Ustawa śmieciowa 2013: Tydzień śmieciowej rewolucji za nami,...

  Ustawa śmieciowa 2013: Tydzień śmieciowej rewolucji za nami, czyli do ideału daleko

  Bartosz Pudełko, MANO, MAKI, JUT

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ustawa śmieciowa 2013 - rewolucja śmieciowa szaleje. Minął pierwszy tydzień obowiązywania nowych przepisów o gospodarowaniu odpadami. Co po tym czasie można powiedzieć o śmieciowej rewolucji? Z pewnością to, że okazała się... mało rewolucyjna. Największy problem to pojemniki na śmieci. Po tygodniu w wielu miastach wciąż brakuje pojemników do segregowania odpadów. Ba, w niektórych wciąż nie wiadomo, kto ma zająć się odbiorem śmieci, a pojemniki na śmieci są przepełnione.
  Musi minąć trochę czasu, zanim system się przyjmie

  Musi minąć trochę czasu, zanim system się przyjmie ©Andrzej Wiśniewski

  W Zabrzu więcej jest przypadków, gdzie kolorowych kontenerów do segregacji wciąż nie ma, niż takich, gdzie zastąpiły one już stare pojemniki na śmieci. Powodów jest kilka, jednak główny jest taki, że wciąż niemal 3/4 właścicieli i zarządców nieruchomości nie złożyło niezbędnych deklaracji śmieciowych.

  W myśl ustawy śmieciowej 2013, gmina nie może zlecić ustawienia pojemników na śmieci, jeśli nie wie, jakiego rodzaju oraz ile ma ich być. Do tej pory do zabrzańskiego magistratu wpłynęło około 3,5 tysiąca deklaracji śmieciowych z szacowanych 12 tys. Skąd takie braki? W maju w ramach rewolucji śmieciowej rozwiązany został przetarg na odbiór śmieci. Wygrała firma ASA, a cena przez nią zaproponowana pozwoliła na obniżenie stawek o 1 zł. Ustawa śmieciowa 2013 wymagała jednak złożenia nowych deklaracji, co większość mieszkańców zignorowała.

  WSZYSTKO O NOWYCH POJEMNIKACH NA ŚMIECI - PORADNIK

  - W pierwszej kolejności, gdy ktoś dzwoni z pytaniem o nowe pojemniki na śmieci, my pytamy go o deklarację. Najczęściej jej nie złożył i to stąd wynika brak. Namawiamy mieszkańców do uzupełnienia dokumentów. Wysyłamy listy informacyjne - tłumaczy Barbara Chamiga, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej UM w Zabrzu.

  Wielu mieszkańców zmienia też wcześniejsze deklaracje. Zapowiedzieli zbiórkę nieselektywną, a teraz chcą segregować śmieci. Stąd też przypadki, gdy brakuje pojemników na śmieci.

  REWOLUCJA ŚMIECIOWA BEZ TAJEMNIC. PYTANIA I ODPOWIEDZI

  Urzędnicy przyznają jednak, że brak nowych pojemników na śmieci nie zawsze jest winą mieszkańców, którzy nie zdeklarowali się w terminie. Problemem często jest sprowadzenie samych pojemników na śmieci, na które zapotrzebowanie jest w całej Polsce. W Zabrzu firma ASA czeka właśnie na kolejną dostawę. Najczęściej brakuje brązowych pojemników na odpady biodegradowalne. Według zapowiedzi, sytuacja ma się stabilizować przez kilka najbliższych tygodni.

  Rewolucja śmieciowa 2013: w Bytomiu rządzi Strach?


  W jeszcze gorszej sytuacji jest Bytom. Tam nie wiadomo nawet, kto ma zająć się wywozem śmieci. Wynik przetargu, w którym wygrała firma PZOM Waldemar Strach, został zaskarżony przez innego kandydata, Albę. Krajowa Izba Odwoławcza z trzech zarzutów za uzasadniony uznała jeden: "rażąco niską cenę".

  Co w tej sytuacji zrobi Urząd Miejski? Jeszcze nie wiadomo. Urzędnicy czekają na oficjalne, pisemne uzasadnienie odwołania. Do tego czasu śmieci od mieszkańców odbierane będą tak jak dotychczas, przez firmy świadczące usługi na rynku bytomskim. Od 1 lipca śmieci odbierane są na koszt gminy.

  Są jednak miasta, w których rewolucja przebiega mniej boleśnie. Gliwicki UM deklaruje, że odpowiednie pojemniki stoją już niemal w całym mieście. Wczoraj miały zostać uzupełnione ostatnie braki. Rewolucja śmieciowa bez większych problemów przebiega również w Chorzowie.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ITALIja BRATNIE POnisTWO

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

   MAFFIJA robi POszonTEK.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smieci

   kibel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 25

   jeszcze jeden przyklad ze polak potrafi- spier...lic.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krzysiek

   Kłopot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 26

   W Bytomiu sytuacja jest fatalna. Na moim podwórku stoi przepełniony kosz od tygodnia. Firma Strach go nie wywozi. Myślę ,że nikt u Nas nad tym nie panuje.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama