Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: miasto chce zlikwidować jedyną taką szkołę

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
To było jak grom z jasnego nieba – mówią o informacji w sprawie planowanej likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej nauczyciele tej szkoły. Likwidacji sprzeciwiają się także kuratorzy i przedstawiciele pogotowia opiekuńczego.

Likwidację Zespołu Szkół Specjalnych przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej planuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Informacja pojawiła się przed tygodniem.

- To było, jak grom z jasnego nieba – przyznaje Bożena Kotkowska, nauczycielka w bielskim ZSS. Rada Pedagogiczna ZSS od razu napisała pismo sprzeciwu wobec planowanej likwidacji. - Zwróciliśmy się do prezydenta z prośbą o ponowne przeanalizowanie tej sprawy i wysłuchanie naszych argumentów – wyjaśnia Kotkowska. Podkreśla, że to jedyna taka szkoła w mieście i powiecie.

Z uzasadnienia do projektu uchwały wynika, że likwidacja Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 20 stanowiących Zespół Szkół Specjalnych, wynika z narastających problemów związanych z organizacyjnoprawnym funkcjonowaniem tej placówki. Urzędnicy przypominają, że obie szkoły mają charakter interwencyjny - uczęszczają do nich wychowankowie Pogotowia Opiekuńczego oraz Domu Dziecka. A taka struktura powoduje, że stan organizacyjny w ciągu roku szkolnego ulega zmianom zarówno pod względem ilości oddziałów jak i ich liczebności.

- Obecnie w szkole uczy się 8 uczniów z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, natomiast większość wychowanków Domu Dziecka uczęszcza do szkół obwodowych na terenie miasta – argumentują urzędnicy.

Dodają, że wolne miejsca, w miarę możliwości, zapełniane są uczniami spoza tych placówek, posiadającymi orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zaburzenia zachowania lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym.

Tymczasem z danych Zespołu Szkół Specjalnych jasno wynika, że uczniów jest więcej - w roku szkolnym 2014/2015 w szkole podstawowej uczyły się 23 osoby, a w gimnazjum 81.

- Liczba naszych uczniów zmienia się, przychodzą z Pogotowia Opiekuńczego, Domu Dziecka, polecenia Zespołu Kuratorskiego. Przez cały rok szkolny przyjmujemy nowych uczniów, którzy nie realizują obowiązku szkolnego w szkołach rejonowych lub sprawiają tam ogromne kłopoty wychowawcze – wyjaśnia Magdalena Król z Rady Pedagogicznej - W chwili obecnej jest 24 uczniów w szkole podstawowej w trzech zespołach klasowych oraz 53 uczniów w gimnazjum w pięciu zespołach klasowych. W bieżącym tygodniu do naszej placówki zapisano troje dzieci z pogotowia opiekuńczego i jednego ucznia, który nie był w stanie realizować obowiązku szkolnego w szkole rejonowej - dodaje.

Urzędnicy uważają jednak, że stan organizacyjny Gimnazjum nr 20 jest zwiększony przez młodzież przebywającą w Katolickim Ośrodku Resocjalizacji „Nadzieja”, w którym organizowana jest terapia przeciwdziałająca uzależnieniom od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Dlatego mają prosty plan – zespół szkół można zlikwidować, bo wychowankowie Pogotowia Opiekuńczego i Domu Dziecka mogliby kontynuować naukę w szkołach obwodowych tj. w Szkole Podstawowej nr 4 i w Gimnazjum nr 3, odpowiednio wzmocnionych wsparciem pedagogiczno-psychologicznym.

Pozostali uczniowie - w szkołach obwodowych, właściwych ze względu na ich miejsce zamieszkania. Z kolei Ośrodek „Nadzieja”, który z uwagi na charakter działalności nie wpisuje się w system oświaty, mógłby zorganizować naukę na dotychczasowych zasadach, nawiązując współpracę ze szkołami z obszaru miasta.

Przeciwko likwidacji szkół wypowiedzieli się dyrektor Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej, koordynatorzy Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego, a także kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.

- Likwidacja Zespołu Szkół Specjalnych przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych istotnie zmniejszy ofertę edukacyjną dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym co niekorzystnie odbije się na bieżącym funkcjonowaniu i przyszłości tych młodych ludzi – argumentuje Joanna Cyran, kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej w piśmie skierowanym do Komisji Edukacji bielskiego Ratusza.

W poniedziałek komisja zajmie się tym tematem. W myśl nowych przepisów, które weszły w życie 23 stycznia 2016 r. w celu likwidacji placówki konieczna jest pozytywna opinia kuratora oświaty.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!