"Kotłem czarownic" będzie zarządzała spółka Stadion Śląski

  "Kotłem czarownic" będzie zarządzała spółka Stadion Śląski

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stadion Śląski

  Stadion Śląski ©Lucyna Nenow

  Wojewódzcy radni powołali do życia nową spółkę, która zajmie się dokończeniem budowy Stadionu Śląskiego, a następnie przejmie nad obiektem zarząd. To oznacza koniec działalności dla Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sportu "Stadion Śląski" oraz jego wieloletniego szefa, Marka Szczerbowskiego.
  Stadion Śląski

  Stadion Śląski ©Lucyna Nenow

  Nowa spółka Stadion Śląski będzie jednoosobowa, a stadion w zarząd obejmie na 10 lat. Przez cały ten okres będzie zależna od śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, który obejmie w niej wszystkie udziały. Jej kapitał zakładowy wyniesie na początek 50 tys. zł.

  ZOBACZ KONIECZNIE WIDEO:
  MAREK SZCZERBOWSKI: STADIONEM ŚLĄSKIMPOWINNA ZARZĄDZAĆ SPÓŁKA

  Sonda

  Co zrobić ze Stadionem Śląskim?


  Zarząd województwa przedstawił trzy argumenty za powołaniem nowej spółki. Finansowy, nakłady na budowę - a mają wzrosnąć o 100 mln zł - zostaną wyłączone poza budżet województwa, co ma znaczenie w związku z wprowadzanymi od 2014 r. nowymi, bardziej rygorystycznymi wskaźnikami dyscypliny budżetowej. Spółka może też emitować obligacje.

  Drugi argument to możliwość aktywnego rozliczania podatku VAT, a trzeci to organizacja: jeden podmiot będzie nadzorował budowę, a następnie zarządzał obiektem.

  Dotąd zarząd należał do WOKiS, a przebudowę nadzorowało biuro w urzędzie marszałkowskim oraz inżynier kontraktu.
  Arkadiusz Chęciński, członek zarządu województwa, zapowiedział, że w pierwszej fazie spółka tworzona będzie na bazie działającego w strukturze urzędu marszałkowskiego biura ds. stadionu. W drugiej do współpracy mają zostać wciągnięte po zrestrukturyzowaniu zatrudnienia pracownicy WOKiS.

  Zaraz po skompletowaniu załogi spółka przejmie nadzór nad zakończeniem budowy stadionu, ale do finału inwestycji droga jeszcze daleka. Przed kilkoma dniami marszałek woj. śląskiego, Mirosław Sekuła, informował, że prowadzi uzgodnienia z projektantem dachu stadionu, dotyczące umowy na przeprojektowanie konstrukcji. Jeśli negocjacje zakończą się powodzeniem, projekt zostanie skorygowany, co ma umożliwić przystąpienie do dalszych robót przy zadaszeniu (ostatnie przerwano w lipcu 2011 r. po tym, jak pękły dwa z 40 "krokodyli") . Jednak po tym, jak 20 czerwca od umowy na realizację inwestycji odstąpiło dotychczasowe konsorcjum firm (wskazując na brak dokumentacji projektowej, co powodowało długi i kosztowny przestój), samorząd województwa będzie musiał wybrać nowego wykonawcę. PAP  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ALE TOMo ROBOTA BYĆ

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

   a NIy NOVE KOrytko do PO lakow.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama