Ważne
  Żywieckie Gody 2016: dziady, śmierć i niedźwiedzie na...

  Żywieckie Gody 2016: dziady, śmierć i niedźwiedzie na ulicach [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żywieckie Gody 2016
  1/74
  przejdź do galerii

  Żywieckie Gody 2016 ©Łukasz Klimaniec

  Dwanaście grup obrzędowych z terenu Żywiecczyzny wzięło udział w korowodzie Żywieckich Godów, jaki w sobotni ranek przeszedł ulicami Żywca. Na rynku przebierańcy zaprezentowali się publiczności.
  Żywieckie Gody to tradycja górali żywieckich związana z okresem Nowego Roku. Jak tłumaczy Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, właśnie w ten sposób górale z okolic Żywca, Zwardonia, Rajczy, Milówki po Zabłocie witali Nowy Rok – trzaskaniem z bata i dzwonkami.

  - Niektórzy mówią, że odpędzali też złe duchy, ale zdania na ten temat są podzielone – uśmiecha się Regel.
  W sobotni ranek 12 grup obrzędowych z terenu Żywiecczyzny przeszło w kolorowym i głośnym korowodzie ulicami Żywca. Po drodze zaczepiali przechodniów, składali życzenia, ale też smarowali twarze sadzą. Wszystkiemu towarzyszyła góralska ludowa muzyka, tance i odgłosy strzelających batów.  Wśród instrumentów używanych przez uczestników można było spotkać bardzo nietypowe, jak wakat.
  - To taki instrument który zrobiony jest na potrzeby Godów Żywieckich. Inaczej nazywany diabelskie skrzypce, a jeszcze inaczej tarabadło, bo nigdzie nie chce to stać, więc trzeba do rogu postawić. To instrument, ,który sam zrobiłem. Zresztą te stroje ludzie robią sobie sami. To zdolni wariaci, jak nas nazywają – mówił Grzegorz Bródka z Radziechów. - Ta tradycja Żywieckich Godów jest przekazywana z dziada pradziada. Cały karnawał należy do dziadów żywieckich. To jeszcze pogański zwyczaj, który polegał na tym, że gdy stary rok umierał, a rodził się nowy, rodziło się też życie i wszystko do życia się budziło. Wtedy trzeba się radować, cieszyć i weselić – zaznaczył.

  Marek Regel przyznaje, że gminy żywieckie w miarę możliwości wspierają działalność grup obrzędowych m.in. przy zakupie dzwonków, pasów, pokryciu kosztów przejazdów.

  - Tradycje mają się dobrze, od wielu lat ilość grup na Żywiecczyźnie jest podobna, a w nich jest około 40-50 uczestników. Robimy wszystko, by te tradycje nie zaginęły – dodaje.

  Po prezentacji grup obrzędowych na żywieckim rynku przeprowadzono konkurs trzaskania z bata. W kategorii dorosłych wygrał Szymon Śleziak z Nieledwii. Drugie miejsce zajął Zbigniew Rusek. W kategorii dziecięco-młodzieżowej najlepszy okazał się Dawid Zuziak z grupy Jukace. Drugie miejsce zajął Mateusz Duraj.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cham

   Miś Przekliniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Pijany i chamski przebieraniec na końcu korowodu bił mlode dziewczyny ,,foką "po głowie ,wyzywał suki ,szmaty,k****.Czy to też tradycja ludowa?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę zredagować nieprawdziwe informacje

   ANONIM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   ,, W kategorii dorosłych wygrał, jak w ostatnich latach, Szymon Śleziak..."
   w ostatnich latach potwierdzonym źródłem informacji są dyplomy, które świadczą o tym, że w ostatnich latach tj. 2015r,...rozwiń całość

   ,, W kategorii dorosłych wygrał, jak w ostatnich latach, Szymon Śleziak..."
   w ostatnich latach potwierdzonym źródłem informacji są dyplomy, które świadczą o tym, że w ostatnich latach tj. 2015r, 2013r 2012r 2011r zwycięzcą konkursów strzelania z bata w kategorii dorosłych został Sławomir Śliwa z górnej Żabnicy., nie licząc roku 2014r gdzie zajął miejsce II, a wyżej wymieoniony tegoroczny zwycięzca przez co najmniej ostatnie 5 lat nie zajął miejsca pierwszego, więc jest to jego pierwszy raz po kilku letniej przerwie, a nie sukces jak co roku. Mówimy tutaj o zawodach w Żywcu. Pozdrawiam Redakcje...

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ładna parodia

   Sławomir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   jeśli już pisać to proszę prawdę . jak mi wiadomo to ostatnie 6 lat z rzędu wygrał trzaskanie z bata Sławomir Ś , A w tym roku go nie było

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama