Ważne
  Witold Waszczykowski: Rzeczowy kontakt z Rosją, suwerenność...

  Witold Waszczykowski: Rzeczowy kontakt z Rosją, suwerenność Ukrainy, erozja starego porządku [VIDEO]

  Paula Radwanowicz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Witold Waszczykowski

  Witold Waszczykowski ©Grzegorz Jakubowski

  Szef MSZ Witold Waszczykowski mówił w piątek w Sejmie o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2016 rok. Wśród poruszonych przez niego tematów znalazły się m.in. kwestia konfliktu na Ukrainie, relacje z Rosją, zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego i współpraca z Sojuszem Północnoatlantyckim.
  Witold Waszczykowski

  Witold Waszczykowski ©Grzegorz Jakubowski


  Sejm/x-news


  Według szefa polskiej dyplomacji, w 2016 roku Polska będzie musiała zmierzyć się przede wszystkim z kryzysem bezpieczeństwa w Europie, kryzysem sąsiedztwa oraz kryzysem samego projektu europejskiego. Główny nacisk podczas wystąpienia minister Waszczykowski położył na bezpieczeństwo.

  Europa w centrum niestabilności
  - Za sprawą przemian technologicznych, społecznych, migracji i kryzysów, na naszych oczach dokonuje się erozja starego porządku światowego, sięgającego korzeniami końca zimnej wojny czy nawet jeszcze dalej, końca II wojny światowej. W centrum tej niestabilności znalazła się Europa, podzielona przez recesję i osaczona przez wojny toczące się tuż za jej progiem. To negatywne doświadczenie stało się też udziałem Polski - powiedział szef MSZ.

  - Dziś bardziej niż kiedykolwiek czujemy jak zbyt optymistycznie postrzegaliśmy swoją pozycję. Wydawało się, że po wejściu do UE i NATO jesteśmy całkowicie bezpieczni. Nie wystarczy jednak być członkiem danej organizacji, ale trzeba też uczestniczyć w kształtowaniu jej polityki - dodał. Według niego wejście do UE i NATO nie oznacza, że "możemy zapomnieć o trudnych dylematach państwa położonego pomiędzy Wschodem i Zachodem".

  - Fundamentalnego znaczenia nabiera dziś debata na temat przyszłości Unii Europejskiej. Unii Europejskiej targanej wstrząsami u źródeł których leżą nie zawsze liczące się z realiami przedsięwzięcia integracyjne takie jak wspólna waluta, nadmierna regulacja czy zarządzanie gospodarcze – ocenił szef MSZ.

  SĄD W WARSZAWIE ZDECYDOWAŁ, ŻE ODBĘDZIE SIĘ PROCES ORGANIZATORÓW TRAGICZNEGO LOTU DO SMOLEŃSKA


  Wyrównanie relacji z Rosją i wsparcie Ukrainy w budowie nowoczesnego państwa
  Minister Waszczykowski wiele uwagi poświęcił także sytuacji na wschodzie Ukrainy oraz kwestii relacji z Rosją. - Od kilku lat dramatycznie pogarsza się sytuacja na wschód od Polski. Najwięcej obaw budzi polityka naszego wielkiego sąsiada na wschodzie. Nowa strategia Rosji dopuszcza użycia siły przy realizacji swoich interesów. To polityka wsparta rozbudową rosyjskiego potencjału militarnego - ocenił Waszczykowski, zapewniając jednocześnie, że Polska gotowa jest wznowić rzeczowy kontakt z Moskwą, ponieważ pragmatyczne stosunki z nią leżą w interesie Polski.

  - W stosunkach z Rosją zmierzamy do wyrównania relacji. Wzajemne zaufanie buduje się poprzez konkretne gesty. Z polskiego punktu widzenia takimi gestami mogą być rzetelna współpraca w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej, zwrot wraku prezydenckiego samolotu i odtajnienie do końca archiwów dotyczących zbrodni popełnionych przez Stalina na polskich oficerach - powiedział minister.

  Dodał, że Polsce zależy na stabilności i suwerenności Ukrainy. - Obywatele Ukrainy potrzebują pomocy Polski. Polska szeroko otworzyła drzwi dla setek tysięcy Ukraińcow, którzy ze względów materialnych lub ze względów na brak poczucia bezpieczeństwa chcą lub muszą szukać swojego miejsca poza ojczyzną. Wspieramy Ukrainę w organizacji nowoczesnego państwa - podkreślił szef MSZ.

  Dodał też, że Polska będzie zabiegać o konsekwentne wdrażanie w życie umowy stowarzyszeniowej Unia-Ukraina oraz porozumienia o pogłębionej strefie wolnego handlu. - Ściślejsza współpraca ekonomiczna i konkurowanie przedsiębiorstw ukraińskich z europejskimi na tych samych zasadach będzie najlepszym bodźcem do wdrażania reform trwale modernizujących ukraińską gospodarkę. Będzie też realną odpowiedzią na próby destabilizacji sytuacji w tym kraju - zapowiedział Waszczykowski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z Panem Waszczykowskim lepiej nie zadzierać,

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ... bo jak się rozzłości, to jeszcze w proteście nie odbierze unijnych dotacji.
   To dopiero byłaby katastrofa! Cała Europa przed tym drży.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cyrk jakich malo

   elwer z Rasika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Wy jestescie kula u nogi dla Europy, w zadnym kraju tyle sie nie rozrabia jak w Warszawie !
   Expose Prezydenta,Expose Beaty ,Exspose Waszczakowskiego , brakuje Exspose Kartofla

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chrzescijanie

   Pauli22 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Oklaski dla M.Waszczykowskiego gdy wymienil Chrzescijan. Wczoraj w niemieckiej TV-ZDF jak Szef Alternatywy dla Niemiec w Talk Show powiedzial ze trzeba Chrzescijanom pomagac i chronic to "zielone"...rozwiń całość

   Oklaski dla M.Waszczykowskiego gdy wymienil Chrzescijan. Wczoraj w niemieckiej TV-ZDF jak Szef Alternatywy dla Niemiec w Talk Show powiedzial ze trzeba Chrzescijanom pomagac i chronic to "zielone" babsko zaczelo takie grymasy robic i slepiami przewracac ze doslownie rzygac sie chcialo. A przedstawiciel bawarskiej CSU nie byl lepszy. Chociaz maja slowo Chrzescijanska w nazwie partii.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama