Ptakoliczenie 2016 już w ten weekend. Policz, ile ptaków...

  Ptakoliczenie 2016 już w ten weekend. Policz, ile ptaków zimuje w Twojej okolicy

  Mat. prasowe, opr. ZIELA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ptakoliczenie 2016 już w ten weekend. Policz, ile ptaków zimuje w Twojej okolicy

  ©Anna Kaczmarz

  W ten weekend w całej Polsce odbędzie się coroczne Zimowe Ptakoliczenie, czyli liczenie ptaków, które spędzają zimę w Polsce. Organizatorem akcji jest Ogólnopolskie Towarzystwa Ochrony Ptaków. Oprócz Ptakoliczenia miłośnicy przyrody będą szukać miejsc noclegowych uszatek. W całym kraju odbędzie się 200 spacerów ornitologicznych po miejskich parkach i ogrodach.
  Ptakoliczenie 2016 już w ten weekend. Policz, ile ptaków zimuje w Twojej okolicy

  ©Anna Kaczmarz

  - W czasie spaceru można nie tylko nauczyć się rozpoznawać ptaki, ale także dowiedzieć się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać - wyjaśnia Katarzyna Groblewska, rzeczniczka OTOP. - Zimowe Ptakoliczenie to propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas. W tym roku przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na uszatkę, drugą po puszczyku najliczniejszą sowę w Polsce.
  Będziemy wspólnie szukać miejsc, w których ptaki te gromadzą się, aby spędzić zimę – czyli tzw. zimowisk i oznaczać je na portalu www.ornitho.pl, a potem utworzymy mapę zimowisk uszatki w Polsce - tłumaczy.

  Zimowe Ptakoliczenie odbywa się już po raz 12. Od kilku lat na pierwszych miejscach w statystykach znajduje się krzyżówka. Jest też sporo gawronów i wróbli.

  - W Zimowym Ptakoliczeniu można wziąć udział indywidualnie lub z przewodnikiem. Obserwacje prowadzimy przez minimum godzinę notując maksymalną liczbę ptaków jednego gatunku widzianą jednocześnie. Wyniki nanosimy na Elektroniczną Kartę Obserwacji na stronie OTOP. Możemy także wybrać się na jedną z 200 wycieczek organizowanych w ten weekend przez wolontariuszy OTOP. Spis spacerów w podziale na województwa znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek-zp-2016/ - informuje dalej Katarzyna Groblewska. - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Zimowe Ptakoliczenie nie powie nam dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym możemy śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie - wyjaśnia.

  W województwie śląskim Zimowe Ptakoliczenie odbędzie się na przykład 30 stycznia o godz. 11.00 w Chorzowie i przeprowadzi je Fundacja Edukacyjna Kombinatory. Spacer rozpocznie się przy siedzibie Fundacji Edukacyjnej Kombinatory przy ul. Ignacego Mościckiego 21. Liczący przejdą przez Park Redena.

  Zapisy na chorzowskie Ptakoliczenie odbywają się pod adresem mejlowym:lukaszfuglewicz@op.pl lub pon numerem telefonu numerem 728 228 060.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama