Ważne
  Abp Zimoń: problem choroby to problem wspólnoty

  Abp Zimoń: problem choroby to problem wspólnoty

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Damian Zimoń

  Damian Zimoń ©Dziennik Zachodni

  Problem choroby, cierpienia to odwieczny problem ludzkości, Kościoła i każdego człowieka - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp senior Damian Zimoń z Katowic. Abp Zimoń wygłosił homilię do ok. 2 tys. uczestników 48. Pielgrzymki Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych. Nawiązując do ewangelicznej opowieści o przemianie wody w wino przypomniał, że uwagę na jego brak zwróciła Maryja, która „patrzy szeroko, dostrzega drugich, zauważa pewien brak".
  Damian Zimoń

  Damian Zimoń ©Dziennik Zachodni

  „To myślenie kategoriami Kościoła, bo Kościół to wspólnota" - wskazał abp Zimoń. „Problem choroby, cierpienia to odwieczny problem ludzkości, Kościoła, każdego człowieka" - zaakcentował.

  „Jest służba zdrowia, są lekarze, pielęgniarki, tyle szpitali, tyle innych ośrodków, różnych pomocy, które próbują przezwyciężyć i bardziej uczłowieczyć nasze chorowanie. Wszystkim jesteśmy wdzięczni, ale mamy swoje spojrzenie, które chcemy tu umocnić - spojrzenie wiary i nadziei. (...) Człowiek, który wierzy, który ma nadzieję, potrafi usensownić swoje chorowanie czy chorowanie kogokolwiek ze swego otoczenia" - wskazał abp Zimoń.

  Przypomniał m.in. postać ks. Michała Rękasa, który przed wojną we Lwowie powołał stowarzyszenie Apostolstwo Chorych - po wojnie przeniesione do Katowic. Jak mówił abp Zimoń, znający literaturę europejską, szczególnie francuskojęzyczną ks. Rękas „w pewnym sensie przeszczepił myślenie Kościoła o cierpieniu i chorobach na polski grunt".

  „W ten sposób powstało to, co dziś się nazywa apostolstwem chorych. Chorzy mają wielkie zadanie do spełnienia. Są wspaniałymi apostołami wobec siebie i wobec całego Kościoła" - podkreślił arcybiskup, dodając po chwili, że apostolstwo to jest również jedną z form uaktywnienia chorych w Kościele i świecie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama