Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: B jak Bielszowice, czyli rudzko-zabrzańskie związki i rozstania

Tomasz Szymczyk
Kopalnia Bielszowice
Kopalnia Bielszowice Dziennik Zachodni
Bohaterką dopiero czwartego odcinka naszego cyklu jest kopalnia w pełni funkcjonująca. KWK Bielszowice w Rudzie Śląskiej jest dzisiaj częścią Kompanii Węglowej. Jej dzieje związane są jednak nie tylko z Rudą Śląską, ale i z sąsiednim Zabrzem. Widok kopalni znają wszyscy, również ci spoza Górnego Śląska. Znakomity widok na kopalniane szyby rozpościera się bowiem z trasy autostrady A4. Olbrzymie wieże skipowe można zresztą obserwować z wielu miejsc w Rudzie Śląskiej.

Dzisiejszą kopalnię Bielszowice zbudował na przełomie XIX i XX wieku pruski skarb państwa, wykorzystując część pola zabrzańskiej kopalni Królowa Luiza, a także kopalnie Guido i Gewalt. Kopalnia nabyła także szereg pól górniczych. Na jednym z nich powstał później szyb Delbruck, który dał początek istniejącej do dzisiaj kopalni Makoszowy w Zabrzu.

Szyby Delbruck i Guido od kopalni Bielszowice oddzielono w 1922 roku, gdy Bielszowice i zabrzański Pawłów znalazły się po polskiej stronie granicy, zaś Zabrze i Makoszowy po niemieckiej. Co ciekawe, kopalnia Bielszowice nadal była wówczas własnością państwową, tyle że polską, była jedynie wydzierżawiona spółce Skarboferm.

Kolejny flirt Bielszowic z Zabrzem nastąpił w latach siedemdziesiątych XX wieku. Z połączenia kopalń Bielszowice i Zabrze uruchomiono dużą dwuruchową KWK Zabrze-Bielszowice. Pod koniec lat siedemdziesiątych wydobywano tu nawet 6 milionów ton węgla rocznie. Wydobycie w zabrzańskim ruchu Poręba (po którym niemal nic dzisiaj nie zostało) zakończyło się jednak w 1998 roku, w wyniku czego zakład znów działa jako KWK Bielszowice.

Wspomnieliśmy, że z historią tego zakładu związane są Ruda Śląska i Zabrze (szyby w rejonie ul. Sikorskiego w Zabrzu-Pawłowie), ale dodać trzeba, że oprócz nich jeden z kopalnianych szybów znajduje się również w Mikoło-wie-Borowej Wsi. Znajdujący się tam szyb VI ma być pogłębiany tak, aby umożliwić kopalni eksploatację węgla z poziomu 1300 metrów. Średnia liczba pracowników w kopalni Bielszowice wynosi dzisiaj około 3,6 tysiąca osób, z czego prawie 3 tysiące to górnicy pracujący pod ziemią.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera