Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz na Zgodę: Przypomnieli o Tragedii Górnośląskiej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko, Patryk Drabek
Marsz Pamięci o Zgodzie. Przed bramą dawnego obozu w Zgodzie zakończył się tegoroczny marsz pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej. Uczestnicy, z przedstawicielami samorządów na czele, pomodlili się wspólnie z księżmi katolickimi i ewangelickimi oraz złożyli kwiaty.
Marsz Pamięci o Zgodzie. Przed bramą dawnego obozu w Zgodzie zakończył się tegoroczny marsz pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej. Uczestnicy, z przedstawicielami samorządów na czele, pomodlili się wspólnie z księżmi katolickimi i ewangelickimi oraz złożyli kwiaty. Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni
Ponad 200 osób wzięło udział w Marszu Pamięci o Zgodzie, który w sobotę o godz. 12 wyruszył z placu Wolności w Katowicach. Marsz organizowany był przez środowiska zaangażowane w propagowanie śląskiej tożsamości, m.in. Ruch Autonomii Śląska czy Ślunską Ferajnę. Udział biorą w nim m.in. Jerzy Gorzelik czy europoseł Marek Plura. Marsz na Zgodę upamiętnia dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce po wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk.

[GODZ. 15.45]

Przed bramą dawnego obozu w Zgodzie zakończył się tegoroczny marsz pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej. Uczestnicy, z przedstawicielami samorządów na czele, pomodlili się wspólnie z księżmi katolickimi i ewangelickimi oraz złożyli kwiaty.

- My Ślązacy jesteśmy zgodnymi ludźmi. Potrafiliśmy żyć tu obok siebie bez względu na to czy mówiliśmy po polsku, śląsku, niemiecku czy czesku. Zgody nie ma tylko wtedy, gdy zabrania nam się czuć Ślązakami. Tak, jak zabraniało się tego w 1945. Dziś czasy nie są tak straszne, ale zrozumienia kim jest Ślązak wciąż brakuje. Ślązakami nie czujemy się tylko z powodu śląskiej godki, ale przede wszystkim dlatego, że rozumiemy i kochamy tę ziemię. I nie jest tak, jak mówili dziś niektórzy z zakłócających obchody, że na Śląsku są dwie opcje: polska i niemiecka. Jest tylko jedna. Śląska - powiedział europoseł Marek Plura.

CZYTAJ KONIECZNIE:
KTO ZAKŁAMUJE HISTORIĘ POLSKI W DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ?

[GODZ. 14.00]

Marsz ma za zadanie pielęgnować pamięć o Tragedii Górnośląskiej, czyli zbrodniach popełnionych na ludności Górnego Śląska po wkroczeniu Armii Czerwonej. Komunistyczne władze i sowieci dopuszczali się wówczas masowych aresztowań, internowań, deportacji w głąb ZSRR oraz zesłań do obozów. Jeden z nich znajdował się w Świętochłowicach-Zgodzie. Dlatego też marsz prowadzi z Katowic właśnie pod bramę dawnego obozu. Uczestnicy idą tą samą 10-kilometrową trasą, którą pędzeni byli w 1945 Górnoślązacy.

Inicjatywa organizowania takiego marszu wzbudza jednak kontrowersje. Jeszcze przed rozpoczęciem na pl. Wolności pojawili się przedstawiciele środowisk narodowych, m.in. Konfederacji Polski Niepodległej - NIEZŁOMNI, działaczy stowarzyszenia Solidarni 2010 i Polskiego Związku Zachodniego. Oni nie zgadzają się z wizją historii propagowaną przez organizatorów Marszu Pamięci o Zgodzie.

- Zgadzamy się co do tego, że pamięć o tej tragedii należy czcić i stanąć powinien w tym miejscu pomnik. Sprzeciwiamy się jednak zakłamywaniu historii przez RAŚ, a takim jest twierdzenie, że to polskie państwo odpowiada za tragedię i że to w polskich obozach byli przetrzymywani Ślązacy. Te obozy organizowały i odpowiedzialność za te zbrodnie ponoszą NKWD i UB. Jeśli ktoś uważa, że PRL była Polską, to mu współczuję – mówi Adam Słomka, organizator kontrmanifestacji.

- Jeśli ktoś mówi, że to nie polskie komunistyczne władze były odpowiedzialne za Tragedię Górnośląską, że to nie było państwo polskie, to powinien również uznać, że to nie polska reprezentacja grała w 1974 na mistrzostwach świata. A nie trywializując, powinien domagać się przywrócenia województwu śląskiemu autonomii, którą w zniosły władze, w jego mniemaniu, niepolskie - ripostuje Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.

Jak podkreślają organizatorzy, nadrzędnym celem marszu jest uczczenie pamięci ofiar niezależnie od poglądów czy narodowości. Stąd w tłumie obok śląskich flag wypatrzeć można było również polskie, a nawet niemieckie. Mimo wszystko nie udało się całkowicie uchronić od polityki.

- Tożsamości, pamięci i historii nie da się dziś całkowicie od polityki oddzielić. To polityka decydowała o tym, że ludzi wsadzano do obozów w 1945 roku. Polityka decydowała, że przez kilkadziesiąt lat nie można było o tym mówić. To wreszcie za sprawą polityki do dziś nie ma w podręcznikach do historii wzmianki o tragedii górnośląskiej. Ale nie wszystko co z polityką związane musi być brudne. Pielęgnowanie pamięci i uczciwy rozrachunek z historią to coś, czego powinniśmy od polityków wymagać – twierdzi Gorzelik.

Marsz w tej chwili znajduje się już w Świętochłowicach. Ok. godz. 14.30 pod bramą obozu w Zgodzie odbędą się główne uroczystości.

[GODZ. 13.00]

W marszu uczestniczy Jerzy Gorzelik.

- Jeśli ktoś mówi, że to nie polskie komunistyczne władze były odpowiedzialne za Tragedię Górnośląską, że to nie było państwo polskie, to powinien również uznać, że to nie polska reprezentacja grała w 1974 na mistrzostwach świata. A nie trywializując, powinien domagać się przywrócenia województwu śląskiemu autonomii, którą w jego mniemaniu zniosły niepolskie władze - uważa Jerzy Gorzelik.

[GODZ 12.30]

Marsz ruszył ul. Gliwicką w Katowicach.

[GODZ 12.15]

Na placu Wolności, gdzie rozpoczął się maRsz, miała też miejsce kontrmanifestacja Konfederacji Polski Niepodległej - NIEZŁOMNI, działaczy stowarzyszenia Solidarni 2010 i Polskiego Związku Zachodniego. "My przyszliśmy czcić pamięć o tragedii, oni robić politykę" - komentują organizatorzy marszu o kontrmanifestantacji.

***

Dzisiaj Dzień Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej w województwie śląskim. Tradycyjnie nie zabraknie uroczystości w Mysłowicach przy tzw. Ogrodzie Róż. Tego dnia odbędzie się także marsz przed bramę obozu dla ludności niemieckiej Zgoda w Świętochłowicach. Rozpocznie się o godzinie 12, a uczestnicy wyruszą z katowickiego Placu Wolności. Będzie to już ósmy marsz, którego organizatorem jest Ruch Autonomii Śląska. Przed marszem europoseł Marek Plura i Ślōnskŏ Ferajna będą rozdawać żółto-niebieskie opaski na ramię. Każda z nich będzie miała dodatkowo czarną wstęgę. W ten weekend obchody zaplanowano też między innymi w Gliwicach, Chorzowie, Knurowie, Łaziskach Górnych, Radzionkowie i Siemianowicach Śl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Marsz na Zgodę: Przypomnieli o Tragedii Górnośląskiej [WIDEO, ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni