Siemianowice Śląskie. Były narkoman Dobromir Makowski pomaga...

  Siemianowice Śląskie. Były narkoman Dobromir Makowski pomaga dzieciom i obiecuje budowę świetlicy

  Ewelina Lach

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dobromir Makowski, były narkoman- dziś raper i nauczyciel odwiedził dzielnicę Hugo. Obiecał pomoc i budowę świetlicy.
  1/5
  przejdź do galerii

  Dobromir Makowski, były narkoman- dziś raper i nauczyciel odwiedził dzielnicę Hugo. Obiecał pomoc i budowę świetlicy. ©Dobromir Makowski

  Dobromir Makowski, kiedyś narkoman, dziś nauczyciel z misją. Chce pomagać takim jak on, bo sam kiedyś otrzymał pomoc, która uratowała jego życie. W ubiegłym roku odwiedził jedną z siemianowickich szkół. Ich uczniom opowiedział wstrząsającą historię swojego życia. Ci w odpowiedzi zaprosili go do siebie ponownie.
  Jego życiorys to gotowy scenariusz na film, którego fabuła należałaby do chwytającego za serce dramatu. Dobromir Makowski – wychowanek bidula i ulicy. Złodziej i narkoman uzależniony, jak mówi od wszystkiego. Pochodzi z Pabianic, koło Łodzi. Kiedy miał zaledwie półtora roku jego rodzice trafili do więzienia. On do domu dziecka. Kiedy wyszli na wolność miał już 8 lat. Zabrali go z powrotem i to właśnie od tego momentu rozpoczął się jego koszmar. Dobromir był bity i poniżany. Często też chodził głodny.

  - Ojciec rzucał mną po ścianach. Bił kablami i paskami ze sprzączkami. Pewnego dnia powiedział, że mnie zabije. I pił. Cały czas pił – wspomina swoje dzieciństwo Dobromir.

  - Wyrastałem w przekonaniu, że jestem nikim, zerem. I wierzyłem w to. Wierzyłem też, że moje życie jest normalne, że tak jest w każdej rodzinie – dodaje Dobromir.

  Jedynym rozwiązaniem dla kilkuletniego wtedy chłopca była ucieczka na ulicę. W końcu trafił do pogotowia opiekuńczego.

  - Liczyłem na to, że będę tam bezpieczny, ale trafiłem na hierarchię wieku i wartości, na naprawdę zepsutych młodych ludzi, wychowywanych w środowisku recydywistów, złodziei – mówi Dobromir, który szybko wpadł w złe towarzystwo, zaczął kraść. Pojawił się alkohol, narkotyki, a razem z nimi coraz częstsze i poważniejsze problemy z prawem. Niewiele brakowało i wylądowałby w poprawczaku, ale nie było miejsca. Trafił więc do domu dziecka. Tam przedawkował rozpuszczalnik.

  - Leżałem gdzieś za garażami, nieprzytomny. Wiedziałem, że odchodzę. Znalazła mnie koleżanka, wezwała pogotowie – wspomina.

  Kolejnym przystankiem na drodze Dobromira był już ośrodek dla osób uzależnionych w Bytomiu. Czas spędzony w bytomskim „Domu Nadziei” odegrał przełomową rolę w życiu zaledwie 12-letniego chłopca. Tam poznał księdza, który opowiedział mu o Jezusie, którego przecież on tak bardzo nienawidził i nie chciał znać.

  - Szydziłem z tych księży. Mówiłem im, że to jakiś kabaret katolicki, że zakładają sutanny i uprawiają jakieś chore jazdy – wspomina dziś tamten okres Dobromir.

  Po pewnym czasie jednak uwierzył i zaczął zmieniać swoje życie. Dziś Dobromir ma 34 lata, skończył studia. Jest nauczyciele wychowania fizycznego, mężem i ojcem dwójki dzieci. Stanął na nogi i - jak sam mówi, odbił się od dna. Teraz skupia się na pomocy takim jak jeszcze niedawno był on sam. Założył fundację Młodzi dla Młodych i realizuje specjalny program pn. RapPedagogia. Jeździ po całej Polsce, Europie, a nawet USA i rapując opowiada swoją historię.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama