcentowania wielu aspektów recepcji wydarzeń historycznych w kontekście doświadczeń jeńców wojennych oraz form pamięci o miejscach ich internowania - mówi komisarz wystawy Joanna Lusek.

  Na wystawie zobaczymy materiały archiwalne i eksponaty użyczone przez Australian War Memorial, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Muzeum Těšínska, Vojenský historický archiv w Pradze oraz osoby prywatne. Pokazane zostaną pamiątki, m.in. nieśmiertelniki, karty obozowe, przykłady korespondencji, przedmioty codziennego użytku czy wytwory sztuki obozowej.

  Wystawa realizowana jest w ramach czesko-polskiego projektu naukowego Vojenské zajatacké tabory Teschen béhem 2. Svĕtové války/Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowej dofinansowanego ze środków Czesko-Polskiego Forum przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.


  Wydarzenia towarzyszące wystawie:
  • 31 stycznia 2016, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie
  • 17 lutego 2016, godz. 17.00 – Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach. Projekcja filmu i spotkanie z reż. Alicją Schatton. Prowadzenie: dr Joanna Lusek
  • 23 marca 2016, godz. 17.00 – Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci. Projekcja filmu połączona z prelekcją poświęconą historii miejsca pamięci w Łambinowicach z udziałem Doroty Musiał i dr Anny Wickiewicz (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu). Prowadzenie: dr Joanna Lusek
  • 17 kwietnia 2016, godz. 12.00 – Historia zachowana w listach. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich – spotkanie z Janem Mystkowskim, finisaż wystawy. Prowadzenie: dr Joanna Lusek

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a cos o powojennym

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Oswiecimiu, Lambinowicach i Zgodzie tez maja do zaoferowania?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To

   trawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   oferuje herr Gorzelik i der dz. Dzisiaj sporo informacji o 200 osobach i tzw. marszu na Zgodę (choć winno być: do Zgody). Na stronie rasiowców pewnie więcej danych.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama