Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biegaj, ale do mety docieraj żywy

Aldona Minorczyk-Cichy
Bieg to zdrowie - dla bezpieczeństwa lepiej zbadać swój organizm i poznać jego możliwości
Bieg to zdrowie - dla bezpieczeństwa lepiej zbadać swój organizm i poznać jego możliwości arc
Zapanowała moda na bieganie, w tym także starty w maratonach. Biegaczy można spotkać w parkach, na leśnych dróżkach, ale też na ulicach wielkich miast. Sekret tkwi w tym, żeby zachować zdrowy rozsądek, bo zdrowe dla jednych bieganie, dla innych może okazać się naprawdę śmiertelnie niebezpieczną pułapką.

Tylko w tym tygodniu w Śląskiem mamy kilka imprez biegowych. Dziś, we wtorek, Siemianowice Śląskie zapraszają miłośników ruchu na Maraton na Raty (5,5 km). W środę w Częstochowie - Biegowa Letnia Grand Prix (5 km). Zaś w piątek urokliwy Siedlec koło Częstochowy zaprasza na Ćwiartkę Komandosa (10 km).

Chętnych do biegania, startów w maratonach - nie brakuje i to nie tylko tych przed 40-tką. Najstarszy uczestnik biegu "Run Warsaw" miał aż 76 lat.

Jakie są zalety biegania? Ogromne. Uaktywnia ono pracę całego organizmu. Usprawnia też funkcjonowanie serca, płuc, mięśni nóg i obręczy biodrowej. Poprawia też krążenie krwi . Obniża poziom złego cholesterolu. Do tego zapobiega rozwojowi osteoporozy.
No i oczywiście - co niezwykle ważne - poprawia samopoczucie. Obniża poziom stresu, zapobiega stanom lękowym. Kształtuje naszą sylwetkę, pozwala spalić kalorie i zrzucić zbędne kilogramy nabyte przy okazji wakacyjnego grilla i gofrów z budek na deptakach letnich kurortów.

DOBRE BUTY DO BIEGANIA - JAKIE BUTY WYBRAĆ [SPRAWDŹ NA DZIENNIKZACHODNI.PL]

To dlatego właśnie biegają aktorzy, politycy, biznesmeni, osoby znane nam z pierwszych stron gazet. Biegajmy i my, bo to sport, który nie wymaga dużych nakładów. Tak naprawdę wystarczą wygodne buty. Reszta - dowolna. Choć jak i w innych rodzajach sportu panują mody na stroje, obuwie, gadżety. Oczywiście można wydać fortunę na sprzęt, ale - nie trzeba.
Niestety z biegami, zwłaszcza tymi na długie dystanse wiąże się pewne ryzyko zdrowotne. Ekstremalnie - nawet ryzyko zgonu. Statystyki pokazują, iż jeszcze parę lat temu liczba zatrzymań pracy serca zakończonych zgonem w trakcie maratonów wynosiła 1 na 50 tys. uczestników, dziś jest to 1 na 200 do 250 tys. uczestników. To między innymi dlatego na trasach maratonów dostępne są defibrylatory.

Lekarze podkreślają, że bieganie dla zdrowego organizmu nie jest szkodliwe, ale dla osób ze schorzeniami sercowo- naczyniowymi może być tak samo niebezpieczne jak wchodzenie po schodach, czy stres w pracy. Może skończyć się zasłabnięciem, zawałem, udarem, a nawet zgonem.

Największym problemem są zaś pacjenci niezdiagnozowani, u których wady czy choroby ujawniają się dopiero podczas wzmożonego wysiłku. Jak uniknąć niebezpieczeństwa? Dobrze się przygotować, słuchać swojego organizmu i nie szarżować. A w razie potrzeby po prostu zasięgnąć porady lekarskiej.

Wsłuchaj się w swój organizm

Jak biegać, aby czerpać z tego przyjemność i same korzyści dla zdrowia, a nie poprostu zrobić sobie krzywdę - radzi Joanna Lis, ekspert w dziedzinie jogi i areobiku z Czeladzkiego studio Dreamfit:

Kto nie powinien biegać? A komu bieganie może zaszkodzić?
Bieganie nie jest dobrym pomysłem dla osób mających problemy ze stawami kolanowymi, skokowymi i z kręgosłupem. Dla takich osób zdecydowanie dużo lepszym rozwiązaniem jest nordic walking.
Co z osobami z nadwagą i otyłymi? Powinny biegać na długie dystanse?
Najpierw powinny osiągnąć prawidłową wagę, zdobyć kondycję. Zamiast biegania polecić im można na początek marsze, chodzenie z kijami, a w przypadku sporej otyłości - po prostu długie spacery.
Bieg u takich osób bardziej niż u szczupłych obciąża stawy krzyżowo-biodrowe, kolanowe. Trzeba uważać, bo można sobie zrobić krzywdę. Bieg nie jest dla osób z wagą powyżej 100 kilogramów, no chyba, że to jest niemal dwumetrowy mężczyzna.
Osoby, które mają problemy z układem krążenia? Biegi też nie są dla nich?
Dla nich duży wysiłek - to nie jest dobry pomysł. Odradzałabym. Decyzja powinna być konsultowana z lekarzem.
Jak się dobrze przygotować do biegania?
Idealnie byłoby zacząć przygotowania już zimą. Trochę ćwiczeń na siłowni, do tego fitnes. Nie należy od razu rzucać się na głęboką wodę, bo można sobie zaszkodzić. Zaczynajmy od marszu na przemian z bieganiem, najpierw na krótkich dystansach. Potem stopniowo je zwiększajmy: dystans i tempo.
Jakich butów do biegania używać, żeby nie zrobić sobie krzywdy?
Na rynku dostępne są już buty jeszcze do niedawna zarezerwowane dla sportowców. Podpierają śródstopie, pochłaniają energię kiedy stopa, pięta uderza o podłoże. Takie obuwie to najlepszy pomysł. Są ogólnie dostępne.
Po jakim terenie biegać? Czy zwykła bieżnia w klubie wystarczy?
Nowoczesne bieżnie można ustawić pod kątem i biec jak pod górę. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest bieganie na świeżym powietrzu w terenie. Wtedy dotleniamy się, a na dodatek nierówności naturalne terenu pozwalają nam trenować różne mięśnie. Taki bieg jest dla naszego organizmu najbardziej optymalny.
Czy wiek jest przeszkodą w bieganiu?
Wszysto zależy od tego, czy robi się to regularnie. mamy w Katowicach mężczyznę, który dawno skończył 80 lat i właśnie nauczył się jeździć na rolkach. Wysiłek trzeba dopasować do stanu zdrowia i kondycji.
Czy podczas biegania należy pić wodę?
Prawidłowe nawadnianie organizmu ma ogromne znaczenie podczas biegania. Organizm sam wie najlepiej, ile płynów potrzebuje. Wsłuchaj się w jego głos.
AMC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!