Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: rotmistrz Witold Pilecki będzie patronem nowego ronda w mieście

PAS
Rotmistrz Witold Pilecki będzie patronem nowego ronda u zbiegu ulic 11 Listopada i Majakowskiego
Rotmistrz Witold Pilecki będzie patronem nowego ronda u zbiegu ulic 11 Listopada i Majakowskiego PAS, wikipedia
Rotmistrz Witold PIlecki został patronem nowego ronda u zbiegu ulic 11 Listopada i al. Majakowskiego w Dąbrowie Górniczej. Taką decyzję podjęli jednogłośnie podczas środowej sesji dąbrowscy radni, przystając na propozycję pięciu radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

To już kolejne tego typu przedsięwzięcie w naszym mieście, upamiętniające tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. W latach PRL-u nikt o nich jednak nawet nie wspominał. Dziś czasy się zmieniły, co pozwala pokazać inną stronę historii naszego kraju. Rondo u zbiegu ulic Majakowskigo i 11 Listopada powstało w ubiegłym roku, podczas modernizacji i przebudowy całej alei Majakowskiego.

W 2014 roku w Dąbrowie Górniczej inne rondo, tym razem w centrum miasta, u zbiegu ulic Sobieskiego, Kościuszki i Królowej Jadwigi otrzymało nazwę „Żołnierzy Wyklętych”. Projekt uchwały w sprawie nadania rondu w centrum imienia Żołnierzy Wyklętych poparło 13 radnych, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

OTO TREŚĆ UZASADNIENIA UCHWAŁY RM W SPRAWIE NADANIA RONDU PRZY UL. 11 LISTOPADA I AL. MAJAKOWSKIEGO IMIENIA ROTMISTRZA JANA PILECKIEGO

Przepisy prawa samorządowego przewidują symbolicznie uczczenie zasłużonych obywateli. Jedną z możliwości jest patronowanie infrastrukturze miejskiej poprzez nadawanie nazw ich imieniem. Dlatego zasadne jest upamiętnienie postaci Witolda Pileckiego, który był osobą przez długi okres zapomnianą na kartach historii. Mimo, iż był wzorem cnót obywatelskich i patriotycznych, godną naśladowania, do tej pory nie został uczczony przez patronowanie dąbrowskich miejsc publicznych. Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej niejednokrotnie wyrażali swoje zdanie aprobaty dla uhonorowania Żołnierzy Wyklętych, z których jednym z najbardziej znanych był Witold Pilecki. Aby spełnić obowiązek upamiętnienia tej godnej osoby, a także wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Dąbrowy Górniczej zasadne jest podjęcie niniejszej uchwały.

Poniżej zamieszczono życiorys tej wybitnej postaci.

Witold Pilecki – urodzony 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji żołnierz Armii Krajowej, rotmistrz kawalerii, skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na śmierć. Wstąpił do harcerstwa w 1914 r. Studiował na Wydziale Rolnym Uniwersytetu w Poznaniu oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Pilecki służył w Wojsku Polskim w latach 1918 – 1921. Dzięki zasługom w bitwie warszawskiej w trakcie wojny polsko-sowieckiej oraz czynnemu udziałowi w wyzwoleniu Wilna Witold Pilecki został uhonorowany Krzyżem Walecznych.

Podczas II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Był dowódcą plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19. Dywizjonu Piechoty Armii „Prusy”, potem zaś w 41. Dywizji Piechoty na przygraniczu rumuńskim. Pilecki działał od 1939 r. w konspiracji. Współzałożył Tajną Armię Polską. Jednym z jego celów było zorganizowanie ruch oporu w obozach koncentracyjnych, w związku z czym zbierał materiały i informacje dotyczące tych miejsc. W tym celu dostał się do obozu w Oświęcimiu. Pomagał w ucieczkach współwięźniów, pisał raporty. W Auschwitz założył Związek Organizacji Wojskowej, którego członkowie zdobywali żywność, ubranie, pomagali w przekazywaniu wiadomości rodzinom więźniów. Witold Pilecki uciekł z obozu w 1943 r. Brał udział w powstaniu warszawskim. Mianowano go na rotmistrza. Prowadził działalność wywiadowczą na rzecz 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Pilecki zbierał też informacje o żołnierzach więzionych w obozach NKWD. Oskarżono go o działalność wywiadowczą na rzecz rządu polskiego na emigracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!