Kresowianie na Jasnej Górze. Ks. Isakowicz-Zaleski: Nie...

  Kresowianie na Jasnej Górze. Ks. Isakowicz-Zaleski: Nie zabijaj! [ZDJĘCIA]

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kresowienie pielgrzymi zaapelowali o masowy udział w warszawskich uroczystościach 11 lipca.

  – Prosimy Matkę Boską, aby doprowadzić do jedności Kresowian. To jest jedyna droga, aby prawda, aby obiektywna prawda przebiła się nie tylko poprzez media, ale w ogóle dotarła do społeczeństwa. Mówiąc o prawdzie mam na myśli prawdę związaną z 70. rocznicą ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Wiemy, że świadomość w społeczeństwie tego strasznego wydarzenia jest mała.
  Jest to efekt oczywiście i wychowania, i braku informacji w środkach masowego przekazu, i dlatego też dzisiaj wydaje nam się, że to jest podstawowa, obok prośby o jedność, prośba o wyartykułowanie prawdy – mówi Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  ZIEMIA ŚLĄSKA NIE JEST ŚWIATEM ODLEGŁYM OD KRESÓW WSCHODNICH


  Podczas mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”.

  Ksiądz Isakowicz-Zaleski powiedział m.in.:

  – W tym roku w szczególny sposób chcemy się modlić za tych, którzy odeszli, a odeszli w sytuacji bardzo tragicznej. Za kilka dni, 11 lipca, minie 70. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu, która była apogeum ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947. Opętańcza ideologia nacjonalistyczna zbudowana na teoriach, że można zabijać bezkarnie innych tylko dlatego, że pochodzą z innego narodu, zatruła umysły naszych braci prawosławnych i grekokatolików, Rusinów, Ukraińców. Tak było już pod koniec XIX wieku, ale w szczególny sposób w okresie międzywojennym dochodziło do zabójstw, aktów terroru, napadów, podpaleń. Niemcy byli okrutni, Rosjanie byli okrutni, Turcy byli okrutni, ale to, co robili członkowie UPA przechodziło ludzkie wyobrażenie. I w czasie tych czerwonych nocy, przez cały rok 1943, spalono, zniszczono, wymordowano i zrównano z ziemią, dziesiątki, setki polskich osad, wiosek. Narody mają prawo upominać się o różne sprawy, nawet prowadzić pewne spory, ale podstawowym fundamentem religii chrześcijańskiej, a także wielu innych religii, i nawet tych systemów, które są z dala od chrześcijaństwa, jest to piąte przykazanie – nie zabijaj. Nie ma takiego usprawiedliwienia dla zabijania ludzi, a tym bardziej całych narodów. I dlatego po 70 latach powinniśmy wyraźnie powiedzieć: nie zabijaj! To jest ta dewiza, którą Kresowianie wynoszą, nie wolno zabijać, nie wolno niszczyć, na tym się nie zbuduje ani wolnego państwa, ani zgody, ani przyjaźni. Niczego się nie zbuduje.

  W sali o. Kordeckiego odbywają się wykłady z historii Kresów wschodnich RP, przyjmowane są stnowiska, apele Związku Kresowian, sprzedawane jest litertura na temat Kresów.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie budjet Polak plul nam w twarz!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

   Jak my momy Schlesiertreffen - to Poloki drzom pyski.
   Ciekawe co godajom Ukraincy - prawowite "Kresowioki"?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama