Alexander Liebreich opowiadał o nowej płycie NOSPR w...

  Alexander Liebreich opowiadał o nowej płycie NOSPR w katowickim Empiku.

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Alexander Liebreich opowiadał o nowej płycie NOSPR w katowickim Empiku.
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Lucyna Nenow

  - Dzisiaj czasy są szybkie i powierzchowne. Ale staraliśmy się, aby ta płyta była zrobiona z jak największą starannością - mówił Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny NOSPR, podczas dzisiejszego spotkania w katowickim Empiku w Silesia City Center. Okazją do spotkania była polska premiera nowej płyty NOSPR. Pierwszej, która została zarejestrowana w nowej siedzibie orkiestry.
  To już drugi album serii z muzyką polskich klasyków XX wieku. Tym razem orkiestra nagrała II Symfonię Karola Szymanowskiego oraz Livre pour orchestre i Muzykę żałobną Witolda Lutosławskiego. Płyta swoją polską premierę miała w piątek, 29 stycznia.
  - Płyta wynika z pewnej energii. W Katowicach jest coś, czego nie ma w innych miejscach. To siła, która emanuje nie tylko z orkiestry, samej sali, ale z połączenia tego ze słuchaczami - podkreślał Alexander Liebreich podczas spotkania w katowickim Empiku.


  Płyta jest już dostępna nie tylko w Polsce, ale także w Japonii. Dyrygent wspominał podczas spotkania o tym jak podpisywał albumy koncertując m.in. w Osace.

  Dobre recenzje o albumie NOSPR pojawiły się też w prasie niemieckiej, francuskiej i belgijskiej.

  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, czołowy polski zespół symfoniczny, jest jedną z najwybitniejszych europejskich orkiestr radiowych. Szczycąc się długą tradycją, pełni rolę ambasadora kultury, reprezentującego Polskę na scenach muzycznych całego świata, często wykonując dzieła polskich kompozytorów, czego znakomitym przykładem jest ten krążek z utworami Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

  To już drugi z kolei album, nagrany przez zespół pod batutą dyrektora artystycznego NOSPR Alexandra Liebreicha. Ich pierwsza wspólna płyta — także z dziełami Szymanowskiego i Lutosławskiego — doczekała się opinii nagrania wzorcowego, „poruszającego, doskonałego technicznie wykonania” (Der Tagesspiegel).

  W dziełach tych dwudziestowiecznych kompozytorów znajdujemy „maestrię kompozytorską najwyższej próby, która czerpie z głębokiej świadomości tradycji europejskiej”, mówi Alexander Liebreich. Nagrania pełnej siły i polotu II Symfonii Szymanowskiego, przełomowej „Muzyki żałobnej” Lutosławskiego i jego arcydzieła „Livre pour orchestre” dokonano w nowej, otwartej w roku 2014 i już słynącej z fenomenalnej akustyki, katowickiej sali koncertowej orkiestry.

  Spotkanie poprowadziła Ewa Niewiadomska z Radia Katowice. zapewniona też była obsługa polsko-niemieckiego tłumacza.  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama