Marilyn Monroe nieznana. Wystawa unikalnych zdjęć w...

  Marilyn Monroe nieznana. Wystawa unikalnych zdjęć w Katowicach [ZDJĘCIA]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marilyn Monroe
  1/6
  przejdź do galerii

  Marilyn Monroe ©Getty Images Gallery

  - Sława to wspaniała rzecz, ale nie możesz się do niej przytulić w zimną noc - mówiła Marilyn Monroe. Ikona kina, zjawiskowa piękność. Jej zdjęcia ze zbiorów Getty Images Gallery można od dzisiaj oglądać w Katowicach - pisze Teresa Semik
  Blisko 50 fotografii z londyńskiej Getty Images Gallery można nie tylko zobaczyć w Centrum Kultury Katowice, ale także je kupić. Ceny: od 200 do 1000 funtów. Najdroższe są te z Laurence'em Olivierem, u boku którego Marilyn Monroe zagrała w filmie "Książę i aktoreczka". Fotografie są z konferencji prasowej, która odbyła się w Londynie.

  - Dzięki zdjęciom z kolekcji Getty Images Gallery możemy także podejrzeć Marilyn w sytuacjach prywatnych, gdy czyta, ubiera się, nawet śpi, a jednak ciągle świadoma jest obiektywu - mówi Agnieszka Kurtok, kuratorka wystawy.


  Aktorka właściwie nazywała się Norma Jeane. Została Marilyn Monroe tylko dla potrzeb marketingowych, by cieszyć oko i rozpalać żądze. Norma nie urodziła się blondynką, nie miała znamienia na twarzy, a chwiejny chód uzyskiwała poprzez upiłowywanie jednego obcasa w każdej parze swoich butów. W przerwach między pracą na planie chciała być z powrotem Norą, ale jej przeszłość sprzed trwałej ondulacji nikogo nie interesowała, bo nie była sexy.

  Marilyn wierzyła, że ma aktorski talent i desperacko chciała to udowodnić. - Chcę być artystką, nie seksbombą - powtarzała. W 1955 roku uciekła z Hollywood do Nowego Jorku i zamieszkała w hotelu Ambasador, aby się kształcić w słynnej szkole aktorskiej Lee Strasberga.

  - Postanowiła zrobić coś dla siebie, zadbać o swój rozwój jako aktorki dramatycznej - dodaje Agnieszka Kurtok. Z tego okresu sporo zdjęć odnajdziemy na katowickiej wystawie. Marilyn jest na nich wyraźnie wyluzowana.

  Monroe zaczęła walczyć o role i status aktorki profesjonalnej, ale nikt w niej nie widział talentu, tylko apetyczne kształty. Wszyscy, zwłaszcza wściekli na jej zmienne nastroje reżyserzy, szybko odzierali ją ze złudzeń i nie dali szansy rozwoju. Opinie krytyków filmowych po premierze koncentrowały się zazwyczaj na głębokości dekoltu jej sukienek. Marilyn stała się ofiarą męskiego świata, który pozbawił ją charakteru. Była nieszczęśliwa i samotna. Lekarze, którzy ją leczyli podczas pobytów w zamkniętych szpitalach psychiatrycznych, sugerowali, że żyła strachem. Przerażały ją najbardziej dwa słowa: "akcja" i "cięcie".
  Na planie filmowym nie potrafiła zapamiętać prostych kwestii, psuła kolejne ujęcia. Gdy kamera zaczynała pracować, miała poczucie nierealności, gubiła myśli i dialogi.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KOBIETA nie FEE MINA wyBUCHOWA

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 53

   100 % KOBIETA.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama