Tychy: zielone miasto też walczy ze smogiem

  Tychy: zielone miasto też walczy ze smogiem

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Aquapark w Tychach

  Aquapark w Tychach ©mat. inwestora

  Będzie energooszczędna szkoła, aquapark ogrzewany biogazem, są LED-owe latarnie. Choć to jedno z najbardziej zielonych miast na Śląsku, pył i tak wisi w powietrzu. Przez auta?
  Aquapark w Tychach

  Aquapark w Tychach ©mat. inwestora

  Po feriach, 29 lutego, w Ty-chach otwarta zostanie pierwsza w mieście energooszczędna szkoła. Ma klimatyzację oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, oświetlenie energooszczędne oraz system zarządzania budynkiem BMS, którego celem jest efektywne sterowanie wszystkimi instalacjami.

  Na taką proekologiczną inwestycję Tychy dostały ponad 6 milionów zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Lemur - Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej.


  Jest to jedna z najnowocześniejszych i energooszczędnych szkół w całym województwie. Tychy mocno stawiają na oszczędzanie energii i ekologię. Pod koniec roku 2015 r., w ramach programu Sowa, wymianę oświetlenia na LED-owe - oszczędzające energię i emitujące mniej dwutlenku węgla - przeprowadzono na 35 ulicach. Inwestycja pochłonęła prawie 6 mln zł.

  W połowie 2015 r. w Tychach pojawiło się 36 nowiutkich, ekologicznych autobusów. - Charakteryzują się wyjątkowo niską emisją zanieczyszczeń - powiedział prezydent Andrzej Dziuba w dniu podpisywania umowy na zakup tych autobusów, podkreślając, że już wtedy połowa tyskich autobusów była napędzana gazem ziemnym. - To ekologiczny rekord w województwie śląskim - powiedział. Do tego Tychy, jako jedyne miasto na Śląsku i jedno z trzech w kraju, mają trolejbusy. Wprawdzie nieco droższe w utrzymaniu niż autobusy, ale ważne z punktu widzenia ekologii, więc są, choć były przed laty przymiarki do ich likwidacji. Kolejnym wielkim ekologicznym sukcesem jest tyska oczyszczalnia ścieków, zaliczana do ścisłej czołówki najnowocześniejszych i najbardziej ekonomicznych obiektów tego typu w kraju.

  Do tego jest ważnym producentem biogazu, który zasili w energię i ciepło powstający w południowej części miasta aquapark. Jak zapewnia inwestor, będzie to najbardziej ekologiczny obiekt w kraju i jeden z nielicznych takich w Europie. W procesie produkcji energii z biogazu nie powstają trujące substancje chemiczne, niższa jest emisja związków siarki i azotu oraz pyłów. Natomiast emisja dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za efekt cieplarniany, spada praktycznie do zera. Wśród proekologicznych rozwiązań w aquaparku znajdą się np. antybakteryjne lampy UV do dezynfekcji wód basenowych, zamiast niebezpiecznych związków chemicznych, czy zastosowanie odzysku ciepła z „szarego ścieku” do ogrzania wód zasilających niecki basenowe.

  - Tychy były pierwszym w województwie miastem, które wdrożyło program ograniczania niskiej emisji. Było to w roku 2003 - powiedział Maciej Gramatyka, rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

  Na dzisiejszej sesji radni przegłosują uchwałę o wdrożeniu 2. edycji tego programu. Tychy mają 10 nagród za różne ekologiczne przedsięwzięcia. Jak to się zatem dzieje, że przy takich proekologicznych inwestycjach są w czołówce miast z najbardziej zatrutym powietrzem? W sobotę zanotowano tu stężenie pyłu PM10 w wysokości 180 mikrogramów na metr sześcienny!

  - Udział pyłu zawieszonego w powietrzu pochodzi nie tylko z lokalnych emitorów, ale również w pewnym stopniu ze źródeł mobilnych, głównie samochodów - ocenia Anna Warzecha, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama