Bytom: Od 7 lat czekają na mieszkanie. Budynek, gdzie teraz...

  Bytom: Od 7 lat czekają na mieszkanie. Budynek, gdzie teraz przebywają, nadaje się do rozbiórki

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Od 7 lat czekają na mieszkanie. Budynek, gdzie teraz przebywają, nadaje się do rozbiórki

  ©MANO

  Mieszkanie w sferze marzeń? Potrzebna dobra wolu obu stron Ulica Murarska 4. W tym domu zajęte są już tylko dwa mieszkania. Reszta lokatorów została przekwaterowana, kiedy kilka lat temu usłyszeli, że budynek pójdzie do rozbiórki. Zostali tylko państwo Kopeccy. Pan Ginter z żoną (oboje na emeryturze), córką (jest na rencie) i piętnastoletnią wnuczką. Budynek należy do Kompanii Węglowej.
  Bytom: Od 7 lat czekają na mieszkanie. Budynek, gdzie teraz przebywają, nadaje się do rozbiórki

  ©MANO

  Bytom: Mieszkanie w sferze marzeń? Potrzebna dobra wolu obu stron. Od 7 lat słyszą, że ich mieszkanie jest do rozbiórki. I czekają na zastępcze. Ale dotychczasowe oferty odrzucili


  W mieszkaniu mają rano... plus 11 stopni  Dwa lata temu sytuację państwa Ginterów opisaliśmy na łamach „Dziennika Zachodniego”. Wtedy w sumie w mieszkaniu przebywało 7 osób, w tym dwóch chłopców, dla których pan Ginter stworzył rodzinę zastępczą. Dzisiaj są tu już tylko w czwórkę.

  - Stan budynku był już taki, że chłopcy zdecydowali się opuścić mieszkanie - mówi pani Klaudia. - Są już pełnoletni, ale chętnie by jeszcze z nami byli, tylko jak tu mieszkać? - pyta. Największym problemem jest ogrzewanie. Na klatce schodowej temperatura jest niższa niż na zewnątrz. Państwo Kopeccy mieszkają na samej górze. Dogrzewają mieszkanie jak mogą. Ale idą na to horrendalne sumy. - Za gaz płacimy 800 złotych. A i tak nie ogrzejmy na tyle, aby faktycznie było ciepło. Zakręcamy piecyk na noc. To rano w mieszkaniu jest plus 11 stopni. Wnuczka, żeby ubrać się do szkoły, musi włączyć grzejnik - płacze Krystyna Kopecka, żona pana Gintera. Oboje są na emeryturze. On przepracował 47 lat, jego żona - 39. Schorowani, córka też jest na rencie. - Tuż przed tym, jak podali informację o planowanej rozbiórce, zrobiliśmy generalny remont. Mieszkanie jest zadbane - pokazuje. Dwa lata temu, na naszych łamach obiecywano państwu Kopeckim, że mieszkanie dla nich się znajdzie w ciągu pół roku.

  - Proponowali nam mieszkanie, ale malutkie. Nie chodzi nam o salony, ale to są dwie rodziny. Trzy małe pokoje by wystarczyły. Nie na peryferiach. Jesteśmy schorowanymi ludźmi, musimy być w ciągłym kontakcie z lekarzami, do których ciągle jeździmy. A propozycje, które dostaliśmy, to mieszkania daleko pod lasem. Jak my stamtąd się ruszymy? - pytają państwo Kopeccy.

  Z drugiej strony boją się już tu mieszkać. Bo tynk jest w złym stanie . - Co będzie, gdy runie jakaś ściana? Woda spływa po murach, jest coraz gorzej - mówią.

  Oferty były, ale... nie ten metraż . I nie w centrum


  Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii Węglowej przyznaje, że budynek przy Murarskiej jest w złym stanie technicznym. KW S.A. ma nakaz (decyzja PINB) na wykonanie wskazanych w niej remontów i napraw w nieprzekraczalnym terminie do 30 grudnia 2016. - Należy jednak zaznaczyć, że do roku 2010 były wykonywane wszystkie remonty bieżące nieruchomości - mówi Głogowski. Zaznacza, że sytuacja państwa Kopeckich jest im dobrze znaną.- Niestety nie posiadamy lokali spełniających oczekiwania państwa Kopeckich pod względem metrażu czy też lokalizacji. Kilkakrotnie proponowaliśmy rodzinie lokale do przekwaterowania - zapewnia. I podaje, że rodzina odrzuciła m.in. lokal w dzielnicy Miechowice o powierzchni 96,72 m oraz lokal w dzielnicy Dąbrowa Miejska o powierzchni 64.10 m.
  Na ten drugi, rodzina najpierw wyraziła zgodę, ale po kilku tygodniach, z nieznanych dla KW przyczyn pan Kopecki złożył pisemną rezygnację. Ponowną ofertę zamiany złożono w marcu 2014, zaproponowano trzy lokale. Problemem okazał się mały metraż (jak dla wtedy 7 osób) i to, że lokale były poza centrum. To, że teraz osób jest mniej, zdaniem KW, może rozwiązać problem. - Oferty „nowych” pustostanów zostaną złożone państwu Kopeckim jeszcze w pierwszym półroczu tego roku. Przy dobrej woli obu stron sprawa powinna zostać zakończona pozytywnie w 2016 - mówi Głogowski.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama