Ważne
  Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: B jak Bielszowice, czyli...

  Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: B jak Bielszowice, czyli rudzko-zabrzańskie związki i rozstania

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kopalnia Bielszowice

  Kopalnia Bielszowice ©Dziennik Zachodni

  Bohaterką dopiero czwartego odcinka naszego cyklu jest kopalnia w pełni funkcjonująca. KWK Bielszowice w Rudzie Śląskiej jest dzisiaj częścią Kompanii Węglowej. Jej dzieje związane są jednak nie tylko z Rudą Śląską, ale i z sąsiednim Zabrzem. Widok kopalni znają wszyscy, również ci spoza Górnego Śląska. Znakomity widok na kopalniane szyby rozpościera się bowiem z trasy autostrady A4. Olbrzymie wieże skipowe można zresztą obserwować z wielu miejsc w Rudzie Śląskiej.
  Kopalnia Bielszowice

  Kopalnia Bielszowice ©Dziennik Zachodni

  Dzisiejszą kopalnię Bielszowice zbudował na przełomie XIX i XX wieku pruski skarb państwa, wykorzystując część pola zabrzańskiej kopalni Królowa Luiza, a także kopalnie Guido i Gewalt. Kopalnia nabyła także szereg pól górniczych. Na jednym z nich powstał później szyb Delbruck, który dał początek istniejącej do dzisiaj kopalni Makoszowy w Zabrzu.

  Szyby Delbruck i Guido od kopalni Bielszowice oddzielono w 1922 roku, gdy Bielszowice i zabrzański Pawłów znalazły się po polskiej stronie granicy, zaś Zabrze i Makoszowy po niemieckiej. Co ciekawe, kopalnia Bielszowice nadal była wówczas własnością państwową, tyle że polską, była jedynie wydzierżawiona spółce Skarboferm.

  Kolejny flirt Bielszowic z Zabrzem nastąpił w latach siedemdziesiątych XX wieku. Z połączenia kopalń Bielszowice i Zabrze uruchomiono dużą dwuruchową KWK Zabrze-Bielszowice. Pod koniec lat siedemdziesiątych wydobywano tu nawet 6 milionów ton węgla rocznie. Wydobycie w zabrzańskim ruchu Poręba (po którym niemal nic dzisiaj nie zostało) zakończyło się jednak w 1998 roku, w wyniku czego zakład znów działa jako KWK Bielszowice.

  Wspomnieliśmy, że z historią tego zakładu związane są Ruda Śląska i Zabrze (szyby w rejonie ul. Sikorskiego w Zabrzu-Pawłowie), ale dodać trzeba, że oprócz nich jeden z kopalnianych szybów znajduje się również w Mikoło-wie-Borowej Wsi. Znajdujący się tam szyb VI ma być pogłębiany tak, aby umożliwić kopalni eksploatację węgla z poziomu 1300 metrów. Średnia liczba pracowników w kopalni Bielszowice wynosi dzisiaj około 3,6 tysiąca osób, z czego prawie 3 tysiące to górnicy pracujący pod ziemią.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama