Menu Region

Pawłowice pod Pszczyną: tu jest Eldorado. Wszystko za darmo

Pawłowice pod Pszczyną: tu jest Eldorado. Wszystko za darmo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Karol Świerkot

1Komentarz Prześlij Drukuj
Czy Pawłowice w powiecie pszczyńskim niebawem staną się sławne jak Kleszczów w Łódzkiem? Być może. Podobnie jak jedna z najbogatszych gmin w Polsce - ta spod Bełchatowa - i Pawłowice co rusz ułatwiają życie mieszkańcom. Jak? Obniżając ceny, oczywiście.
1/3

W Pawłowicach żyje się super - chwalą mieszkańcy. Na zdj. - przed nowym Urzędem Gminy

(© Karol Świerkot)

Pawłowice to eldorado!
Najpierw, w maju, dowiedzieliśmy się, że od jesieni całodobowy bilet autobusowy będzie tu kosztować złotówkę, a miesięczny 15 zł. W czerwcu okazało się, że darmowe będą gminne przedszkola (tylko z opłatami za posiłki). Potem obniżono stawkę za wywóz śmieci - na 5 zł od osoby za śmieci segregowane dla wszystkich, a nie np. tylko rodzin wielodzietnych. Co to za gmina?

Pawłowice mają 9,5 tys. mieszkańców (cała gmina 15 tys.). Leżą przy "wiślance", między Pszczyną a Jastrzębiem-Zdrojem. Blisko stąd i do DK 81, i do autostrady A1.

W ciągu ostatnich siedmiu lat w gminie wybudowano 341 nowych domów.
- Najwięcej w sołectwach Pielgrzymowice i Jarząbkowice. Mniej domów powstaje w Krzyżowicach ze względu na szkody górnicze - wylicza Damian Galusek, wójt Pawłowic.
Chętnych nie odstraszają ceny działek pod budowę domu. - W sołectwach gminy to między 60 a 80 złotych za metr kwadratowy, w Pawłowicach nieco ponad 100 złotych za metr - wylicza Wioleta Strządała z pawłowickiego Urzędu Gminy.
Czy to drogo? Mimo tak dogodnego położenia, wciąż niewiele osób z aglomeracji wybiera je na budowę domu (Pawłowice leżą ok. 30 km od Katowic, w takiej samej odległości co Gliwice!). Jak zauważają urzędnicy, wciąż najwięcej osób osiedla się tu z Jastrzębia-Zdroju i Żor. Dlaczego?

ZOBACZ KONIECZNIE:
* W PAWŁOWICACH PRZEDSZKOLA SA ZA DARMO [CZYTAJ W DZ]
* REWOLUCJA W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ: W PAWŁOWICACH BILETY ZA ZŁOTÓWKĘ


- Nie mamy żadnej kampanii zachęcającej do osiedlania się w naszej gminie. Kusimy dogodnymi warunkami, ale trzeba nas znaleźć - tłumaczy wójt Galusek.

Kiedy ludzie już znajdą, dowiedzą się, że mieszkańcy gminy płacą też jedną z najniższych stawek za wodę w regionie - za metr sześcienny wody razem ze ściekami to 7,94 zł. Gmina może pozwolić sobie na takie stawki, bo ma własne ujęcie wody.
- Mamy jedną studnię głębinową, która w wodę zaopatruje jedną czwartą mieszkańców, resztę kupujemy podobnie jak inne gminy od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego - mówi Damian Galusek.
1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

:-)

+23 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pawłowiczanka (gość)  •

oooooooo!!! wychowałam sie tu to moja rodzinna gmina:-)

odpowiedzi (0)

skomentuj