Pyrzowice: Ważą się losy działek wokół lotniska [MAPA]

  Pyrzowice: Ważą się losy działek wokół lotniska [MAPA]

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  PORT LOTNICZY
  1/2
  przejdź do galerii

  PORT LOTNICZY ©Marek Michalski

  Dziś rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania (OOU) na terenach wokół lotniska w Pyrzowicach. Ustanowienie takiego obszaru nakazuje prawo ochrony środowiska i będzie miało wpływ na rozwój portu oraz działek w jego sąsiedztwie. Konsultacje potrwają do 7 sierpnia.
  Mieszkańcy mogą składać wnioski do planowanego obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska w urzędzie marszałkowskim w wydziale ochrony środowiska przy ul. Wita Stwosza 7 w Katowicach (pok. 310, III piętro).

  Zgodnie z prawem ochrony środowiska, OOU wprowadza się wszędzie tam, gdzie nie mogą być dotrzymane standardy jakości środowiska poza terenem zakładu. W przypadku lotnisk chodzi głównie o hałas emitowany przez startujące i lądujące samoloty.
  Jest on emitowany poza teren lotniska. Utworzenie OOU jest równoznaczne z wprowadzeniem ograniczeń w przeznaczeniu działek pod zabudowę mieszkaniową lub rygorystycznych wymagań technicznych, jakie istniejące budynki muszą spełnić.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Pyrzowice: rozbudowa. Nowy pas, cargo city. A podróżni? Zobacz plany. ZDJĘCIA, WIDEO, WIZUALIZACJE


  O ustalenie obszaru ograniczonego użytkowania wystąpiły władze lotniska w Pyrzowicach. Jest to również związane z budowanym właśnie nowym pasem startowym. Zgodnie z przeprowadzonymi analizami, oznacza to, że do 2020 roku wzrośnie ruch lotniczy w Pyrzowicach z obecnych niecałych 40 tys. operacji lotniczych rocznie do ponad 55 tys. rocznie. To będzie miało negatywny wpływ na jakość życia wokół portu.

  Właściciele istniejących budynków będą mogli ubiegać się o odszkodowania od zarządcy portu, dostosowując za nie domy do odpowiednich warunków technicznych, ograniczających hałas. Jakie będą granice nowego OOU, możecie zobaczyć na naszej mapie. Będzie on miał powierzchnię 23,39 km kw. Obszar kształtem przypomina rybę. Sięga od Siewierza, przez Mierzęcice, Ożarowice, aż do wsi Brynica w Miasteczku Śląskim. Wykaz działek objętych OOU jest dostępny w katowickim urzędzie marszałkowskim.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo