Ustawa śmieciowa 2013 przyniosła chaos [PYTANIA I...

  Ustawa śmieciowa 2013 przyniosła chaos [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ustawa śmieciowa 2013 przyniosła chaos [PYTANIA I ODPOWIEDZI]
  1/4
  przejdź do galerii
  Ustawa śmieciowa 2013, czyli kłopoty. Wczoraj w całej Polsce wystartowała śmieciowa rewolucja, a wraz z nią śmieciowy chaos. 499 gmin nie podpisało jeszcze umów na wywóz śmieci, 195 nie rozstrzygnęło przetargów, 22 w ogóle postępowań nie ogłosiły. Kontrakty na odbiór odpadów mają parafowane 1763 gminy. Co z tego, skoro w wielu nie ma gdzie śmieci wyrzucać, bo firmy wybrane w przetargach nie dostarczyły na czas pojemników.
  W Katowicach od rana gorąca była infolinia Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które ma wywozić śmieci ze stolicy aglomeracji. Powód? Ustawa śmieciowa 2013, czyli brak pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, tymczasem 90 proc. miasta śmieci chce segregować. Pojemników w Katowicach ma być sześć, w tym brązowe na odpady biodegradowalne. Tych nie będzie przed końcem lipca.

  Kolorowych pojemników brakuje także w Zabrzu, powiecie mikołowskim, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Lublińcu i powiecie lublinieckim, a w Tarnowskich Górach i Radzionkowie mieszkańcy nie mają także worków do selektywnej zbiórki.
  Trudna sytuacja jest w Mysłowicach i Częstochowie - umowy na wywóz śmieci samorządy obu miast podpisały dopiero wczoraj. Pat trwa w Bytomiu. Jak więc żyć w śmieciowym chaosie? Oto kilka naszych rad.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  USTAWA ŚMIECIOWA - TAK WYGLĄDAŁ DZIEŃ PIERWSZY - RELACJA LIVE


  Nie ma pojemników. Gdzie wyrzucać odpady?


  W Bytomiu mieszkańcy sami zawierają umowy z firmami wywozowymi. Rozstrzygnięcie odwołania od wyników przetargu nastąpi 4 lipca. W Chorzowie być może pojemnika nie znajdziecie pod blokiem - może być do 200 metrów od nieruchomości. W Mysłowicach do momentu otrzymania odpowiednich pojemników wywóz odpadów będzie się odbywał na dotychczasowych zasadach.

  - Mieszkańcy będą segregować śmieci we własnych pojemnikach. Nie szkodzi, że będą innego koloru czy wielkości, ważne, żeby osobno gromadzić odpady mokre, odpady suche i szkło - wyjaśnia Kamila Szal, rzeczniczka UM. Jeśli mieszkańcy deklarowali segregację, a segregować nie będą, to nie zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje.

  W części miast firmy wywozowe zapowiadają, że dostarczą pojemniki do końca tygodnia. W Katowicach MPGK radzi z braku kolorowych kontenerów wrzucać odpady do starych pojemników.

  Gdzie są gminne punkty zbiórki odpadów?


  Punktu jeszcze nie uruchomiono w Radzionkowie. W Tarnowskich Górach jest przy ul. Laryszowskiej, w Bytomiu - ul. Jana Pawła II, Bielsku-Białej - ul. Krakowskiej. Bytom ma punkt przy ul. Jana Pawła II 10, Zawiercie - ul. Podmiejskiej, Mysłowice - ul. Miarki, Myszków - ul. Prusa, Sosnowiec - przy ul. Grenadierów, Katowice - przy ul. Obroki i Milowickiej, Chorzów - ul. Bytkowska (w mieście będzie też działać Mobilny Punkt Zbiórki Odpadów).

  W części miast punktów jeszcze przybędzie, będą w dwóch, albo nawet czterech - w Katowicach - lokalizacjach.

  Co robić, gdy w bloku jest zsyp?


  Na terenie niektórych miast zsypów nie ma (Rybnik), albo są stopniowo, jeśli mieszkańcy deklarowali segregację, likwidowane (Bytom, Sosnowiec - decydują spółdzielnie, Zabrze, Piekary Śl.). W Katowicach zsypy należy traktować jak pojemniki czarne - na odpady zmieszane.

  Zarządca nieruchomości zadeklarował segregację, ale mieszkańcy śmieci nie segregują. Będzie odpowiedzialność zbiorowa?


  Tak, i to właściwie we wszystkich śląskich gminach. Urzędnicy na początek zapowiadają edukację i upomnienia, a potem po prostu w danej nieruchomości podwyższą opłaty: zamiast stawki za śmieci segregowane, mieszkańcy będą płacili jak za śmieci zmieszane. W Rybniku dla porównania obowiązek selektywnej zbiórki mają wszyscy mieszkańcy - jeśli nie będą segregować, urząd nałoży kary.

  Kto będzie kontrolował segregację odpadów?


  W zdecydowanej większości miast ekipy zbierające odpady. Wszelkie nieprawidłowości będą przekazywały do samorządów.
  Jak segregować śmieci? Na to pytanie chcielibyśmy odpowiedzieć, ale... nie możemy. Co miasto, to bowiem inna polityka segregacji. I tak w Sosnowcu pojemniki do selektywnej zbiórki są trzy (żółte na odpady suche, czarne - na mokre, zielone na szkło), w Chorzowie i Piekarach po pięć (żółte - plastik, niebieski - papier, zielony - szkło, brązowy - odpady biodegrado-walne i osobny pojemnik na zmieszane), a w Katowicach sześć, dodatkowy jest na metale. Natomiast w Myszkowie wszystkie są czarne, tyle że z różnymi... naklejkami.

  Wsp.: JUT, JS, AS, BIP, DH, KASIA, AKC, MANO, TOS, ŁUG, SU, MCH, DRAPA, AREK, SZEN

  Syndrom czyszczenia garaży


  Z Dariuszem Skrobolem, burmistrzem Pszczyny, rozmawia Karol Świerkot
  Pszczyna na rewolucję śmieciową zdecydowała się kilka lat temu. Jakie były największe trudności?
  Problemem była różnica między liczbą mieszkańców zadeklarowanych w gospodarstwie domowym a faktycznie mieszkających. Zdarzało się, że rodziny, które liczyły po 10 osób, nagle miały 6. I jak sprawdzić, czy faktycznie jest ich mniej czy celowo zaniżają liczbę domowników? Początkowo diametralnie rośnie ilość śmieci, które trzeba zutylizować. My to nazwaliśmy syndromem czyszczenia piwnicy. No i pojemniki na śmieci. Nie wszystkie gminy zastrzegły w deklaracjach, jakie mają być, pozostawiając mieszkańcom wybór. Po przetargach okazało się, że niektóre firmy nie mają samochodów przystosowanych do pewnych typów koszy.

  Jak pan ocenia zmiany?
  U nas działa to super. Mamy dwie zbiórki śmieci segregowanych w miesiącu, do tego dwa razy w roku wielkie gabaryty i sprzęt RTV. Nie wiem, jak będzie w innych gminach. Sporo gmin zaniżyło ceny wywozu śmieci, co może przełożyć się na jakość usług. Wszyscy zwracają uwagę na cenę, a nie na to, co ona zawiera. Za mniej niż 5 zł nie można zaoferować zbyt wiele.

  Czy śmieci jest mniej?
  U nas zdecydowanie tak. Jednak znowu odniosę się do ceny. Za niska cena wywozu będzie skutkować tym, że niektóre firmy zamiast śmieci utylizować, będą wyrzucać je do lasu. Bo nie będą w stanie za te pieniądze wykonywać usług jak należy. Wiele gmin może mieć z tym problem. W Pszczynie za wywóz śmieci segregowanych płacimy 9,40 zł. I uważam że to cena, poniżej której nie można zejść, nie psując usługi. Karol Świerkot

  W wielu gminach na początek proteza śmieciowa zamiast segregacji


  Częstochowa
  Dwie firmy nie zdecydowały się na podpisanie umowy z gmi-ną. Miasto porozumiało się z trzecim uczestnikiem przetargu, którym jest Remondis. Kwota, jaką zażyczyła sobie ta firma za realizację kontraktu, jest jednak o 10 mln zł wyższa niż najniższa oferta w przetargu. Mimo to miasto zdecydowało się na parafowanie umowy z Remondisem. Jej podpisanie nastąpiło dopiero wczoraj. Czy mieszkańcy zapłacą więcej, niż dotąd planowano? Stawki wynoszą 10,5 zł (za segregowane) i 12,50. Jak twierdzą urzędnicy, w najbliższym czasie się nie zmienią. Czy stanie się tak później, zależy od tego, ile osób będzie płaciło opłatę oraz ile odpadów wyprodukują.

  Ciasna, Kochanowice, Konopiska, Kalety, Pawonków, Woźniki, Dobrodzień, Koszęcin
  8 gmin powiatu lublinieckiego i tarnogórskiego ogłosiło przetarg zbiorowy. Najpierw odwołanie do KIO złożyły firmy Remondis i ASA. Gminy wyszły ze sporu obronną ręką, ale na dzień przed podpisaniem umowy ze zwycięzcą przetargu, Prywatnym Zakładem Oczyszczania Miasta Waldemar Strach, odwołanie złożyła SITA. Konieczne było stworzenie tzw. protezy śmieciowej. Mieszkańcy otrzymają worki na śmieci, które do czasu rozpatrzenia odwołania będzie odbierać firma Stracha. Takie rozwiązanie ma obowiązywać do 31 lipca.

  Bytom
  Przetarg wygrali Bracia Strach, ale Alba się odwołała. Urząd zaleca, aby właściciele nieruchomości przekazywali odpady komunalne innym firmom wywozowym na koszt gminy. Odwołanie od przetargu zostanie rozpatrzone 4 lipca.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lodz

   wkurzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   lodz holduje zasadzie smieci do lasu dzieci do /??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko większą kase biorą

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Ustawa śmieciowa wprowadziła w moim mieście chaos jak w całej Polsce. Od kilku lat prowadziłem selekcje śmieci i wrzucałem je do odpowiednich pojemników. Po 1 lipca pojemniki do zbiórki selektywnej...rozwiń całość

   Ustawa śmieciowa wprowadziła w moim mieście chaos jak w całej Polsce. Od kilku lat prowadziłem selekcje śmieci i wrzucałem je do odpowiednich pojemników. Po 1 lipca pojemniki do zbiórki selektywnej zniknęły, a pojawiły się tylko pojemniki do śmieci nie selekcjonowanej. Niech mi jakiś pajac zielony nie wmawia że ustawa poprawi czystość w środowisku. Ja osobiście od 1 lipca przestałem selektywnej zbiórki, bo nie mam gdzie ich wrzucać. Moim zdaniem to celowe wprowadzanie chaosu żeby zrobić niezłe przekręty na DUŻE pieniądze przez władze. Tłumaczenie, że ludzie nie wyrzucają śmieci do lasów lub nie palą ich jest obłudą taką samą jak wciskali ludziom kit z emeryturami jak będziemy pracować 2 lata dłużej to wzrosną o 40% - wychodzi czysta matematyka ministerstwa finansów. Co do śmieci to jeżdżę systematycznie na rowerze i widzę co się dzieje na poboczach, rowach graniczących z lasem i mogę zapewnić iż śmieci nie ubywa, a smród z kominów domków jednorodzinnych jest efektem spalania ekologicznego paliwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i dobrze!

   Mateusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

   No i dobrze, że tą ustawę wprowadzili wystarczy poświęcić parę groszy z podatku na nowe pojemniki (bo do tej pory ich nie było, bo po co? Lepiej wpier*lać wszystko do jednego!) i za kilka miesięcy...rozwiń całość

   No i dobrze, że tą ustawę wprowadzili wystarczy poświęcić parę groszy z podatku na nowe pojemniki (bo do tej pory ich nie było, bo po co? Lepiej wpier*lać wszystko do jednego!) i za kilka miesięcy przy dobrych wiatrach segregacja śmieci będzie możliwa! Niestety, nie chciało się wcześniej segregować, to teraz brakuje pojemników, zawdzięczamy to tylko i wyłącznie sobie. W krajach cywilizowanych jak w Niemczech, Norwegii, czy Szwecji taka segregacja jest możliwa od dawna, u nas dopiero się to wprowadza, za kilka miesięcy wszyscy już przywykną do tych zmian i będzie lepiej, zobaczycie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   haha

   iiizz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Śmiech na sali z tą ustawą lepiej niech pilnują lasów bo ludzie będą tam wyrzucać swoje śmieci :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   protest w Tychach

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

   W Tychach się organizują i szykuje się protest https://www.facebook.com/5ZlZamiast11ZlZaWywozSmieciSegregowanychWTychach?ref=hl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   katowice zaspały

   wiola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

   na adamskiego 11/katowice - starych pojemników już nie ma, a nowych nie dowieźli, więc ludzie kładą śmieci na ziemi i nie wyglądają one na posegregowane bynajmniej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pięknie cuchnaca ustawa

   Bytomianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   Bytom tonie w śmieciach. Zadzwoniłem do UM w Bytomiu pani powiedziała, żebym umówił się na wywózkę śmieci z firma Waldemar Strach i dzwonił do w/w firmy najlepiej od dzisiaj od 6:00. Już się k...a...rozwiń całość

   Bytom tonie w śmieciach. Zadzwoniłem do UM w Bytomiu pani powiedziała, żebym umówił się na wywózkę śmieci z firma Waldemar Strach i dzwonił do w/w firmy najlepiej od dzisiaj od 6:00. Już się k...a rozpędzam podpisałem deklaracje z UM Bytom a nie z Panem Strachem śmieci jak nikt nie weźmie będę wraz sąsiadami wysypywał na ulicę będzie chyba drugi Neapol. Firma, która do tej pory wyrzucała śmieci SPECTRA nawet nie jest zainteresowana odebraniem swoich kubłów ok 3szt. Ci to muszą mieć siana.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ---

   --- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Śmieciarze z Częstochowy to mafia ! Przewalili Częstochowian na 10 milionów złotych. Co na to ABW ? Zapewne agenci maja udziały w SITA. Zrobieni w baniak

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Małpa spieprzoła kolejny zegarek :)

   Ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 13

   szkoda godać :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sosnowiec Bór

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 18

   Deklarowalismy segregacje....wczoraj dostalismy 1 kosz na szklo....... podobno dzis zgodnie z rozpiska nowa juz maja zabrac stare smieci......boje sie ze zostane o jednym pojemniku na szklo........rozwiń całość

   Deklarowalismy segregacje....wczoraj dostalismy 1 kosz na szklo....... podobno dzis zgodnie z rozpiska nowa juz maja zabrac stare smieci......boje sie ze zostane o jednym pojemniku na szklo..... :)))
   Szacun ze zaczeli rozwozic szkoda ze nie wszystkie kosze tak jak trzeba....rozpiska sie znalazla w skrzynce na listy....zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama