Skarb Państwa nie zapłaci targom

  Skarb Państwa nie zapłaci targom

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Większościowy udziałowiec Międzynarodowych Targów Katowickich - spółka Expocentres Eastern Europe Limited (EEEL) domaga się od Skarbu Państwa 21 mln zł za zawalenie się hali wystawienniczej.
  Dach runął pod koniec stycznia 2006 roku zabijając 65 osób. Zawezwanie do próby ugodowej EEEL trafiło do sądu w Chorzowie, ale nie zostało wczoraj rozpoznane z powodów formalnych. Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Skarb Państwa, wytknęła pełnomocnikowi procesowemu EEEL, że jego plenipotencje nie są kompletne i braki trzeba uzupełnić. Sąd podzielił tę opinię i odroczył sprawę.

  Spółka EEEL jest zarejestrowana na Cyprze i ma w MTK 51 proc.
  udziałów. Pozostałe należą do gminy Katowice - 18 proc. Skarbu Państwa - 14 proc., katowickiego "Spodka" - 10 proc. i pomniejszych udziałowców. Przed sądem EEEL reprezentuje mec. Grzegorz Słyszyk. Zawezwanie do ugody uzasadniał tym, że MTK tylko dzierżawił grunty należące do Skarbu Państwa, a więc także zawalona hala należała do właściciela ziemi. Państwo polskie odpowiada więc za skutki tragedii sprzed trzech lat. Hala warta była ponad 20 mln. zł i na tyle cypryjska spółka wyliczyła swoje szkody.

  - EEEL zdaje się w ogóle nie pamiętać, że to MTK zbudowała ten pawilon wystawienniczy w 2000 roku i przez cały czas go użytkowała - przypomina Wojciech Dachowski z Prokuratorii Generalnej. Dodaje, że Skarb Państwa nie zamierza iść na ugodę, uważa roszczenie za bezpodstawne. Podobne stanowisko zajmuje w sporach z osobami prywatnymi poszkodowanymi w wyniku tej tragedii. Do sądów trafiło ponad 200 zawezwań do próby ugodowej. Do żadnej mediacji Skarb Państwa nie przystąpił.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo