Matura 2013 wyniki: powiaty bielski i cieszyński jak zwykle...

  Matura 2013 wyniki: powiaty bielski i cieszyński jak zwykle lepsze? [RAPORT ROZSZERZONY]

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Matura 2013
  1/10
  przejdź do galerii

  Matura 2013 ©arc DZ

  O tym, kto zdał maturę, a kto nie, wiemy już od minionego piątku. Teraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podsumowała tegoroczny egzamin dojrzałości. Województwo śląskie nie wypadło źle, a wręcz lepiej od średniej krajowej... o 1 procent. Podczas gdy ogólnopolskie wyniki zdawalności wyniosły 81 procent, w naszym województwie zdawalność osiągnęła 82 procent. To nawet lepszy wynik od ubiegłorocznego, bowiem rok temu maturzyści wypracowali 80,73 procent (średnia krajowa wyniosła wtedy 80 procent), a dwa lata temu o 5 procent mniej niż podczas matury 2012.
  - Naszym maturzystom poszło naprawdę dobrze - ocenia Roman Dziedzic, dyrektor OKE w Jaworznie. - Znowu jesteśmy lepsi i z tego należy się cieszyć - dodaje. Lepsi od średniej krajowej jesteśmy też w niektórych przedmiotach, ale raczej w tych dodatkowych niż zdawanych obowiązkowo.

  W przypadku matury z języka polskiego na poziomie podstawowym średnia krajowa jest o 1 proc. Wyższa od wyniku województwa śląskiego, ale zdawalność na poziomie rozszerzonym jest taka sama w obydwu przypadkach (63 proc.).
  Dotyczy to również podstawowej matematyki (55 proc.). Gorzej wypadliśmy, jeśli chodzi o poziom rozszerzony (o 1 proc.) . Lepsi jesteśmy za to w języku angielskim na poziomie podstawowym (69d o 68 proc.) i na równi w przypadku stopnia rozszerzonego (67 do 67 proc.).

  ZOBACZ ROZSZERZONY RAPORT O ZDAWALNOŚCI MATURY 2013

  Maturzystom z naszego województwa poszło lepiej z przedmiotami dodatkowymi . Na przykład podstawowy WOS nasza młodzież zdała na 46 proc., podczas gdy średnia ogólnopolska wyniosła 43 proc.

  Jak co roku, najlepszą zdawalność w naszym województwie miały Mysłowice i Piekary Śląskie.

  - Podkreślam jednak, że to miejscowości, w których są jednolite typy szkół, tzn. same licea ogólnokształcące i technika, które podwyższają poziom zdawalności, a brakuje np. szkół dla dorosłych, które znajdziemy za to w Zabrzu, powiecie wodzisławskim, Jaworznie i innych miastach - przekonuje Roman Dziedzic. - Wyników zdawalności w poszczególnych powiatach nie można więc porównywać. Jej poziom w liceach profilowanych i szkołach dla dorosłych jest bowiem niższy niż w szkołach dla młodzieży, a to wpływa na ogólne wyniki w danej miejscowości czy powiecie. Zdawalność ma więc różne oblicza, dlatego porównując poszczególne miejscowości, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, które mają na nią wpływ - dodaje.

  Zwraca jednak uwagę na fakt, że od tej reguły odstają powiaty bielski i cieszyński, które co roku osiągają dobre wyniki mimo oświatowej różnorodności. Nie zaniżają ich bowiem nawet liczne szkoły dla dorosłych i licea profilowane.

  - Nie da się wskazać wprost z czego to wynika, ale wysoki poziom nauczania widać w Bielsku-Białej na każdym stopniu kształcenia. Na pewno mają na to wpływ dobrze przygotowani nauczyciele, dobra motywacja uczniów i ich nastawienie do nauki - wskazuje dyrektor OKE.

  W powiecie cieszyńskim wysoki poziom występuje na terenach wiejskich, mimo że w całej Polsce szkolnictwo wiejskie jest gorsze niż to w miastach.

  ZOBACZ ROZSZERZONY RAPORT O ZDAWALNOŚCI MATURY 2013

  - Powtarzam za innymi, że może to być wpływ protestantyzmu występującego na tamtym terenie. Ten odłam chrześcijaństwa oddziałuje na kwestie wychowania i podejścia do nauki wśród młodych ludzi - sugeruje Roman Dziedzic. Zwraca uwagę na to, że w województwie śląskim nie sprawdza się zasada, która mówi, że najlepsze wyniki osiągają miasta mające powyżej 100 tys. mieszkańców, a dopiero za nimi są w kolejności miejscowości poniżej 100 tys., do 20 tys. i wsie. - Co prawda, w Śląskiem najlepiej idzie uczniom w największych miastach, ale na drugim miejscu znajduje się młodzież wiejska, a dopiero za nią ta z miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców i do 20 tys. Być może bliskość miast i to, że śląskie miejscowości leżą bardzo blisko siebie wpłynęły na zatarcie się różnic między miastem a wsią - zastanawia się dyrektor OKE.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama