Chaos śmieciowy na Śląsku: brakuje pojemników na odpady

  Chaos śmieciowy na Śląsku: brakuje pojemników na odpady

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zbiórka odpadów nie musi być przykrym obowiązkiem, o ile pojawią się odpowiednie pojemniki
  1/4
  przejdź do galerii

  Zbiórka odpadów nie musi być przykrym obowiązkiem, o ile pojawią się odpowiednie pojemniki ©archiwum

  Początek funkcjonowania nowej ustawy śmieciowej można chyba nazwać falstartem. Bo choć od 1 lipca weszły w życie nowe przepisy, to stan faktyczny zmienił się - jak dotąd - w niewielkim stopniu. W zdecydowanej większości miast w naszym województwie brakuje nowych pojemników, do których mieszkańcy mogą wrzucać posegregowane odpady. A o segregację przecież głównie chodziło.
  W Zabrzu urzędnicy utrzymywali, że przypadki braku nowych pojemników są sporadyczne. Przechadzając się po mieście i słuchając relacji mieszkańców, można odnieść jednak wrażenie, że sporadyczne są przypadki, gdzie przy domach stoją kolorowe zestawy do segregacji, a nie znane wszystkim stalowe kubły. Skąd takie rozbieżności? Wyjaśniła to konferencja, którą wczoraj zwołał Urząd Miejski w Zabrzu. Okazuje się, że braki pojemników to faktycznie margines, ale nie w przypadku, gdy mówimy o całym mieście, a o nieruchomościach, których właściciele złożyli odpowiednie deklaracje śmieciowe.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  POJEMNIKI NA ŚMIECI: GDZIE KUPIĆ i KTÓRE SĄ NAJLEPSZE


  - Nie możemy zaopatrzyć w pojemniki domów, których właściciele nie zdeklarowali się, w jaki sposób chcą zbierać odpady i ilu pojemników potrzebują. Kontenery będą przez nas stale dostarczane, ale potrzebujemy deklaracji - wyjaśnia Jarosław Wywiał, prezes firmy ASA, która w Zabrzu będzie odbierać odpady.

  Problem w tym, że do tej pory do zabrzańskiego magistratu wpłynęło ledwie kilkanaście procent wymaganych dokumentów. Po tym, jak w maju rozstrzygnął się przetarg na odbiór odpadów, o złotówkę zmniejszyła się wysokość stawek. To wymagało złożenia ponownych deklaracji i "zabawa" zaczęła się od nowa. Ani urzędnicy, ani przedstawiciele ASA nie ukrywają, że sytuacja będzie się stabilizować przez kilka tygodni.

  W Katowicach sytuacja wygląda podobnie jak w Zabrzu. Widać co prawda kontenery na szkło, plastik czy papier, ale ze świecą szukać pojemników na metal (w Katowicach będzie on segregowany osobno) i odpady biodegradowalne. MPGK nadrabia braki i tłumaczy się tym, że dopiero po 1 lipca może podstawiać pojemniki pod nieruchomości, które wcześniej obsługiwały inne firmy wywozowe.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowe pojemniki na śmieci

   Mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

   Na moim osiedlu spółdzielnia mieszkaniowa postawiła kolorowe
   pojemniki ( wygląd UFO). I np. do jednego z nich wrzucać plastik. Tylko jak? Przez maly otwór wsypowy? Tak samo papier. Przez maly...rozwiń całość

   Na moim osiedlu spółdzielnia mieszkaniowa postawiła kolorowe
   pojemniki ( wygląd UFO). I np. do jednego z nich wrzucać plastik. Tylko jak? Przez maly otwór wsypowy? Tak samo papier. Przez maly otwor wsypowy? A może kazdy papierek wyjmować z worka i wrzucać po kolei? I czekać w kolejce aż każdy wrzuci swoj papierek oddzielnie. Bo caly worek nie przjdzie przez otwór wsypowy. Gdzie są kontenery?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a SPOLARNI NIY MA

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 16

   UTYLIZACJA co z niom LEPI HEKTARY ZIYMI ZATRUWAĆ I WODA GRUNTOWO.a s S HASIYM IM WIYNKSZY FERMENT TYM WIYMNKSZY UTARG CWANIAKOW jak monitorinGU NIY BYDZIE TO ZAWSZE JAKIś SWOJA SMIECI POmiyszo do...rozwiń całość

   UTYLIZACJA co z niom LEPI HEKTARY ZIYMI ZATRUWAĆ I WODA GRUNTOWO.a s S HASIYM IM WIYNKSZY FERMENT TYM WIYMNKSZY UTARG CWANIAKOW jak monitorinGU NIY BYDZIE TO ZAWSZE JAKIś SWOJA SMIECI POmiyszo do ZAROBKU.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hasiokowy bajzel

   tyszanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 32

   Smiych człeka ogarnio ,urzędnicy piastowali swoje stanowiska i dbali o podwyżki teraz wybiła godzina prawdy trzeba było ruszyć głową .Ustawa hasiokowa była maglowana od...rozwiń całość

   Smiych człeka ogarnio ,urzędnicy piastowali swoje stanowiska i dbali o podwyżki teraz wybiła godzina prawdy trzeba było ruszyć głową .Ustawa hasiokowa była maglowana od dwuch lat ,mqżna się było przygotowac na nieuchronne ,teraz widać kto jest dobrym gospodarzem i mu nie zwisa .Pozdrowienia od segregującego od dłuższego czasu tyszanina .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   organizacja polska

   sztajger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 21

   Jak zawsze i tutaj dala znac tzw. polnische Wirtschaft - porzadek i organizacja po polskiemu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klapa w zabrzu

   kiss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 25

   ASA wypada najgorzej. Mańka szuler robi dobrą mine do brakującego hasioka

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie taki..........

   obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 17

   Nie taki falstart! Kasa się zgadza! Co prawda śmieci są odbierane po staremu ale pieniadze za tę usługę pobierane są po nowemu (przynajmniej w Świetochłowicach). KASA SIĘ ZGADZA!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAKI RZAD TAKIE SMIECI

   SKARBNIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 20

   WYWOZIC NA WIEJSKA

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama