Ważne
  Marsz na Zgodę: Przypomnieli o Tragedii Górnośląskiej...

  Marsz na Zgodę: Przypomnieli o Tragedii Górnośląskiej [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko, Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marsz Pamięci o Zgodzie
  Marsz Pamięci o Zgodzie. Przed bramą dawnego obozu w Zgodzie zakończył się tegoroczny marsz pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej. Uczestnicy, z przedstawicielami
  1/56

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni

  Ponad 200 osób wzięło udział w Marszu Pamięci o Zgodzie, który w sobotę o godz. 12 wyruszył z placu Wolności w Katowicach. Marsz organizowany był przez środowiska zaangażowane w propagowanie śląskiej tożsamości, m.in. Ruch Autonomii Śląska czy Ślunską Ferajnę. Udział biorą w nim m.in. Jerzy Gorzelik czy europoseł Marek Plura. Marsz na Zgodę upamiętnia dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce po wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk.


  [GODZ. 15.45]

  Przed bramą dawnego obozu w Zgodzie zakończył się tegoroczny marsz pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej. Uczestnicy, z przedstawicielami samorządów na czele, pomodlili się wspólnie z księżmi katolickimi i ewangelickimi oraz złożyli kwiaty.


  - My Ślązacy jesteśmy zgodnymi ludźmi. Potrafiliśmy żyć tu obok siebie bez względu na to czy mówiliśmy po polsku, śląsku, niemiecku czy czesku. Zgody nie ma tylko wtedy, gdy zabrania nam się czuć Ślązakami. Tak, jak zabraniało się tego w 1945. Dziś czasy nie są tak straszne, ale zrozumienia kim jest Ślązak wciąż brakuje. Ślązakami nie czujemy się tylko z powodu śląskiej godki, ale przede wszystkim dlatego, że rozumiemy i kochamy tę ziemię. I nie jest tak, jak mówili dziś niektórzy z zakłócających obchody, że na Śląsku są dwie opcje: polska i niemiecka. Jest tylko jedna. Śląska - powiedział europoseł Marek Plura.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  KTO ZAKŁAMUJE HISTORIĘ POLSKI W DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ?


  [GODZ. 14.00]

  Marsz ma za zadanie pielęgnować pamięć o Tragedii Górnośląskiej, czyli zbrodniach popełnionych na ludności Górnego Śląska po wkroczeniu Armii Czerwonej. Komunistyczne władze i sowieci dopuszczali się wówczas masowych aresztowań, internowań, deportacji w głąb ZSRR oraz zesłań do obozów. Jeden z nich znajdował się w Świętochłowicach-Zgodzie. Dlatego też marsz prowadzi z Katowic właśnie pod bramę dawnego obozu. Uczestnicy idą tą samą 10-kilometrową trasą, którą pędzeni byli w 1945 Górnoślązacy.

  Inicjatywa organizowania takiego marszu wzbudza jednak kontrowersje. Jeszcze przed rozpoczęciem na pl. Wolności pojawili się przedstawiciele środowisk narodowych, m.in. Konfederacji Polski Niepodległej - NIEZŁOMNI, działaczy stowarzyszenia Solidarni 2010 i Polskiego Związku Zachodniego. Oni nie zgadzają się z wizją historii propagowaną przez organizatorów Marszu Pamięci o Zgodzie.

  - Zgadzamy się co do tego, że pamięć o tej tragedii należy czcić i stanąć powinien w tym miejscu pomnik. Sprzeciwiamy się jednak zakłamywaniu historii przez RAŚ, a takim jest twierdzenie, że to polskie państwo odpowiada za tragedię i że to w polskich obozach byli przetrzymywani Ślązacy. Te obozy organizowały i odpowiedzialność za te zbrodnie ponoszą NKWD i UB. Jeśli ktoś uważa, że PRL była Polską, to mu współczuję – mówi Adam Słomka, organizator kontrmanifestacji.

  - Jeśli ktoś mówi, że to nie polskie komunistyczne władze były odpowiedzialne za Tragedię Górnośląską, że to nie było państwo polskie, to powinien również uznać, że to nie polska reprezentacja grała w 1974 na mistrzostwach świata. A nie trywializując, powinien domagać się przywrócenia województwu śląskiemu autonomii, którą w zniosły władze, w jego mniemaniu, niepolskie - ripostuje Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.

  Jak podkreślają organizatorzy, nadrzędnym celem marszu jest uczczenie pamięci ofiar niezależnie od poglądów czy narodowości. Stąd w tłumie obok śląskich flag wypatrzeć można było również polskie, a nawet niemieckie. Mimo wszystko nie udało się całkowicie uchronić od polityki.

  - Tożsamości, pamięci i historii nie da się dziś całkowicie od polityki oddzielić. To polityka decydowała o tym, że ludzi wsadzano do obozów w 1945 roku. Polityka decydowała, że przez kilkadziesiąt lat nie można było o tym mówić. To wreszcie za sprawą polityki do dziś nie ma w podręcznikach do historii wzmianki o tragedii górnośląskiej. Ale nie wszystko co z polityką związane musi być brudne. Pielęgnowanie pamięci i uczciwy rozrachunek z historią to coś, czego powinniśmy od polityków wymagać – twierdzi Gorzelik.

  Marsz w tej chwili znajduje się już w Świętochłowicach. Ok. godz. 14.30 pod bramą obozu w Zgodzie odbędą się główne uroczystości.

  [GODZ. 13.00]

  W marszu uczestniczy Jerzy Gorzelik.
  - Jeśli ktoś mówi, że to nie polskie komunistyczne władze były odpowiedzialne za Tragedię Górnośląską, że to nie było państwo polskie, to powinien również uznać, że to nie polska reprezentacja grała w 1974 na mistrzostwach świata. A nie trywializując, powinien domagać się przywrócenia województwu śląskiemu autonomii, którą w jego mniemaniu zniosły niepolskie władze - uważa Jerzy Gorzelik.

  [GODZ 12.30]

  Marsz ruszył ul. Gliwicką w Katowicach.

  [GODZ 12.15]

  Na placu Wolności, gdzie rozpoczął się maRsz, miała też miejsce kontrmanifestacja Konfederacji Polski Niepodległej - NIEZŁOMNI, działaczy stowarzyszenia Solidarni 2010 i Polskiego Związku Zachodniego. "My przyszliśmy czcić pamięć o tragedii, oni robić politykę" - komentują organizatorzy marszu o kontrmanifestantacji.

  ***

  Dzisiaj Dzień Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej w województwie śląskim. Tradycyjnie nie zabraknie uroczystości w Mysłowicach przy tzw. Ogrodzie Róż. Tego dnia odbędzie się także marsz przed bramę obozu dla ludności niemieckiej Zgoda w Świętochłowicach. Rozpocznie się o godzinie 12, a uczestnicy wyruszą z katowickiego Placu Wolności. Będzie to już ósmy marsz, którego organizatorem jest Ruch Autonomii Śląska. Przed marszem europoseł Marek Plura i Ślōnskŏ Ferajna będą rozdawać żółto-niebieskie opaski na ramię. Każda z nich będzie miała dodatkowo czarną wstęgę. W ten weekend obchody zaplanowano też między innymi w Gliwicach, Chorzowie, Knurowie, Łaziskach Górnych, Radzionkowie i Siemianowicach Śl.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (181)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Jak oni śmią tak kłamać, że Salomon Morel nie był Polakiem ? Był polakiem żydowskiego pochodzenia ,proszę tu jest link, ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Salomon_Morel ) i mówić że PRL to nie była...rozwiń całość

   Jak oni śmią tak kłamać, że Salomon Morel nie był Polakiem ? Był polakiem żydowskiego pochodzenia ,proszę tu jest link, ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Salomon_Morel ) i mówić że PRL to nie była Polska, a co to był Kaukaz? To co ludzie urodzeni do 1989 roku są Ruskami ? Masakra, ręce opadają , oni po prostu nie przyjmują bolesnej prawdy, że naród Polski nie jest bez skazy, i że UB z polakami i opaskami na ramieniu w narodowe barwy Polski, wpadali do domów na Górnym Śląsku i zabierali Ślązaków do dawnej siedziby UB w Katowicach, a potem tam już byli bici, poniżani itd. Później ich w marszu zaprowadzano do Obozu na Zgodę, doradzam wszystkim Polakom obejrzenie sobie dokumentu pt. Zgoda- miejsce niezgody 2006 rok. Dokument jest do pobrania na chomikuj.pl. Naoczni świadkowie mówią co tam przeżyli .Dlaczego Górnoślązacy oraz ludzie innych narodowości zginęli na Zgodzie, tylko dlatego, że urodzili się na Górnym Śląsku czym człowiek sobie na to zasłużył, to nie jego wina że takie były czasy i Górny Śląsk nie był tylko Polski od zawsze, bo nie był ,rok 966 to Chrzest polski , a Polska zagarnęła Śląsk dopiero w 990 roku , a potem nawet sama się Śląska wyrzekła w latach 1300 , https://www.youtube.com/watch?v=z6tM5sI2wXg , a potem przez prawie 600 lat Śląsk nie był Polski , czy się to komuś podoba czy nie, ale takie są fakty i taka jest prawda, dlatego nie ważne czy Ślązak jest obywatelem polskim lub też niemieckim, albo czeskim, a się urodził na ziemiach śląskich, górnośląskich oraz jego przodkowie , zawsze będzie się czuł Ślązakiem, Górnoślązakiem i nikt i nic tego nie zmieni. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to ONI

   Zmostu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Jak ONI śmią twierdzić, że "śląscy nobliści" byli Ślązakami?! Byli niemcami różnego pochodzenia,
   nie trzeba tego dowodzić. Przecież ONI sami przekonują, że Śląsk jest niemiecki. Strzelają we...rozwiń całość

   Jak ONI śmią twierdzić, że "śląscy nobliści" byli Ślązakami?! Byli niemcami różnego pochodzenia,
   nie trzeba tego dowodzić. Przecież ONI sami przekonują, że Śląsk jest niemiecki. Strzelają we własny nabiał. Ale cóż, taka to głupota...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Zmostu

   DLA Z MOSTY MOŻNA SKAKAĆ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   paru debili się spuchło i oświadcza kim byli NOBLIŚCI ŚLĄSCY

   PANI Maria Göppert-Mayer czy ją można porównać do Salomona Morela?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Głupota to upór w przecenianiu swojej wiedzy i inteligencji.

   Albo - upór w swojej niewiedzy i braku chęci zrozumienia.
   Czy człowiek głupi może zrozumieć to, że jest głupi?
   Czy też zrozumienie...rozwiń całość

   Głupota to upór w przecenianiu swojej wiedzy i inteligencji.

   Albo - upór w swojej niewiedzy i braku chęci zrozumienia.
   Czy człowiek głupi może zrozumieć to, że jest głupi?
   Czy też zrozumienie tego faktu postawi Sandmana automatycznie wśród mądrych? wątpliwezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Rybniczanin -Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Ja Gorolu Sandmanowski kazdy kto czuje sie winny to próbuje swojej zakłamanej historii i fandzolic o czym innym My Slonzoki dobrze wiemy ze tys je potomek tych oprawców co tepili Slazaków To ni...rozwiń całość

   Ja Gorolu Sandmanowski kazdy kto czuje sie winny to próbuje swojej zakłamanej historii i fandzolic o czym innym My Slonzoki dobrze wiemy ze tys je potomek tych oprawców co tepili Slazaków To ni mogło byc wyjątkowe bo wy gorole mocie to we krwizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy tragedia Niemców na Górnym Śląsku, to było coś wyjątkowego? Oczywiście, że nie!

   Sandman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Tragedia Niemców na Górnym Śląsku, to tylko jeden z elementów tragedii tego narodu pod koniec drugiej wojny. Naród ten był wtedy okrutnie prześladowany przez mocarstwa zwycieskie, oraz kraje które...rozwiń całość

   Tragedia Niemców na Górnym Śląsku, to tylko jeden z elementów tragedii tego narodu pod koniec drugiej wojny. Naród ten był wtedy okrutnie prześladowany przez mocarstwa zwycieskie, oraz kraje które doniedawna okupował. Np. Czesi okrutnie prześladowali Niemców wypędzając ich z miast (Brno) zamykając w obozach koncentracyjnych, mordując ich masowo. Nie popieram tego. Ale rozumiem skąd nienawiść do Niemców się wzieła.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tako prowda

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Ku niczemu nie musiałem się zwracać. Jestem Ślązakiem, bo urodziłem się Ślązakiem, bo tak mnie wychowano. Ciekawsze jest dla mnie to, dlaczego Polakiem nie zostałem, chociaż przecież mogłem. Polska...rozwiń całość

   Ku niczemu nie musiałem się zwracać. Jestem Ślązakiem, bo urodziłem się Ślązakiem, bo tak mnie wychowano. Ciekawsze jest dla mnie to, dlaczego Polakiem nie zostałem, chociaż przecież mogłem. Polska kultura, cokolwiek o niej powiedzieć, zachowuje jakąś swoją żywotność. Polskość z jej wielką historią jest atrakcyjniejsza niż mała, ludowa historia małego Śląska. A jednak wolę tę małą, prowincjonalną śląskość od polskości.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i dobrze

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Nikt cie za to nie przesladuje. Sprawa rozbija się o dotacje dla jezyka, zajęc szkolnych i stanowisk dla Raśtapowców. I tych pieniedzy nie będzie, tak jak nie ma dla Górali, scyzoryków kieleckich i...rozwiń całość

   Nikt cie za to nie przesladuje. Sprawa rozbija się o dotacje dla jezyka, zajęc szkolnych i stanowisk dla Raśtapowców. I tych pieniedzy nie będzie, tak jak nie ma dla Górali, scyzoryków kieleckich i innych grup etnicznych w Polsce. Praca organiczna to zostało, a tego Raśtapowcy nie lubią, oprocz nielicznych. Marsze, demonstracje to tak, najlepoej żeby w głownych wiadomosciach było.
   Czy Raś cos zaproponowal w ostatnich latach, chyba, że krupniok na Trzech Stawach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stacje drogi krzyżowej Ślązaków prowadzą przez obozy

   IPN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Według ustnej informacji z IPN w latach 1945-46 w bestialski sposób zostało zamordowanych w obozach i poza obozami około 150 tysięcy osób narodowości śląskiej. Ale w ogóle się o tym nie mówi. Nie...rozwiń całość

   Według ustnej informacji z IPN w latach 1945-46 w bestialski sposób zostało zamordowanych w obozach i poza obozami około 150 tysięcy osób narodowości śląskiej. Ale w ogóle się o tym nie mówi. Nie wolno o tym mówić Pamiętam też straszną scenę, kiedy żołnierz w polskim mundurze skatował chłopców, którzy razem ciągnęli wózek. Dopadł ich i zbił, a potem wskoczył butami na pierś jednego i i drugiego chłopca i deptał, aż z ust buchnęła krew.i tylko dlatego ze byli Slazakamizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciulu mac Sandman wytrzezwioł

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Sandman ty komunistyczny alkoholiku my ci tego nigdy nie zapomnimy tego plucia na Slazaków


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciołku, pewnie karlus lub inny podciep

   filatelista (prowdziwy) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Takiego języka nie używam, lepiej sie postaraj.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kupa idiotów zabrala się do polityki

   Pistulka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   A może to nie idioci, a bardzo mądrzy skurwiele. Czy wy wiecie, sieroty obrzygane dokąd was prowadzi RAŚ???? Autonomia _ smiechu warte, naród śląski - jeszcze głośniejszy smiech, język śląski - tu...rozwiń całość

   A może to nie idioci, a bardzo mądrzy skurwiele. Czy wy wiecie, sieroty obrzygane dokąd was prowadzi RAŚ???? Autonomia _ smiechu warte, naród śląski - jeszcze głośniejszy smiech, język śląski - tu można się rozpłakac. Kto wam, marzyciele lub naiwniacy podpowiedział te cele? Ten, który by zdobyc wasze zaufanie, pierdolnął coś o małpie i zegarku?? KIedy to było, ile to już lat, gdzie jesteście?? Wy się tu na tym forum wadzicie o jakieś nic nie znaczące pierdoły, a ta szarańcza sie śmieje w kułak. Najlepsze co ich mogło spotkac, to wasze bojowe zawolanie: JO NIE JEST ANI POLOK ANI NIEMIEC!!! JO JE ŚLĄZOK!!! Autonomia - to był majstersztyk, uznanie i wiara u Ślązaków, anty sląskie nastroje u Polaków. Jeszcze nie czujecie sie wpuszczeni w kanał? Nie macie żadnych szans, poprostu, jesteście mniejszością, bez elit, bez ludzi, którzy byli by lepsi od Korfantego. A, co najbardziej beznadziejne, bez jakiegokolwiek lobby w świecie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pistulka

   Buhahahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Kupa to ty mosz zamiast mózgu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pistulka

   Rybniczanin -ŚLONZOK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Buhahahaha kupa idiotów a ty Pistulka ten pedał Sandman i jego brat bliźniak filatelista trujka najmądrzejszych wszystko wiedzacych dupnytych umyłowo goroli a idu wy w PIS du i wydupiej z...rozwiń całość

   Buhahahaha kupa idiotów a ty Pistulka ten pedał Sandman i jego brat bliźniak filatelista trujka najmądrzejszych wszystko wiedzacych dupnytych umyłowo goroli a idu wy w PIS du i wydupiej z twoją Polkoscia do warszawyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pyjter Langer to elyta

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   Skacząca po ławkach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Freikorps Ebbinghaus. Tego wom nigdy niy zapomnymy... Wyboczyć mogymy, ale zapomnieć, niy

   Sandman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

   Jednostka działająca pod auspicjami Abwehry rekrutowała się spośród mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza, głównie Niemców, którzy tuż przed wybuchem wojny uciekli z Polski. W ostatnich dniach...rozwiń całość

   Jednostka działająca pod auspicjami Abwehry rekrutowała się spośród mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza, głównie Niemców, którzy tuż przed wybuchem wojny uciekli z Polski. W ostatnich dniach sierpnia 1939 r. wcielono w jej szeregi zatrzymanych mieszkańców polskiej części Górnego Śląska, którzy pracowali w kopalniach czy hutach po stronie niemieckiej. Członkowie nie mieli prawie żadnego przeszkolenia wojskowego, ich atutem była jednak znajomość języka polskiego i okolicy, w której mieli działać. Dużą rolę miało też ich antypolskie nastawienie, podsycane przez propagandę III Rzeszy.

   W ramach operacji Tannenberg członkowie Freikorpsu i innych jednostek dywersyjnych wraz z "pospolitym ruszeniem" – grupami żądnych walki mieszkańców okolicy, przekroczyli granicę polsko-niemiecką 1 września 1939 r. o godz. 3 nad ranem, ponad półtorej godziny przed rozpoczęciem działań bojowych przez regularne jednostki Wehrmachtu. Ubrani byli po cywilnemu, nosili jedynie specjalne odróżniające opaski. Ich zadaniem było atakowanie posterunków straży granicznej i jednostek wojskowych, przejmowanie kontroli nad małymi miejscowościami i zakładami przemysłowymi w okręgu przemysłowym.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman

   dlaczego jesteś najniżej oceniany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   czy z powodu tępego łba czy może z wrodzonej PRL ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Perfidia połączona z głupotą

   KdB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Przeciez ci z Freikorpsu, nie robili nic innego, jak ta banda terrorystów polskich w latach dwudziestych. Więc o co chodzi? Myślę że kiedy tacy wiecznie wczorajsi jak Ty, kopną w kalendarz, wtedy...rozwiń całość

   Przeciez ci z Freikorpsu, nie robili nic innego, jak ta banda terrorystów polskich w latach dwudziestych. Więc o co chodzi? Myślę że kiedy tacy wiecznie wczorajsi jak Ty, kopną w kalendarz, wtedy będzie można tu po ludzku życ. Mam prośbę, słyszałem że ten degenerat filatelista mieszka z tobą drzwi w drzwi, weż poderżnij mu gardło, jesteście w tym perfekcyjni, jak mogliśmy sie przekonac w związku z morderstwem w Zdzieszowicach.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @karlus

   Zmostu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   karlus, to naprawdę ty?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka jest różnica między szafą, a Śląskiem? Do szafy ciągną mole, a na Śląsk gorole

   Vergiss die Heimat nie ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Tak czy inaczej, dzisiaj Ślązacy są na Śląsku som u siebie i żodyn gorol niy bydzie nom godoł jak momy godać


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Freikorps Ebbinghaus. Tego wom nigdy niy zapomnymy... Wyboczyć mogymy, ale zapomnieć, niy

   Sandman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Członkowie Freikorps Ebbinghaus są odpowiedzialni za egzekucje kilkuset Polaków, które miały miejsce w miastach wschodniego Górnego Śląska, po zajęciu ich przez Niemców.
   3 września 1939 r. we wsi...rozwiń całość

   Członkowie Freikorps Ebbinghaus są odpowiedzialni za egzekucje kilkuset Polaków, które miały miejsce w miastach wschodniego Górnego Śląska, po zajęciu ich przez Niemców.
   3 września 1939 r. we wsi Studzienice, gmina Bojszowy, Freikorps rozstrzelał Józefa Pyrtaka (lat 17)
   we wsi Wisła Wielka, gmina Pszczyna, Frikorps rozstrzelał Karola Mrzyka (lat 29), Józefa Silbersteina (lat 53), Kurta Silbersteina (lat 20), Rutę Silberstein (lat 20)
   2-5 września 1939 r.
   we wsi Mokre, gmina Mikołów, Freikorps zamordował 10 osób, przy ul. Rybnickiej i Leśnej zabito 3 wracających z pracy młodocianych Polaków: Pawła Czempa (lat 18), Ludwika Szczyrba (lat 18), Henryka Widerę (lat 16)
   3 lub 4 września 1939 r.
   we wsi Jankowice koło Pszczyny członkowie Freikorpsu rozstrzelali 13 osób.
   4 września 1939 r.
   we wsi Orzesze, Freikorps zamordował 29 Polaków (pochowani zostali na miejscowym cmentarzu), Pod koniec września Freikorps zamordował jeszcze 3 Polaków (pochowani w Woszczycach)
   w Siewierzu, zamordowano 10 Polaków.
   w Katowicach rozstrzelano kilkuset harcerzy, powstańców śląskich i innych osób cywilnych, które stawiały opór wkraczającym jednostkom Wehrmachtu (część pochowano na cmentarzu w Panewnikach i lasach panewnickich)
   8 września 1939 r.
   w Siemianowicach Śląskich, Freikorps rozstrzelał 6 Polaków: Gerarda Drzymałę, Wilhelma Jendrusia, Franciszka Niedworka, Maksymiliana Rolnika, Jana Rudzińskiego, Teodora Szewczyka.
   14 września 1939 r.
   w Pszczynie zamordowano 14 Polaków (pochowani w lasku pszczyńskim);
   17 września 1939 r.
   w części Mikołowa, na Groniach, Freikorps zastrzelił 12 Polaków.
   1 października 1939 r.
   W Nowym Bytomiu, Freikorps zastrzelił 18 Polaków (m.in. Hermana Kubicę, Jadwigę Markową, Wilhelma Prokszę, Karola Tlaszczyka)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski, bezimienny terroryzm.

   Oracle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Że wiadoma ci jest liczba zamordowanych Niemców - Ślązaków podczas tych trzech bandyckich napadów terrorystycznych na teren państwa niemieckiego których celem było zagarnięcie części jego...rozwiń całość

   Że wiadoma ci jest liczba zamordowanych Niemców - Ślązaków podczas tych trzech bandyckich napadów terrorystycznych na teren państwa niemieckiego których celem było zagarnięcie części jego terytorium i stworzenie sytuacji faktów dokonanych. Nawet zdecydowane opowiedzenie się większości ludności G. Śląska za pozostaniem przy państwie niemieckim, w rozpisanym referendum, nie powstrzymało Polaków od swoich imperialistycznych zapędów. Należy sie zapytac, co spowodowało tak nagłe zainteresowanie tym regionem po prawie 500 letnim okresem spokoju i pokoju na tym terenie. Na jakiej podstawie, Polacy opierali swoje aspiracje do tego terenu. W obliczu tych kilku faktów, staje się jasne to, co nastąpiło we wrześniu 1939 roku. Ja również mam przed sobą identyczne listy zamordowanych bestialsko przez Twoich terrorystów, inaczej mówiąc bandytów, ludzi. Nie będe tego przytaczał jak Ty, nazwiskami, to wszystko można przeczytac w książce pt. DER TOD SPRACH POLNISCH. Dokumente polnischer Grausamkeiten an Deutschen 1919 - 1949. I chociazbys pęcherze se przysporzyl od pisania, nie przekonasz mnie o tym, że to co u jednych jest bohaterstwem, u drugich jest zbrodnią. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgoda

   gosc11 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

   To był największy polski obóz koncentracyjny do likwidacji ludności śląskiej nie niemieckiej bo ta ludność odeszła z wojskiem niemieckim.Mordercami byli głównie polscy żydzi a zabijano głodem i...rozwiń całość

   To był największy polski obóz koncentracyjny do likwidacji ludności śląskiej nie niemieckiej bo ta ludność odeszła z wojskiem niemieckim.Mordercami byli głównie polscy żydzi a zabijano głodem i palą nawet hitlerowcy robili to mniej okrutnie.Pisanie iż były to obozy pracy dla Niemców jest kłamstwem członkowie mojej rodziny którym udało się przeżyć nigdy nie starali się zostać Niemcami czy Polakami mimo iż taką narodowość wpisuje się nam na siłę.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama