Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywieckie Gody 2016: dziady, śmierć i niedźwiedzie na ulicach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Żywieckie Gody 2016
Żywieckie Gody 2016 Łukasz Klimaniec
Dwanaście grup obrzędowych z terenu Żywiecczyzny wzięło udział w korowodzie Żywieckich Godów, jaki w sobotni ranek przeszedł ulicami Żywca. Na rynku przebierańcy zaprezentowali się publiczności.

Żywieckie Gody to tradycja górali żywieckich związana z okresem Nowego Roku. Jak tłumaczy Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, właśnie w ten sposób górale z okolic Żywca, Zwardonia, Rajczy, Milówki po Zabłocie witali Nowy Rok – trzaskaniem z bata i dzwonkami.

- Niektórzy mówią, że odpędzali też złe duchy, ale zdania na ten temat są podzielone – uśmiecha się Regel.
W sobotni ranek 12 grup obrzędowych z terenu Żywiecczyzny przeszło w kolorowym i głośnym korowodzie ulicami Żywca. Po drodze zaczepiali przechodniów, składali życzenia, ale też smarowali twarze sadzą. Wszystkiemu towarzyszyła góralska ludowa muzyka, tance i odgłosy strzelających batów.

Wśród instrumentów używanych przez uczestników można było spotkać bardzo nietypowe, jak wakat.
- To taki instrument który zrobiony jest na potrzeby Godów Żywieckich. Inaczej nazywany diabelskie skrzypce, a jeszcze inaczej tarabadło, bo nigdzie nie chce to stać, więc trzeba do rogu postawić. To instrument, ,który sam zrobiłem. Zresztą te stroje ludzie robią sobie sami. To zdolni wariaci, jak nas nazywają – mówił Grzegorz Bródka z Radziechów. - Ta tradycja Żywieckich Godów jest przekazywana z dziada pradziada. Cały karnawał należy do dziadów żywieckich. To jeszcze pogański zwyczaj, który polegał na tym, że gdy stary rok umierał, a rodził się nowy, rodziło się też życie i wszystko do życia się budziło. Wtedy trzeba się radować, cieszyć i weselić – zaznaczył.

Marek Regel przyznaje, że gminy żywieckie w miarę możliwości wspierają działalność grup obrzędowych m.in. przy zakupie dzwonków, pasów, pokryciu kosztów przejazdów.

- Tradycje mają się dobrze, od wielu lat ilość grup na Żywiecczyźnie jest podobna, a w nich jest około 40-50 uczestników. Robimy wszystko, by te tradycje nie zaginęły – dodaje.

Po prezentacji grup obrzędowych na żywieckim rynku przeprowadzono konkurs trzaskania z bata. W kategorii dorosłych wygrał Szymon Śleziak z Nieledwii. Drugie miejsce zajął Zbigniew Rusek. W kategorii dziecięco-młodzieżowej najlepszy okazał się Dawid Zuziak z grupy Jukace. Drugie miejsce zajął Mateusz Duraj.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żywieckie Gody 2016: dziady, śmierć i niedźwiedzie na ulicach [ZDJĘCIA, WIDEO] - Dziennik Zachodni