Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górniczy telefon zaufania działa: Zgłoszeń i próśb o interwencję jest nadal wiele

Redakcja
Górniczy telefon zaufania przy Wyższym Urzędzie Górniczym został uruchony w 2011 r. po serii wypadków
Górniczy telefon zaufania przy Wyższym Urzędzie Górniczym został uruchony w 2011 r. po serii wypadków arc
Praca górników w zagrożeniu klimatycznym, szkodliwymi pyłami albo metanowym. Właśnie takie zgłoszenia najczęściej były odbierane przez górniczy telefon zaufania, który działa przy WUG od 2011 roku. Zgłoszenia można przesyłać również mejlowo. W 2015 roku próśb o interwencję było mniej niż w 2014 roku.

Górniczy telefon zaufania przy Wyższym Urzędzie Górniczym działa od 2011 roku. Powstał po serii wypadków, do których doszło w krótkich odstępach czasu. Górnicy, dzwoniąc pod nr tel. 32 736-19-47 mogą zgłaszać zdarzenia, które budzą ich zastrzeżenia, a które mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu. Informacje można przesyłać również mejlowo ([email protected]) albo za pośrednictwie poczty tradycyjnej (WUG, ul. Poniatowskiego 31, 40-053 Katowice). Dodajmy, że telefon zaufania działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Informacje o nieprawidłowościach można przekazywać anonimowo.

Mniej zgłoszeń niż przed rokiem

W zeszłym roku WUG n górniczy telfon zaufania odebrał 87 zgłoszeń, większość została przekazana telefonicznie i anonimowo. Było to dokładnie o 12 skarg mniej niż w roku 2014. Jednak po ich zweryfikowaniu, większość okazała się bezzasadna.

- Zasadność 78 ubiegłorocznych zgłoszeń badały urzędy górnicze, cztery zostały przekazane kierownikom ruchu zakładu górniczego, a pięć do Państwowej Inspekcji Pracy. Nie wszystkie zgłoszenia rozpoznawane przez nadzór górniczych okazały się zasadne. W trakcie przeprowadzonych kontroli potwierdzono 30, czyli 34 proc. - informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.

Najwięcej interwencji w 2015 roku dotyczyło pracy górników w zagrożeniu klimatycznym (25 zgłoszeń, w tym uzasadnionych 6), zagrożeniu metanowym (10 zgłoszeń, potwierdzonych 1), zagrożeniu pyłami szkodliwymi ( 6 zgłoszeń, potwierdzonych 2) oraz ukrywania wypadków (6 zgłoszeń, żaden nie potwierdzony w kontroli).
W porównaniu do 2014 roku zmalała liczba skarg na uchybienia w zwalczaniu zagrożenia metanowego w kopalniach, których było wówczas 23, a przybyło interwencji dotyczących zagrożenia klimatycznego (w 2015 r. o sześć więcej niż w 2014 r.)

- Nawet jeśli kontrola nie potwierdza przekazanych nam informacji, to jest ona sygnałem dla kierownictwa zakładu górniczego, że nie ma przyzwolenia załogi na pracę w warunkach powodujących niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku lub zdarzenia. Nie ma lepszej prewencji wypadkowej niż natychmiastowa reakcja górników na łamanie przepisów – mówi Mirosław Koziura, prezes WUG.

Po co jest górniczy telefon zaufania?

- Anonimowe zgłoszenie może komuś uratować życie, bo dla nas jest ono powodem bezzwłocznie podejmowanej interwencji przez pracowników właściwego okręgowego urzędu górniczego lub WUG. Nie można wykluczyć, że przynajmniej niektóre ze wskazywanych nam nieprawidłowości są usuwane nim inspektorzy zjadą pod ziemie. Przydatności telefonu interwencyjnego i naszej skrzynki e-mailowej nie mierzymy efektywnością naszych kontroli w postaci potwierdzanych zarzutów i nakładanych sankcji. Istotne jest, że górnicy mają do kogo się odwołać i nie muszą ulegać presji przełożonych lub współpracowników w tolerowaniu złych praktyk. Ciągle jeszcze nam daleko do osiągnięcia naszego perspektywicznego celu, którym jest górnictwo bez wypadków śmiertelnych i ciężkich – dodaje.

Do najpoważniejszych zdarzeń, do których doszło w zeszłym roku i zostały potwierdzone przez późniejsze kontrole, dotyczyły:

  1. - nieadekwatnej do występującego w ścianie zagrożenia profilaktyki metanowej;
  2. - niezgodnego z przepisami składu osobowego drużyny ratowniczej;
  3. - drążnia pochylni kombajnem chodnikowym bez wymaganego odpylacza;
  4. - braku odstępów ruchowych na drodze transportu materiałów kolejką podwieszaną;
  5. - nie stosowaniu skróconego, sześciogodzinnego czasu pracy górników w trudnych warunkach klimatycznych;
  6. - braku dokumentacji rewizji szybu;
  7. - prowadzenia eksploatacji złoża piaskowca niezgodnie z warunkami koncesji.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Górniczy telefon zaufania działa: Zgłoszeń i próśb o interwencję jest nadal wiele - Dziennik Zachodni