Kanonizacja Jana Pawła II 20 października, Jana XXIII 8...

  Kanonizacja Jana Pawła II 20 października, Jana XXIII 8 grudnia WIDEO

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kanonizacja Jana Pawła II 20 października

  Kanonizacja Jana Pawła II 20 października

  Jest nadzieja, że kanonizacja bł. Jana Pawła II odbędzie się 20 października i będzie on jedynym świętym ogłoszonym w tym dniu. Stanie się tak po naciskach części środowisk kościelnych. Wcześniej podano, że tego samego dnia kanonizowany będzie także Jan XXIII. ZOBACZ WIDEO
  Kanonizacja Jana Pawła II 20 października

  Kanonizacja Jana Pawła II 20 października

  Papież Franciszek rozważa możliwość przychylenia się do kierowanych do niego próśb, by kanonizacja Jana Pawła II, wbrew wcześniej ogłoszonym planom wspólnego wyniesienia na ołtarze wraz z Janem XXIII, odbyła się jednak osobno 20 października - podała w sobotę Ansa.

  KIEDY KANONIZACJA JANA PAWŁA II?


  Według włoskiej agencji gdyby prośby te zostały uwzględnione, kanonizacja Jana XXIII odbyłaby się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wielkie święto we Włoszech.

  Jak dowiaduje się PAP, zamiar zorganizowania wspólnej kanonizacji obu papieży wywołał pewne niezadowolenie w niektórych polskich środowiskach kościelnych. Uważają one wręcz, że podwójna kanonizacja pomniejszyłaby znaczenie ogłoszenia Jana Pawła II świętym.

  Datę kanonizacji wyznaczy konsystorz, czyli zebranie kardynałów pod przewodnictwem Franciszka, którego termin nie jest jeszcze znany. Przypuszcza się, że odbędzie się on we wrześniu.

  Włoska agencja informuje wręcz o naciskach na to, by kanonizacja polskiego papieża odbyła się 20 października, a więc dwa dni przed jego wspomnieniem liturgicznym i cztery dni po 35. rocznicy jego wyboru. Dzięki temu kanonizacja Jana Pawła II zostałaby oddzielona od ceremonii ogłoszenia świętym Dobrego Papieża Jana.

  Choć charakteru tych nacisków nie ujawniono, dominuje przekonanie, że pochodzą one ze strony polskiej. Można je potwierdzić jednak tylko nieoficjalnie.

  Intencją papieża, który w piątek zgodził się na kanonizację obu papieży, była wspólna msza w Watykanie. Tak wszystkie media zinterpretowały zapowiedzi, że ceremonia ta odbędzie się jeszcze w tym roku.

  Ponadto, zwracają uwagę watykaniści, przemawiały za takim rozwiązaniem również względy organizacyjne i wymóg oszczędności. Dzięki temu wielką logistyczną machinę organizacji uroczystości z udziałem setek tysięcy pielgrzymów uruchomiono by tylko raz.

  Jeszcze w piątek, zauważa się, nie było żadnych wątpliwości, że obaj wielcy papieże zostaną razem wyniesieni na ołtarze. Te, które się obecnie pojawiły, nie zostaną rozwiane przed jesiennym konsystorzem.

  Sylwia Wysocka, PAP  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejny

   raz pytam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 16

   jak mi amputują jądra i spłodzę dziecko czy to będzie cud


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nIe TO BYDZIE bjodROń

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   tWÓJ koCHAnek.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama