UWAGA! Wysokie stężenie ozonu na Śląsku! Co oznacza dla...

  UWAGA! Wysokie stężenie ozonu na Śląsku! Co oznacza dla zdrowia?

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj może wystąpić podwyższone stężenie ozonu w woj. śląskim. Uważajmy!
  1/2
  przejdź do galerii

  Dzisiaj może wystąpić podwyższone stężenie ozonu w woj. śląskim. Uważajmy! ©ARC.

  Wysokie stężenie ozonu Śląsk: 5 lipca 2013. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje, że dzisiaj na terenie województwa śląskiego może wystąpić wysokie stężenie ozonu - powoduje je temperatura powietrza i duże nasłonecznienie. Jutro i pojutrze wskaźniki mają wrócić do normy.

  Wysokie stężenie ozonu Śląsk


  - Stężenia ozonu przyziemnego mogą przekraczać poziom docelowy wynoszący 120 mikrogramów na metr sześcienny. powietrza - przestrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Służby środowiskowe zalecają, głównie osobom starszym i dzieciom, pozostanie w domach i ograniczanie przebywania na powietrzu w ciągu dnia, zwłaszcza popołudniami.

  Wysokie stężenie ozonu przy powierzchni ziemi (ozonu troposferycznego) jest niebezpieczne dla zdrowia. Ozon przyspiesza proces starzenia komórek skóry i ma właściwości rakotwórcze. Wszystko przez zachodzące w atmosferze reakcje z jego udziałem.

  Podwyższone stężenie ozonu może wywołać zaburzenia funkcji układu oddechowego. Może pojawić się u nas kaszel, zmniejszone wchłanianie tlenu. Możemy czuć się osłabieni, mogą dokuczać nam podrażnione oczy i doskwierać bóle głowy. Szczególnie powinni uważać astmatycy, bo mogą u nich nasilić się obawy choroby.


  Jakie są prognozy powietrza dla województwa śląskiego na najbliższy weekend? (informacje prognozy przedstawia Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB).

  - W piątek, 5 lipca jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie umiarkowana, miejscami niekorzystna. Stężenia ozonu przy powierzchni ziemi - troposferycznego lokalnie mogą przekroczyć poziom docelowy 120 mikrogramów na metr sześc. powietrza. Stężenie pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w zakresach wartości dopuszczalnych – mówi dr Jerzy Kopyczok, Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

  W sobotę i niedzielę sytuacja ma się poprawić. – 6 lipca ze względu na sytuację meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie poprawią się. Stężenie ozonu troposferycznego obniżą się, jedynie lokalnie mogą przekroczyć poziom docelowy. Stężenie pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w zakresach wartości dopuszczalnych – mówi dr Jerzy Kopyczok. – Z kolei 7 warunki aerosanitarne w naszym regionie poprawią się. Stężenia monitorowanych substancji będą utrzymywać się w zakresach wartości dopuszczalnych – dodaje dr Jerzy Kopyczok.


  Warto dodać, że w czwartek, 4 lipca wystąpiły przekroczenia wartości ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 mikrogramów na metr sześc. powietrza) na stacjach w Bielsku-Białej o 33 proc., w Katowicach o 22 proc., Cieszynie o 19 proc., Ustroniu o 14 proc., Wodzisławiu o 12 proc., Rybniku o 11 proc. i Zabrzu o 5 proc.


  Obecnie stacja monitoringu w Bielsku-Białej podaje z godz. 9, że bieżące stężenie ozonu wynosi 79.00 mikrogramów na metr sześc. Powietrza przy dopuszczalnym 120 mikrogramów na metr sześc. powietrza. W stacji monitoringu w Częstochowie parametry z godz. 9 wynosiły 71.00 mikrogramów na metr sześc. Z kolei stacja monitoringu w Katowicach nie podaje danych z bieżącego stężenie ozonu, a dopuszczalne stężenie w trzech wymienionych miastach wynosi 120 mikrogramów na metr sześc. powietrza.

  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach analizuje, że w piątek w godzinach przedpołudniowych „nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

  Bieżące informacje na temat poziomów stężeń ozonu, jakości powietrza można znaleźć w zakładkach: Śląski Monitoring Powietrza oraz System Prognoz Jakości Powietrza.

  Dane dotyczące wartości ozonu oraz indeksu UV można również pozyskać na portalu internetowym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: dostęp ze strony internetowej WIOŚ w Katowicach (dolna część menu po lewej stronie ekranu).  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mnie dziś niespodziewanie przeczyściło - czy to może być z tego powodu?

   Jurand (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

   Jak myślicie? Na szczęście zdążyłem, ale było ciepło...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama